nasz kanal na youtube
 • header
 • header
 • header
 • header
 • header
 • header

16. Prezentacja Monodramów na Dolnym Śląsku

f

Prezentacja monodramów, która towarzyszy Wrocławskim Spotkaniom Teatrów Jednego Aktora odbywa się w 5 miastach regionu: Bolesławcu (27.10.), Jaworze (27.10.), Legnica (27.10.), Oławie (27.10.), Wałbrzychu (23.11.).

W ramach prezentacji wystąpi wystąpi 4 aktorów: Krzysztof Gordon „Śmieszny staruszek”, Iza Kała „Kredyt zaufania” Mateusz Nowak „Od przodu o od tyłu”, Anna Skubik, „Złamane paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich".

 

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do uczestnictwa!

 

Program 49. Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora tutaj

 

 

16. Prezentacja Monodramów na Dolnym Śląsku

 

● JAWOR: Jaworski Ośrodek Kultury (Teatr Miejski)
27.10.2015, godz. 12.00 Krzysztof Gordon „Śmieszny staruszek"

 

BOLESŁAWIEC: Teatr Stary
27.10.2015, godz. 19.00 Krzysztof Gordon „Śmieszny staruszek"

 

● LEGNICA: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
27.10.2015, godz. 19.00 Iza Kała „Kredyt zaufania”

 

● WAŁBRZYCH: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
23.11.2015, Mateusz Nowak „Od przodu o od tyłu”. Scenariusz inspirowany rozprawą doktorską Karola Zbyszewskiego „Niemcewicz od przodu i tyłu”

 

● OŁAWA: Centrum Sztuki w Oławie
 10.2015, Anna Skubik, „Złamane paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich"

 

 

Bilety na poszczególne spektakle 15. Prezentacji Monodramów na Dolnym Śląsku można nabyć w powyższych teatrach i ośrodkach.


Patronat:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marszałek Województwa Dolnośląskiego

 


Organizator:

Ośrodek Kultury i Sztuki
Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru

    


Wpółorganizatorzy

                                
     

 

PREZENTACJA MONODRAMÓW na DOLNYM ŚLĄSKU
organizowana w ramach Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora odbywa się w placówkach i ośrodkach kultury od 2000 roku. Monodramy prezentowane były dotąd w kilkunastu miastach regionu m.in.:

Boguszów Gorce, Bolesławiec, Chojnów, Głogów, Jawor, Jelenia Góra, Kłodzko, Kudowa Zdrój, Legnica, Oława, Polkowice, Strzelin, Świdnica, Szczawno-Zdrój, Wałbrzych, Zgorzelec, Ziębice, Złotoryja czy Duszniki Zdrój.

więcej informacji

XIII edycja wystawy „ Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły. Medalierzy i ich dzieła”

f

16 października  29 listopada 2015
Muzeum Miejskie Wrocławia - Pałac Królewski
ul. Kazimierza Wielkiego 35, Wrocław
Wernisaż: 16 października 2015,  godz. 17.00


XIII edycja  wystawy „ Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły. Medalierzy i ich dzieła”, organizowana jest przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Muzeum Sztuki Medalierskiej – oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia wraz z partnerami: Węgierskim Związkiem Artystów Plastyków w Budapeszcie, oraz Muzeum Monet i Medali w Kremnicy.

Prezentujemy ją w przededniu wielkiego święta kultury we Wrocławiu, jakie będziemy przeżywać od początku 2016 roku z okazji nadania miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

 

W XIII odsłonie wystawy prezentowanej w Pałacu Królewskim we Wrocławiu uczestniczą artyści:

z Węgier – Agnes Peter i Ildikó Bakos

ze Słowacji – Eva Harmadyová  i Ivan Řehák

z   Polski – Wiesław Jelonek oraz Józef Wąsacz

 

Od lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku rozpoczął się proces przeobrażeń nie tylko polskiego medalierstwa. Medalierstwo dzisiaj to nie tylko pamiątka jakiegoś zdarzenia, nagroda dla osoby. Dziś medal został uwolniony od rygorów, jakie obowiązywały dotychczas, często wiec osobista wypowiedź staje się głównym celem twórczości medaliera. Wśród prezentowanych prac, ta formuła swobodnej wypowiedzi artystów dominuje. Pokazane prace dają widzom możliwość dialogu z artystą, który poprzez medalierską formę korzysta z możliwości wyrażenia własnego stosunku do rzeczywistości. Wśród nich są zarówno medale, jak i małe formy rzeźbiarskie, których autorzy koncentrują swoje poszukiwania twórcze wokół zagadnień reliefowych i przestrzennych.

