nasz kanal na youtube
 • header
 • header
 • header
 • header
 • header
 • header

III EDYCJA DOLNOŚLĄSKIEJ LIGI TALENTÓW

f

17 kwietnia 2014 roku w Dolnośląskim Centrum Informacji Kulturalnej OKiS odbyła się konferencja prasowa inaugurująca Dolnośląską Ligę Talentów - trzecią edycję konkursu, który powstał w trosce o rozwój amatorskiego ruchu artystycznego na Dolnym Śląsku.


Tegoroczna, trzecia już edycja DLT, urozmaicona została wieloma nowościami. Eliminacje odbędą się w czterech zupełnie nowych miastach. Poprowadzi je nowa prowadząca Katarzyna Dynowska -dziennikarka i prezenterka Telewizji Wrocław. Zmiany zaszły także w jury, Izabelę Możdżeń zastąpi Marta Zięba - absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu i aktorka grająca na deskach Teatru Polskiego.

Pozostali członkowie tegorocznego jury to przewodniczący Stanisław Szelc – znany satyryk oraz dr Waldemar Gromolak – muzyk, wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

 

Dla kogo jest Dolnośląska Liga Talentów?

 Jak sama nazwa wskazuje - dla wszystkich Dolnoślązaków. Liczy się tu tylko talent i pasja. Wiek, gatunek twórczości scenicznej, to czy mieszkamy we wsi, w małym czy dużym mieście nie ma żadnego znaczenia. Zaprezentować można piosenkę, zagrać utwór muzyczny, tańczyć, wykonać skecz lub scenkę teatralną… Możliwości jest bardzo wiele, a lista form artystycznych ma charakter otwarty (Pomysłodawca Dolnośląskiej Ligi Talentów i Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Radosław Mołoń)

 

Czy uczestnicy DLT mają szansę na sukces na profesjonalnym rynku?

 Niektórzy bez wątpienia mają taki potencjał. Ale ja patrzę na to trochę inaczej - część z nich odnajdzie się w sztuce zawodowo, ale ważne jest też, by ci pozostali nie zniechęcili się. Uprawianie jakiejś dziedziny twórczości amatorsko przez długie lata, najlepiej do końca życia nie jest niczym złym - wręcz przeciwnie!

 Proszę pamiętać, że wiele czołowych polskich teatrów awangardowych to były na początku zespoły czysto amatorskie - Teatr STU, czy wrocławski Kalambur to tylko niektóre przykłady. (Stanisław Szelc – przewodniczący jury Dolnośląskiej Ligi Talentów)

 

DLT przyjęła formę przeglądu amatorskich zespołów artystycznych oraz solistów z terenu województwa dolnośląskiego. Celem konkursu jest wyłonienie uzdolnionych artystów – amatorów, umożliwienie im zaprezentowania się przed szeroką publicznością oraz ich promowanie.

 

Podczas konferencji prasowej został zaprezentowany teledysk zwycięzców II edycji Dolnośląskiej Ligi Talentów – zespołu Motor in Corn wyprodukowany przez Agencję Publicystyczną dokis.pl.


 

Występy wszystkich uczestników eliminacji oraz finału będą rejestrowane oraz prezentowane na stronie www.dolita.pl

 

Eliminacje do III edycji konkursu odbędą się:

17 maja w Obornikach Śląskich (11:00),
24 maja w Bogatyni (11:00)
7 czerwca w Lubinie (11:00)
14 czerwca w Kłodzku (11:00).

 

Do finału bezpośrednio z eliminacji dostanie się 12 uczestników (4 eliminacje *3 laureatów), 2 uczestników po eliminacjach wskaże jury (tzw. Dzikie karty) a ostatni finalista zostanie wybrany przez publiczność w głosowaniu internetowym!

 

Finał III edycji Dolnośląskiej Ligi Talentów będzie miał miejsce ponownie w Teatrze Polskim we Wrocławiu 16 września 2014 roku o godzinie 12:00 gdzie zaprezentuje się 15 uczestników.

 

Pula nagród w konkursie wynosi 15 000 zł. (I miejsce - 7 tys. zł, II miejsce - 5 tys. zł, III miejsce - 3 tys. zł.)

