nasz kanal na youtube
 • header
 • header
 • header
 • header
 • header
 • header

Godziny otwarcia OKiS w okresie świątecznym

f

Szanowni Państwo,

informujemy, że w okresie świątecznym OKiS będzie czynny w następujących dniach:

24 czynne do godz 13:00
25, 26.12 nieczynne
31.12 czynne do godz. 14:00
1, 2.01 nieczynne

więcej informacji

Spirituals Singers Band.
Najpiękniejsze pastorałki i kolędy świata.

f

10 stycznia 2015, godzina 19:30
Bazylika Mniejsza pw. św. Elżbiety (Kościół Garnizonowy)
ul. św. Elżbiety 1/2 we WrocławiuJak co roku mamy przyjemność zaprosić Państwa na koncert kolęd, tradycyjnie już organizowany w kościele pw. św. Elżbiety. W tym roku wystąpi znany i lubiany wrocławski zespół Spirituals Singers Band wraz z towarzyszeniem kwartetu Continuo. W repertuarze najpiękniejsze pastorałki i kolędy z całego świata.

 

W 35-letniej historii SSB, kolędy były zawsze stałym i ważnym elementem repertuaru. Na koncercie melomani  usłyszą te piękne pieśni, niosące radość z Narodzenia Pana, w najbardziej charakterystyczny sposób jakim szczyci się zespół, od lat  zbierając doskonałe recenzje  na koncertach w Polsce i Europie. 

 

Technika, którą SSB prezentuje, pozwala na pokazanie całego kunsztu wokalnego zespołu, w której głosy wykonawców traktowane są  bardziej jako instrumenty, a realizacja własnej partii pozwala na pewną dozę improwizacji. Aranżując kolędy, Włodzimierz Szomański, łączył to co dawne, z tym co współczesne.

 

Kolędy ułożono w różnych stylach wykonawczych, w których umieszczone są elementy folkloru, jazzu, gospelu oraz muzyki rozrywkowej, zachowując jednocześnie dozę naturalnego liryzmu  i możliwości zabawy tą świąteczną muzyką. Podróż po świecie  kolęd umilą opowieści o tradycjach świątecznych różnych narodów.

 

Wykonawca -  Spirituals Singers Band w składzie:

Alicja Leśniok-Wiłkowska

Marta Raczak-Idczak

Aleksandra Sozańska-Kut

Jacek Zamecki

Marek Dygdała

Artur Stężała

 

Prowadzenie Koncertu: Elżbieta Szomańska

SPIRITUALS SINGERS BAND ORAZ KWARTET CONTINUO
Koncert kolęd i pastorałek w Bazylice Mniejszej pw. św. Elżbiety (Kościół Garnizonowy)
ul. św. Elżbiety 1/2 we Wrocławiu
sobota 10 stycznia 2015, godz. 19:30

Bilety: 20 zł w przedsprzedaży od 17 grudnia (DCiK, Rynek-Ratusz 24, parter) lub 25 zł (od godz. 18:00 w miejscu koncertu). Dzieci do lat 10 pod opieką osoby dorosłej posiadającej bilet mają wstęp bezpłatny.

 

Materiały prasowe do pobrania

 

Koncert pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego – Cezarego Przybylskiego

Koncert pod honorowym patronatem Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego – Józefa Kupnego

Przedsięwzięcie sfinansowane z Budżetu Województwa Dolnośląskiego

 

 

 

 

więcej informacji

DEBUTS – zbiorowa wystawa fotografii

f

5 grudnia 2014 - 17 stycznia 2015
Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański” Galeria OKiS, pl. bpa Nankiera 8
Wernisa
ż: 12 grudnia 2014, godz. 17:00.


W jakim kierunku podąża polska fotografia? Jakie trendy w niej dominują?
Co interesuje polskich fotografów? Już wkrótce na te pytania odpowie kolejna wystawa w Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański“.

 

Na początku tego roku internetowe magazyny fotograficzne „doc! photo magazine“
i „contra doc!“ ogłosiły poszukiwanie najzdolniejszych polskich debiutantów fotograficznych, czyli osób, które w ciągu trzech ostatnich lat miały swoją pierwszą autorską publikację w mediach, zaprezentowały swoje zdjęcia na pierwszej wystawie lub które w tym samym czasie ukończyły szkołę fotograficzną. Do prowadzenia poszukiwań zaproszeni zostali najlepsi polscy fotografowie-dokumentaliści, laureaci nagrody World Press Photo (Rafał Milach, Filip Ćwik i Maciek Nabrdalik) oraz osoby związane z rynkiem fotografii kolekcjonerskiej i artystycznej (Anna Fronckiewicz-Spodnik, Agnieszka Olszewska i Katarzyna Żebrowska). Skład jury domykał Grzegorz Kosmala, redaktor naczelny magazynów i pomysłodawca projektu. Efekt ich pracy będzie można zobaczyć w grudniu na kolejnej wystawie w Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański“. 