 

Odchodzenie od płaskiego krążka na rzecz poszukiwań swobodnej formy rzeźbiarskiej, zwracanie się w stronę plakiety, rozbijanie płaszczyzny, to drogi do przemiany klasycznego medalu w małą formę, często zbudowaną z różnych materiałów. I choć przekształcanie tradycyjnego krążka na rzecz zróżnicowania jego kształtu w każdym wymiarze jest dziś powszechną tendencją twórców, to przecież wielu z nich, o czym możemy się przekonać oglądając wystawę, nadal kultywuje tradycyjną formę medalu klasycznego charakteryzującego się dwustronnością reliefu, małym formatem, zachowywaniem rygorów technicznych.

 

To wszystko jednak w nowej, współczesnej szacie, ponieważ już zupełnie inaczej patrzymy na tę dziedzinę sztuki.  Jedno pozostaje nadal aktualne. Medal, to dzieło sztuki i jako takie podlega tym wszystkim prawom oraz zasadom, co inne dzieła sztuk plastycznych, tak wiec musi również odpowiadać stylowi epoki.

 

Na ekspozycję artyści wybierali sami swoje medale. Dominują wśród nich prace najnowsze, powstałe już w XXI wieku. Są wśród nich medale bite, których autorem jest Ivan  Řehák, pełne klasycznej elegancji, oszczędne w formie, nieomal ascetyczne, są plakiety, formy przestrzenne, czy małe formy rzeźbiarskie. Różnorodne są także źródła inspiracji, z których czerpią artyści. Obejmują one zarówno naturę, człowieka wraz z całą jego złożonością, relacjami międzyludzkimi, historią a także współczesnymi problemami.  Mamy więc dobrą okazję ocenić, na ile otwarte jest medalierstwo na akceptację „nowego” - eksperymenty techniczne, czy podejmowanie odmiennych od narzuconych tradycją tematów.

 

W dobie, coraz silniejszych związków miedzy narodami, realizowania wspólnoty europejskiej, wiedza jaką możemy czerpać z wzajemnego poznawania się poprzez sztukę staje się bezcenną wartością.

Jacek Dworski, wrocławski artysta rzeźbiarz i medalier tak pisał we wstępie do jednej z poprzednich edycji tej  wystawy: ”Cykl tych wystaw daje możność oceny żywotności sztuki medalierskiej, jej istotności i użyteczności w życiu. Uzasadnia potrzebę jej istnienia. Daje możliwość porównania osiągnięć, stając się źródłem inspiracji i podnietą do dalszej twórczej pracy tak artystom, jak i studentom poznającym problemy medalierstwa i małej formy przestrzennej”.

 

Zebranie na jednej wystawie dzieł artystów pochodzących z różnych krajów, powstałych w tym samym czasie, pozwala na szczególne porównanie na ile te same problemy widzimy podobnie, na ile różnią nas sposoby percepcji otaczającego nas świata,  jakie tematy czy techniczne zagadnienia stały się dla poszczególnych twórców na tyle istotne, aby stać się impulsem powstania medalu, czy malej formy rzeźbiarskiej. Różnorodność prezentowanych prac wynika nie tylko faktu różnych miejsc pochodzenia ich autorów, ale także, a może przede wszystkim z indywidualizmu twórców, odrębnych postaw artystycznych, umiejętności i możliwości warsztatowych.

Organizatorzy wystawy mają nadzieję, że pozwoli ona zrobić kolejny krok w kierunku wzajemnego poznania się oraz indywidualnego wzbogacenia wrażliwości każdego ze zwiedzających ją gości.

Tekst: Barbara Kozarska-Orzeszek
Kuratorzy: Krystyna Zięba, Bronisław Kowalewski

 

Wystawa została zorganizowana przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w ramach Spotkań Wyszehradzkich.

 

Organizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Urząd Marszałkowski

Współorganizator:
Muzeum Miejskie Wrocławia - Pałac Królewski

Mecenat:Marszałek Województwa Dolnośląskiego


Projekt dofinansowany przez Miasto Wrocław


Partnerzy:

Węgierski Związek Artystów Plastyków w Budapeszcie
Muzeum Monet i Medali w Kremnicy
Instytut Polski w Budapeszcie
Narodowy Bank Słowacki


Patroni medialni:

Odra, Format

więcej informacji

Wystawa fotografii Barbary Górniak pt. "Kościoły Pokoju na Dolnym Śląsku”

f

20 listopada  31 grudnia 2015
Teatr Zdrojowy, Sala Kameralna
Szczawno Zdrój, ul. Kościuszki 19
Wernisaż: 20 listopada 2015, godz. 16.00

 

Ponadczasowy przekaz
Jako dzieło architektoniczne Kościoły Pokoju pozostają ponadczasowym przekazem, świadczącym o determinacji i sile ducha. Są istotnym dowodem zapoczątkowanych przemian społeczno-religijnych, kiedy trwały pluralizm religijny, promieniujący wówczas z krajów Rzeszy, inicjował powszechność postawy tolerancji w nowożytnej Europie. Po upływie wieków, konstrukcje kościołów wykazują zadziwiającą trwałość, pomimo zastosowanych do budowy niewyszukanych materiałów. Pozostają obecnie największymi w Europie obiektami, wzniesionymi w konstrukcji szkieletowo-ryglowej. W 2001 roku oba kościoły zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znalazły się tam jako jeden z trzynastu polskich obiektów w światowym wykazie najcenniejszych dzieł zabytkowej architektury. Kościół świdnicki zyskał, ponadto, znaczenie symbolu polsko-niemieckiego pojednania. Tutaj właśnie w 1989 roku premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl wspólnie modlili się o pokój i pojednanie między naszymi narodami.