 

Strona Dolnośląskiej Ligi Talentów: www.dolita.pl

 

Materiały prasowe do pobrania tutaj

Organizatorzy DLT przygotowali motywy muzyczne promujące Dolnoślaską LigęTalentów - m.in. czołówkę DLT zagraną przez jurora Waldemara Gromolaka, zaśpiewaną przez Izabelę Możdżeń, a także fragment piosenki Motor in Corn - zeszłorocznego finalisty Dolnośląskiej Ligii Talentów. 

 
Dzwonki do komórek można pobrać tutaj
 
 

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu
Województwa Dolnośląskiego

http://www.muzycznabitwa.prw.pl/img/sponsors/okis.jpg
           

Współorganizatorzy:
Obornicki Ośrodek Kultury
Bogatyński Ośrodek Kultury
Centrum Kultury MUZA w Lubinie
Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji

 

Patronat medialny:

                       

 

Dofinansowano ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego:

więcej informacji

DOLINA PAŁACÓW I OGRODÓW - kolejny film w cyklu
„Dolny Śląsk Pełen Historii"

f

Film pt. „Dolina Pałaców i Ogrodów” to wyjątkowy projekt, dotyczący kulturowego fenomenu Dolnego Śląska jakim są zamki, dwory i założenia pałacowo-parkowe w Kotlinie Jeleniogórskiej. Fenomen ów docenił prezydent RP Bronisław Komorowski, wpisując pałace Kotliny Jeleniogórskiej na listę Pomników Historii Rzeczpospolitej Polskiej.

 

W 2013 roku udało nam się zakończyć pierwszy etap produkcji, w ramach którego zrealizowaliśmy zdjęcia dokumentalne z udziałem narratorki – w tę rolę wcieliła się znana z licznych publikacji o historii Dolnego Śląska – Joanna Lamparska. Narratorka oprowadza widza po Kotlinie Jeleniogórskiej i ukazuje miejsca nam współczesne. Jest to punkt wyjściowy do dalszej fabularyzacji.

 

Tegoroczny, drugi etap prac zakłada fabularyzację części historycznej, a co za tym idzie realizację skomplikowanych scen batalistycznych oraz rekonstrukcję ważnych wydarzeń historycznych, które odmieniły losy Kotliny Jeleniogórskiej. W tym celu, podobnie jak w poprzednich produkcjach, do współpracy zaprosimy grupy rekonstrukcyjne, statystów, aktorów, ponadto wykorzystamy kostiumy i rekwizyty oddające ducha minionych epok.

Film ma być nowoczesnym medium przeznaczonym do nauki w szkołach ponadgimnazjalnych oraz pomocą dydaktyczną w prowadzeniu zajęć o historii i wiedzy o kulturze.

 

O castingu do filmu można przeczytać tutaj

 

Cykl fabularyzowanych filmów dokumentalnych pt. Dolny Śląsk Pełen Historii to jeden z flagowych projektów Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, realizowany w koprodukcji z TVP Wrocław. Dzięki dotychczasowej współpracy powstało już dziesięć filmów ukazujących bogactwo historyczno-kulturowe Dolnego Śląska, były to m.in: „Daisy – wspomnienie minionego świata”, „Marianna – Królowa Kotliny”, „Jaśniej i cieplej”. Historia gazownictwa na Dolnym Śląsku” czy „Riese – tajemnice wykute w skale”.

 

Prowadząca: Joanna Lamparska

Reżyseria: Maciej Kieres, Wojciech Piotrowski

Scenariusz: Daniel Jasiński, Maciej Kieres


Zdjęcia: Piotr Sędzikowski, Paweł Przybylski, Marcin Grobelny

 

Materiały prasowe do pobrania TUTAJ

Fotorelacja z konferencji prasowej do obejrzenia TUTAJ

 

 

 

Producent: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Koprodukcja: TVP Wrocław,

 http://www.muzycznabitwa.prw.pl/img/sponsors/okis.jpg                                           

 

Partnerzy:

             

 

Dofinansowano ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego:

 

 

więcej informacji

Wystawa fotografii
„Kościoły Pokoju na Dolnym Śląsku” w Bogatyni

f

25 kwietnia – 11 maja 2014
Bogatyński Ośrodek Kultury, ul. II Armii Wojska Polskiego 1
Wernisaż: 25 kwietnia, godz. 17:00


Jako dzieło architektoniczne Kościoły Pokoju pozostają ponadczasowym przekazem, świadczącym o determinacji i sile ducha. Są istotnym dowodem zapoczątkowanych przemian społeczno-religijnych, kiedy trwały pluralizm religijny, promieniujący wówczas z krajów Rzeszy, inicjował powszechność postawy tolerancji w nowożytnej Europie.