 

DEBUTS to szerokie spojrzenie na kondycję współczesnej polskiej fotografii. Wybrane przez jury portfolia wskazują, że polska fotografia nie naśladuje zagranicznych trendów, nie powiela maniery artystycznej czy tematów, które dominują na międzynarodowych konkursach fotograficznych. Polscy młodzi fotografowie opowiadają głównie o bezpośrednio otaczającym ich świecie. Nie boją się podejmować trudnych tematów. Mówią o nich szczerze i bez sztucznego skrępowania. Wśród nich dominuje człowiek i jego miejsce w danej przestrzeni, jego relacje z nią, jak również z grupą, w ramach której funkcjonuje. Coraz częściej autorów fascynuje styk środowiska naturalnego ze światem będącym dziełem człowieka. Dokumentują je neutralnie, nie poddając ocenie. Nie ma tu zdjęć robionych pod publiczkę, liczących jedynie na efekt. Jest za to przemyślana wizja rzeczywistości, tej przetworzonej i tej stworzonej od podstaw. Fotografowana świadomie, z ciekawością świata i z dużą wrażliwością wizualną.

 

W pierwszej edycji projektu zaprezentowani zostali następujący debiutanci: Mateusz Baj, Marcin Bańdo, Ewa Behrens, Magdalena Borowiec, Jan Cieślikiewicz, Marta Cieślikowska, Mariusz Drezniak, Edyta Dufaj, Marlena Jabłońska, Magdalena Kącikowska, Karolina Kamycka, Anna Kieblesz, Marcin Kwiecień, Tomasz Łaptaszyński, Anna Liminowicz, Bartek Lurka, Robert Mainka, Gabriel Orłowski, Jerzy Piątek, Patryk Pietras, Igor Pisuk, Maciej Przemyk, Dawid Rus, Krzysztof Sienkiewicz, Filip Skrońc, Panda Aleksandra Staniszewska, Olga Świątecka, Agnes Szedera, Marta Wapiennik, Bartek Warzecha, Agnieszka Wąsik, Natalia Wiernik, Anna Witkovska, Wiktoria Wojciechowska, Gosia Ziębińska oraz Katarzyna Zolich.

Grzegorz Kosmala – kurator

 

Galeria jest czynna od poniedzialku do soboty w godz.10.00-18.00.

Bilety 2 zł, ulg. 1 zł.

 

Projekt DEBUTS jest organizowany przez internetowe magazyny fotograficzne „doc! photo magazine“ i „contra doc!“, które docierają do czytelników z ponad 150 krajów świata. Parterem merytorycznym projektu jest agencja fotograficzna AFPHOTO, a partnerami wystaw - Foto-Grafika, Medikon i Fomei.

 

Materiały prasowe do pobrania

- - -

DEBUTS – DCF „Domek Romański“

Organizatorzy: Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański“ - Galeria Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego; „doc! photo magazine“, „contra doc!“

Mecenat: Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Partner merytoryczny: AFPHOTO

Patroni medialni: „doc! photo magazine“, „contra doc!“, KulturaNatychmiastowa, DOKiS

Partnerzy wystawy: Foto-Grafika, Medikon, Fomei

 

 

więcej informacji

„Dolny Śląsk pełen historii – czyli ciekawe, filmowe lekcje z dziejów regionu”
w magazynie „Na Szlaku”

f


W  grudniowym numerze magazynu NA SZLAKU ukazał się  wywiad z Maciejem Kieresem - autorem cyklu dokumentów realizowanych przez OKiS pt.  „Dolny Śląsk pełen historii”.


Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, będący instytucją kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, we współpracy z TVP Wrocław od kilku lat realizuje cykl filmowy „Dolny Śląsk pełen historii”. Jego celem jest popularyzowanie niezwykle ciekawych dziejów regionu. Formuła dokumentu fabularyzowanego to bardzo dobry sposób ich pokazania. Zamysłem jest dotarcie do młodych odbiorców, a także do szerokiej rzeszy turystów. Wszystkie filmy łączy osoba Macieja Kieresa.


Cały tekst można przeczytać na str 40. www.na-szlaku.net

 

 

więcej informacji

Noworoczne kolędowanie

« powrót

Noworoczne kolędowanie w Bazylice Garnizonowej

 

Tradycja koncertów kolędowych organizowanych przez Ośrodek Kultury i Sztuki każdorazowo we wrocławskiej Bazylice Garnizonowej sięga 2000 roku. Do tej pory wystąpili na nich między innymi: Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki pod dyrekcją Stefana Stuligrosza, artystka krakowskiej Piwnicy pod Baranami – Anna Szałapak, zespół wokalny – Affabre Concinui, ukraiński zespół Tercja Pikardyjska, Mieczysław Szcześniak, Andrzej Sikorowski z zespołu Pod Budą z córką Mają, dziecięcy zespół Arka Noego, Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego z solistami, zespół Golec uOrkiestra oraz Krystyna Prońko.


W okresie świątecznym, najczęściej w sobotę wieńczącą pierwszy pełny tydzień nowego roku, zapraszamy mieszkańców Dolnego Śląska do wspólnego kolędowania ze znanymi artystami. To wspaniała okazja do tego, aby, w przystępnej cenie, usłyszeć niezwykłe bożonarodzeniowe utwory.


Naszą ambicją podczas tych spotkań jest, nie tylko krzewienie polskiego dziedzictwa kulturowego zaklętego w dźwiękach muzycznych opowieści o świętach, ale także pokazanie niezwykłej atmosfery panującej na Dolnym Śląsku oraz zachęcenie do wspólnego przeżywania okresu świątecznego.


Przejdź do pełnej galerii
 • Dodaj na Facebook
 • Dodaj na nk
 • Dodaj na gg
 • Dodaj na Wykop
 • Dodaj na Twitter
 • Dodaj na Blip

 • Domek Romański
 • DCIK
 • dokis