Wystawa, którą prezentujemy w jubileuszowym roku partnerstwa regionów – Dolnego Śląska i Dolnej Saksonii, podkreśla wagę ponadczasowego przesłania, emanującego z dzieła. Przetrwało, budząc nieodmienny podziw dla siły ludzkiego ducha i skali determinacji. Do dzisiaj kościoły pełnią pierwotną rolę jako miejsca zgromadzeń, religijnych przeżyć, integracji społeczności wokół chrześcijańskich zasad. Przez ich wnętrza przepływa rzeka Czasu, który zawsze niesie ludzkim społecznościom wyzwanie sprostania coraz to nowym przeciwnościom. Przesłanie zawarte w obydwu pomnikach kultury, trwających do dziś na Dolnym Śląsku, pozwala wierzyć w osiąganie z pozoru niemożliwych celów. Są one dziełami ludzkich rąk i umysłów, które dla Boskiej chwały stworzyły dzieła pełne uniwersalnego piękna. Ukształtowało je pragnienie wolności, które w ludzkiej naturze pozostaje niezmienne i w każdej epoce jednakie. Tak jak bolesne ziarnko piasku potrafi przeobrazić się w ciele perłopława w jaśniejący blaskiem klejnot, tak trudne doświadczenia ludzkiej egzystencji czasem prowadzą do zaistnienia fenomenów, przekraczających granice dotychczasowych doświadczeń.
 
Barbara Górniak i jej fotograficzna notacja
Fotograficzna relacja dolnośląskiej artystki Barbary Górniak ma wymiar niezależnego dzieła, powstałego na skutek obcowania z wybitnym zabytkiem architektury. Nieokiełznana architektoniczna wizja Albrechta von Saebischa zmusza do milczenia wobec siły energii zatrzymanej w tej przestrzeni. O kościołach często mówi się, że są namodlone. Artystce udało się niemal zawrzeć w przedstawionych fotogramach szepty, które niewątpliwie można usłyszeć, pozostając uważnym wobec tutejszego genius loci. Dostrzega w niej fascynujące szczegóły dekoracji – ciągi złoconych opowieści, które na niektórych ze zdjęć składają się w niezwykły chór plastycznych form, ukształtowanych dłońmi siedemnastowiecznych śląskich artystów. Fotogramy stanowią formę swego rodzaju ekfrazy poetyckiej – próbującej jeszcze raz opowiedzieć ten zamknięty szachulcowymi ścianami świat, który przed kilkuset laty wykreowała pełna odwagi i woli ludzka wyobraźnia.
 

Tekst: Henryk Dumin

Zdjęcia: Barbara Górniak, www.gorniak.barbara.artwroc.com

 

Wystawa i album zostały zrealizowane przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu z okazji obchodów jubileuszu 20-lecia partnerstwa Dolnego Śląska i Dolnej Saksonii.

Wystawa i druk albumu zostały sfinansowane ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Urząd Marszałkowski

Współorganizator:
Szczawno Zdrój
Towartzystwo Miłosników Szczawna-Zdrój

       

 

Mecenat:  Marszałek Województwa Dolnośląskiego

 http://www.dcik.pl/files/logo%20urz%20marsz-male-1.jpg

 

więcej informacji

Wystawa malarstwa „ZAWSZE FRAGMENT. Tadeuszowi Różewiczowi – Teresa Kępowicz”

f

20 listopada – 15 grudnia 2015
Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie
ul. 11 Listopada 23, Szklarska Poręba
Wernisaż:  20 listopada 2015, godz. 17.00

 

Projekt ten powstał z zamiarem upowszechnienia twórczości Tadeusza Różewicza, a w szczególności podkreślenia jego związku z Karkonoszami i Dolnym Śląskiem. Ma to być hołd dla Wielkiego Polaka, który swoją twórczością sprawił, że kultura polska zakorzeniła się w Karkonoszach równie głęboko jak niemiecka (co było jego marzeniem i o czym często rozmawiał z Henrykiem Tomaszewskim). Na wystawie prezentowanych będzie 12 obrazów olejnych oraz przedruki wierszy, które były ich inspiracją.