 

Po upływie wieków, konstrukcje kościołów wykazują zadziwiającą trwałość, pomimo zastosowanych do budowy niewyszukanych materiałów. Pozostają obecnie największymi w Europie obiektami, wzniesionymi w konstrukcji szkieletowo-ryglowej.

 

W 2001 roku oba kościoły zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znalazły się tam jako jeden z trzynastu polskich obiektów w światowym wykazie najcenniejszych dzieł zabytkowej architektury.

 

Kościół świdnicki zyskał, ponadto, znaczenie symbolu polsko-niemieckiego pojednania. Tutaj właśnie w 1989 roku premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl wspólnie modlili się o pokój i pojednanie między naszymi narodami.

 

Wystawa, podkreśla wagę ponadczasowego przesłania, emanującego z dzieła. Przetrwało, budząc nieodmienny podziw dla siły ludzkiego ducha i skali determinacji. Do dzisiaj kościoły pełnią pierwotną rolę jako miejsca zgromadzeń, religijnych przeżyć, integracji społeczności wokół chrześcijańskich zasad. Przez ich wnętrza przepływa rzeka Czasu, który zawsze niesie ludzkim społecznościom wyzwanie sprostania coraz to nowym przeciwnościom. Przesłanie zawarte w obydwu pomnikach kultury, trwających do dziś na Dolnym Śląsku, pozwala wierzyć w osiąganie z pozoru niemożliwych celów. Są one dziełami ludzkich rąk i umysłów, które dla Boskiej chwały stworzyły dzieła pełne uniwersalnego piękna. Ukształtowało je pragnienie wolności, które w ludzkiej naturze pozostaje niezmienne i w każdej epoce jednakie. Tak jak bolesne ziarnko piasku potrafi przeobrazić się w ciele perłopława w jaśniejący blaskiem klejnot, tak trudne doświadczenia ludzkiej egzystencji czasem prowadzą do zaistnienia fenomenów, przekraczających granice dotychczasowych doświadczeń.

 

Barbara Górniak i jej fotograficzna notacja

Fotograficzna relacja dolnośląskiej artystki Barbary Górniak ma wymiar niezależnego dzieła, powstałego na skutek obcowania z wybitnym zabytkiem architektury. Nieokiełznana architektoniczna wizja Albrechta von Saebischa zmusza do milczenia wobec siły energii zatrzymanej w tej przestrzeni. O kościołach często mówi się, że są namodlone. Artystce udało się niemal zawrzeć w przedstawionych fotogramach szepty, które niewątpliwie można usłyszeć, pozostając uważnym wobec tutejszego genius loci. Dostrzega w niej fascynujące szczegóły dekoracji – ciągi złoconych opowieści, które na niektórych ze zdjęć składają się w niezwykły chór plastycznych form, ukształtowanych dłońmi siedemnastowiecznych śląskich artystów. Fotogramy stanowią formę swego rodzaju ekfrazy poetyckiej – próbującej jeszcze raz opowiedzieć ten zamknięty szachulcowymi ścianami świat, który przed kilkuset laty wykreowała pełna odwagi i woli ludzka wyobraźnia.

 

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie gościnny występ zespołu wokalnego „Piú Mosso”. Zespół pod batutą dyrygenta Dominika Jarockiego wyłonił się z Kłodzkiego Chóru Kameralnego Concerto Glacensis. Obecnie działa przy Katedrze Muzykologii UWR. Zespół wykonuje głównie pieśni sakralne z różnych epok, można jednak również usłyszeć współczesne kompozycje Henryka Warsa, Jeremiego Przybory czy Raya Charlesa.

 

Skład:

Dominik Jarocki – dyrygent/tenor
Iwona Maksylewicz – sopran
Agata Kaczmarek – sopran
Klaudia Ciechanowicz – sopran
Paulina Ziobrowska – sopran
Maja Krawczyk – alt
Agata Pawłowska – alt
Klaudia Swatek – alt
Mateusz Czajka – tenor
Przemysław Gellert – bas
Marcin Jakubowski - bas
Wystawa była prezentowana w:

3.05.2013, Hannover Congress Centrum, Theodor-Heuss-Platz 1-3
16.05.2013, Konsulat Generalny RP w Hamburgu, Gründgensstr. 20
06.2013 Marienkirche Osnabrück, Markt 13-14, 49074 Osnabrück
09.2013 Schloss Bückeburg, Schloßplatz 1, 31675 Bückeburg
11.2013 Chapelle pour l’Europe, rue Van Maerlantstraat 22-24, 1040 Bruxelles
10.12.2013 Eglise Notre Dame du Sablon rue du Sablon, 1000 Bruxelles
17.02.2014 Centrum Kultury Zamek, pl. Świętojański 1, Wrocław

 

Piú Mosso

Zespół pod batutą dyrygenta Dominika Jarockiego wyłonił się z Kłodzkiego Chóru Kameralnego Concerto Glacensis. Obecnie działa przy Katedrze Muzykologii UWR. Zespół wykonuje głównie pieśni sakralne z różnych epok, można jednak również usłyszeć współczesne kompozycje Henryka Warsa, Jeremiego Przybory czy Raya Charlesa.

Tekst: Henryk Dumin

 

Więcej: tutaj

 

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Urząd Marszałkowski

Współorganizator: Bogatyński Ośrodek Kultury

Mecenat: Marszałek Województwa Dolnośląskiego

http://www.dcik.pl/files/logo%20urz%20marsz-male-1.jpg

Zdjęcia: Barbara Górniak, www.gorniak.barbara.artwroc.com

 

Materiały Prasowe

 

więcej informacji

COLLEGIUM MUSICUM. Wykład Marka Dyżewskiego
„Krąg wyobraźni Oliviera Messiaena " cz.2

f

26 kwietnia 2014, godz. 16.00
Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu
pl. Kościuszki 9, Wrocław

 

COLLEGIUM MUSICUM - taką nazwę miały działające w czasach Jana Sebastiana Bacha stowarzyszenia melomanów, muzyków oraz ludzi zainteresowanych poznawaniem muzyki od strony teoretycznej. Tym razem owa nazwa określa cykl wykładów o muzyce, prowadzonych przez Marka Dyżewskiego. Szczególną wartością wykładów jest ich szeroka perspektywa humanistyczna, ukazywane są związki muzyki z innymi dziedzinami sztuki. Ich autor, Marek Dyżewski, komentował w II Programie Polskiego Radia i telewizji największe, odbywające się w naszym kraju, międzynarodowe imprezy muzyczne: Festiwale „Wratislavia Cantans”, Międzynarodowe Konkursy Dyrygenckie im. Grzegorza Fitelberga, Międzynarodowe Konkursy Skrzypcowe im. Henryka Wieniawskiego oraz Konkursy Pianistyczne im. Fryderyka Chopina. Prowadził gościnne wykłady na wszystkich polskich uczelniach muzycznych oraz na kilku uniwersytetach. Wykładał też w Niemczech, Belgii, Austrii, Rosji, Francji i Hiszpanii. Był rektorem wrocławskiej Akademii Muzycznej.

 

Materiały prasowe

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu
Województwa Dolnośląskiego

Urząd Marszałkowski

Mecenat:  Marszałek Województwa Dolnośląskiego

   http://www.dcik.pl/files/logo%20urz%20marsz-male-1.jpg

więcej informacji

XII EDYCJA WYSTAWY ,
„Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły. Medalierzy i ich dzieła”

f

21 marca - 27 kwietnia 2014
Muzeum Miejskie Wrocławia - Pałac Królewski
ul. Kazimierza Wielkiego 35, Wrocław
Finisaż: 26 kwietnia 2014,  godz. 16.00
którego gośćmi będą: Miroslava Nová, Otakar Dušek


Medal był i jest dokumentem czasu, w którym powstaje. (Józef Stasiński)

 

XII wystawa z cyklu Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły. Medalierzy i ich dzieła wprowadza widza w samo centrum współczesnego medalierstwa europejskiego. Przedstawiciele czterech krajów: Josef Karol Höger i Roman Lugár ze Słowacji,  Miroslava Nová i Otakar Dušek z Czech, Éva Varga i Virág Szabó z Węgier, Joanna Bebarska, Alicja Majewska i Sebastian Mikołajczak z Polski prezentują bardzo różnorodne i niezwykle interesujące dzieła.

Współczesna forma medalu pozwala na wypowiedzi wieloznaczne z podtekstami, co w powiązaniu z bardzo zróżnicowaną formą plastyczną  tworzy jedyne w sobie  zakodowane znaki. Dzieła wielu artystów są zarówno bliskie wypowiedziom figuralnym, jak również abstrakcyjnym. Każde z nich opowiada swoja własną historię.