 

Dr Waldemar Odorowski, historyk sztuki, pisze we wstępie do katalogu:

„Jej malarstwo jest oniryczne, zniewala wyobraźnią i wrażliwością wcielania sensów w malarską strukturę; sensów nie tracących nic ze swojej poetyckości […] Zamysł był odważny; z jednej strony, znając poetę, wiedziała, że sztuka, malarstwo były mu bardzo bliskie i wykazywał się wielką znajomością tej dziedziny. Musiała więc brać pod uwagę wyrafinowanie artystyczne Różewicza i znaleźć do jego wierszy własną odpowiedź, która stałaby się ich malarskim ekwiwalentem. Ale musiała sobie samej postawić pytanie o dystans i własną postawę wobec tej poezji. Pełna jej uległość zniszczyłaby obrazy, zbyt duży dystans zmarginalizowałby poezję. Przede wszystkim miał to być cykl, a tym samym istniała potrzeba utrzymania jego jednorodności. Połączyła więc formy znane z malarstwa dawnych mistrzów, od piętnastowiecznych Flamandów poczynając, z malarstwem czasów współczesnych, lecz wszystkie te odniesienia do innego malarstwa przeszły przez niezwykle wrażliwy filtr samej twórczyni. Inaczej nie uniknęłaby ilustracyjności.

 

Stało się inaczej. Znalazła poprzez niedookreślenie malowanych scen sposób, by wyrazić całą maestrię wierszy Różewicza. Gęsta, powikłana, czasem świadomie uboga, a przez to chropawa tkanka tych wierszy stała się dla Teresy Kępowicz wspaniałą materią, której potrafiła nadać nowy, swój własny kształt, jakby ubrać ją w piękną suknię nowego wcielenia”.

 

Teresa Kępowicz

Urodzona w Karpaczu, tu mieszka i pracuje. W latach 1979–1984 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego w pracowni doc. Wilhelma Semaniszyna. Malarstwo studiowała w pracowni doc. Mariana Wołczuka. Zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym. W 1994 roku została laureatką I Nagrody w konkursie Świątynia Wang z okazji 150-lecia rekonsekracji Kościółka Wang w Karpaczu – za pracę Reminiscencje. W 2006 i 2012 roku otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Obrazy Teresy Kępowicz publikują stale czasopisma „Charaktery”, „Sudety”, „Sprawy Nauki”. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce oraz w Belgii, Niemczech, Szwajcarii i USA.

 

Wystawa współorganizowana jest przez Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze i Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Towarzyszył jej będzie katalog współfinansowany przez wyżej wymienione instytucje, a wydany nakładem Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

 

Premierowa odsłona wystawy będzie miała miejsce w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu (7 września – 31 października 2015). Kolejna edycja odbędzie się w  Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju (18 grudnia 2015 – 28 lutego 2016).

 

Dzieła prezentowane na wystawie i reprodukowane w katalogu powstały przy pomocy funduszu stypendialnego ze środków finansowych Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

więcej informacji

Noworoczne kolędowanie

« powrót

Noworoczne kolędowanie w Bazylice Garnizonowej

 

Tradycja koncertów kolędowych organizowanych przez Ośrodek Kultury i Sztuki każdorazowo we wrocławskiej Bazylice Garnizonowej sięga 2000 roku. Do tej pory wystąpili na nich między innymi: Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki pod dyrekcją Stefana Stuligrosza, artystka krakowskiej Piwnicy pod Baranami – Anna Szałapak, zespół wokalny – Affabre Concinui, ukraiński zespół Tercja Pikardyjska, Mieczysław Szcześniak, Andrzej Sikorowski z zespołu Pod Budą z córką Mają, dziecięcy zespół Arka Noego, Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego z solistami, zespół Golec uOrkiestra oraz Krystyna Prońko.


W okresie świątecznym, najczęściej w sobotę wieńczącą pierwszy pełny tydzień nowego roku, zapraszamy mieszkańców Dolnego Śląska do wspólnego kolędowania ze znanymi artystami. To wspaniała okazja do tego, aby, w przystępnej cenie, usłyszeć niezwykłe bożonarodzeniowe utwory.


Naszą ambicją podczas tych spotkań jest, nie tylko krzewienie polskiego dziedzictwa kulturowego zaklętego w dźwiękach muzycznych opowieści o świętach, ale także pokazanie niezwykłej atmosfery panującej na Dolnym Śląsku oraz zachęcenie do wspólnego przeżywania okresu świątecznego.


Przejdź do pełnej galerii
 • Dodaj na Facebook
 • Dodaj na nk
 • Dodaj na gg
 • Dodaj na Wykop
 • Dodaj na Twitter
 • Dodaj na Blip

 • DCIK
 • DolnySlaskpelenHistorii
 • dokis
 • Domek Romański
 • Międzynarodowe Trienale Grafiki