 

Józef Stasiński, nestor polskich współczesnych medalierów w bardzo interesujący sposób wypowiadał się na temat współczesnego medalierstwa mówiąc, że medal był i jest dokumentem czasu, w którym powstaje, ale chce go poszerzyć o dodatkowe wartości wyrazowe, ażeby mówił o chwili, tej ulotnej, nie zasługującej na długie opisywanie: o chwilach, z których składają się nasze dni i dzięki którym zapamiętujemy koloryt otaczających nas zjawisk.  Artysta lubi formy jasno określone, dosłowne swoją dosłownością, dotykalną dokumentacją, podające główny temat i równoległe formy kontrastujące z nim, na poły abstrakcyjne, a jednak pozwalające odbiorcy na jego własny sposób kontynuować myśl podaną. Te i podobne przemyślenia spowodowały powstanie tak zwanego medalu otwartego.

 

To medal, który nie ma końca, który można stale uzupełniać notując w nim nowe spojrzenia, czy eksperymenty formalne, którego jednakowe elementy tak bardzo się różnią poprzez zawarte w nim treści. Wyraża on wspólną nam wszystkim chęć „zapisania się” – by nie przeminąć bez śladu. Spostrzeżenia te Józef Stasiński rozpoczął we wczesnych latach siedemdziesiątych, realizując je przez wszystkie minione lata pracy twórczej.

 

Przywołałam te słowa, gdyż są bardzo trafnym opisem zagadnień,  z którymi zmagają się i dzisiejsi medalierzy. Temat jest wiec wciąż aktualny. Artyści  często realizują serie tematyczne, w których każdy kolejny medal, czy plakieta dopowiadają coś nowego do głównego tematu, lub wprowadzają nowe wątki. Jest to swoisty sposób rozmowy z widzem, który może poruszony temat sam rozwijać i dopowiadać.

 

Współczesny medal, to właściwie „medalierska rzeźba”, gdyż powoli taki właśnie sposób kreowania medali coraz częściej dominuje. Często zaskakują nas coraz śmielsze rozwiązania formalne, w których trudno jest dopatrzyć się bezpośrednich związków z nowożytnym medalierstwem klasycznym. Nie znaczy to jednak, że tradycyjna  formuła medalu, sięgająca swymi korzeniami włoskiego odrodzenia, dziś została zapomniana.

Wyrazem tego jest również prezentowana ekspozycja. Artyści oraz organizatorzy wystawy mają nadzieję, że prezentowane prace przysporzą zwiedzającym wielu satysfakcjonujących przeżyć i wzruszeń.

 Tekst: Barbara Kozarska-Orzeszek

 

 

Kuratorzy wystawy: Krystyna Zięba, Bronisław Kowalewski.

 

Wernisaż: 21 marca 2014, godz. 17:00.

Finisaż: 26 kwietnia 2014,  godz. 16.00
Podczas finisażu odbędzie się spotkanie z artystami czeskimi, którego gośćmi będą:
Miroslava Nová i Otakar Dušek

Muzeum Miejskie Wrocławia – Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35

Wystawa kończy się w niedzielę 27 kwietnia 2014 roku o godz. 18.00

 

Wystawa została zorganizowana w ramach Spotkań Wyszehradzkich.
Więcej informacji o wystawie i artystach na stronie Spotkań Wyszehradzkich.

 

 

 

Materiały prasowe

 

Organizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Urząd Marszałkowski

Współorganizator:
Muzeum Miejskie Wrocławia - Pałac Królewski


Mecenat: 
Marszałek Województwa Dolnośląskiego

http://www.dcik.pl/files/logo%20urz%20marsz-male-1.jpg

więcej informacji

WROCŁAWSKIE SPOTKANIA KABARETOWE
„Poniedziałek z Niedzielskim” - 120 lat pracy twórczej

f

28 kwietnia 2014, godz. 19.00
Klub „Zaklęte Rewiry” ul. Krakowska 100, Wrocław

 

Organizatorzy Wrocławskich Spotkań Kabaretowych zapraszają wszystkich miłośników dobrego humoru do klubu „Zaklęte Rewiry” na wieczór kabaretowy „Poniedziałek z Niedzielskim”, który będzie miał formę jubileuszowego benefisu z udziałem wspaniałych artystów takich jak Artur Andrus, Tadeusz Drozda, Jan Miodek, Kabaret Elita, Aga Damrych, Marta Dzwonkowska.

Leszek Niedzielski rocznik 42, który ukończył niedawno 70 lat, to wybitny twórca nurtu satyrycznego, najsilniej związany z Wrocławiem, artysta Kabaretu Elita i radiowego „Studio 202". Wkroczył na scenę jeszcze jako student bibliotekoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Od roku 1960 występował w Studenckim Teatrze Satyry "Bluff" (1960-62), w Studenckim Teatrze Pantomimy „Gest” (1962-71), w Kabarecie Ojców (1967-71), w Teatrze „Kalambur” (1969). W latach 60-tych z wrocławskim "Gestem" gościł na międzynarodowych festiwalach teatralnych w kilkunastu krajach Europy m. in. we Francji, w Finlandii oraz w Turcji. W 1971 roku otrzymał nagrodę za monodram wg „Trans-Atlantyku” Witolda Gombrowicza występując na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu oraz zdał egzamin dyplomowy dla aktorów dramatycznych.


Twórczość radiową rozpoczęta w 1967, skupiała się wokół audycji takich jak „Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy", „60 minut na godzinę” i „Studio 202” od 1973 roku. W roku 1976 uzyskał dyplom reżysera radiowego. Od roku 1971 występuje w Kabarecie Autorów ELITA wraz z Jerzym Skoczylasem i Stanisławem Szelcem, biorąc udział w licznych programach estradowych, telewizyjnych i radiowych, będąc jednocześnie redaktorem w Rozgłośni Regionalnej Polskiego Radia we Wrocławiu.Wstęp za zaproszeniami i wejściówkami:
Wejściówki do odebrania od 7 kwietnia w Dolnoślaskim Centrum Informacji Kulturalnej OKiS Rynek-Ratusz 24 we Wrocławiu.

 

Organizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu
Województwa Dolnośląskiego

Urząd Marszałkowski


Agencja Artystyczna „Elita”,


Klub „Zaklęte Rewiry”


Mecenat:  Marszałek Województwa Dolnośląskiego

   http://www.dcik.pl/files/logo%20urz%20marsz-male-1.jpg

 

Patronat medialny:

Materiały prasowe

więcej informacji

Wystawa fotografii Zbigniewa Kulika
„La Petite France – Strasbourg”

f

29 kwietnia – 30 maja 2014
Galeria Dolnośląskiego Centrum Informacji Kulturalnej
Rynek-Ratusz 24, Wrocław
Wernisaż: 29 kwietnia 2014, godz. 17.00


Wystawa fotograficzna pt. „La Petite France – Strasbourg” została zrealizowana w 2006 roku. Zbigniew Kulik, autor zdjęć, został wówczas zaproszony przez francuskiego fotografika Gerarda Lacumette do Alzacji w celu realizacji wspólnego projektu pt. „Spojrzenia na Alzację” i niejako przy okazji fotografował stolicę tego wyjątkowo pięknego europejskiego regionu.

Prezentowane fotogramy pokazują zarówno starą, jak i nową zabudowę Strasburga, miasta o wielu obliczach, urzekającego swoim osobliwym pięknem. Obok starego miasta noszącego nazwę „La Petite France” („Mała Francja”) i słynnej katedry, oglądać można także bardzo nowoczesne budynki różnych instytucji europejskich: Parlamentu Europejskiego, Domu Europejskiego, Pałacu Sprawiedliwości.

Połączenie dawnej i współczesnej architektury daje niesamowite wrażenie. Jest tutaj wszystko to, co zachwyca współczesnego turystę: piękne, stare domy utrzymane we wzorowej czystości i bardzo wiele zabytków oraz malownicze uliczki z licznymi restauracjami, jak i mnóstwo zieleni.

 

Zbigniew Kulik, fotografik z Karpacza. Fotografuje góry, krajobrazy, przyrodę oraz zabytki architektury. W swoim dorobku artystycznym ma wiele wystaw w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Danii, Czechach, Francji, Rumunii, Słowacji, Serbii, na Węgrzech i we Włoszech.

 

Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, a we Wrocławiu prezentowana jest z okazji 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.


 Materiały prasowe


Organizatorzy:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 Urząd Marszałkowski

 

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 


Mecenat:

Marszałek Województwa Dolnośląskiego

http://www.dcik.pl/files/logo%20urz%20marsz-male-1.jpg

 

Patronat medialny:

 

 

więcej informacji

Ogólnopolska wystawa fotografii mobilnej

f

3 - 30 kwietnia 2014
Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański" Galeria OKiS, pl. bpa Nankiera 8

Fotografia ze sztuki dla wybranych stała się sztuką masową. W dobie tak szybkiego postępu technologicznego, zdjęcia robi właściwie każdy, kto posiada aparat fotograficzny, tablet lub telefon komórkowy. Kiedy w 1925 roku na rynek został wypuszczony pierwszy małoobrazkowy aparat fotograficzny Leica, był to początek nie tylko rewolucji technicznej w tej dziedzinie, ale także przełom w podejściu do fotografowania. Mały, nieskomplikowany w obsłudze aparat zmienił oblicze fotografii – w prosty, dyskretny sposób można było uchwycić ciekawe momenty, znaleźć się w centrum wydarzeń. Dzięki temu powstał nowoczesny reportaż fotograficzny.

Dzisiejsza ekspansja coraz to nowszych urządzeń przenośnych, które oprócz rozlicznych funkcji są także aparatem fotograficznym sprawia, że medium fotografii stało się powszechne jak nigdy dotąd. Z jednej strony skutkuje to zalewem przeciętnych, pozbawionych wyrazu zdjęć, z drugiej jednak strony daje możliwość wyrazu artystycznego ludziom, którzy nie są zawodowymi fotografami.

Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański” we Wrocławiu, zdecydowało się pokazać wystawę fotografii mobilnej, gdyż w naszym przekonaniu efekty pracy z urządzeniami mobilnymi bardzo często są  twórcze, ciekawe i kreatywne. Mamy nadzieję, że wszyscy zwolennicy tradycyjnego fotografowania, po obejrzeniu  wystawy dojdą do wniosku, iż dobrą fotografię można zrobić także telefonem komórkowym.

W dniach 3-30 kwietnia br. prezentować będziemy ogólnopolską zbiorową wystawę fotografii mobilnej. Pomysłodawcą i organizatorem wystawy jest Grupa Entuzjastów Fotografii Mobilnej "Mobilni", założona w maju 2013 r. przez Michała Koralewskiego i Joannę Lemańską (laureaci prestiżowego konkursu Mobile Photography Awards) oraz Łukasza Gurbiela, założyciela serwisu Fotokomorkomania.pl. Obecnie w grupie działa 17 osób z całej Polski (a także Polacy mieszkający w Irlandii, Szwajcarii i Francji).

Tak oto piszą o swoim podejściu do fotografii:

W kręgach fotograficznych jest takie powiedzenie, że „najlepszym aparatem fotograficznym jest ten, który mamy przy sobie.” Te słowa dobrze oddają istotę fotografii mobilnej — telefon komórkowy (smartfon, tablet, w przyszłości może Google Glass lub inne urządzenie mobilne) mamy przy sobie przez cały czas, dzięki czemu możemy dostrzec i w ciągu kilku sekund udokumentować wiele ulotnych chwil, a następnie udostępnić gotowe zdjęcia za pośrednictwem serwisów społecznościowych. Bo to nie tylko kolejny kierunek w fotografii, to sposób życia, a powiązanie z sieciami społecznościowymi jest trwale wpisane w ideę fotografii mobilnej. Cieszy się ona na świecie coraz większą popularnością i wielu profesjonalnych fotografów włącza telefony komórkowe do zestawu swoich narzędzi codziennej pracy fotograficznej. Zdjęcia z urządzeń mobilnych zdobywają też przestrzenie artystycznych galerii, szturmują okładki czasopism i plakaty reklamowe.

Wystawa, którą będzie można zobaczyć we Wrocławiu  to pokłosie akcji „Mobilny tydzień”. Od maja 2013 r. każdego tygodnia „Mobilni” wybierali najlepsze z nadesłanych fotografii. W sumie do stycznia 2014 obejrzeli 6500 zdjęć, z czego na wystawę wybrali 150 fotografii, 75 autorów z całej Polski. Ekspozycja to dowód na to, że w dzisiejszych czasach nie trzeba mieć skomplikowanej lustrzanki za tysiące złotych, by zrobić ciekawe zdjęcie. Wystarczy talent, pasja, dobry pomysł i urządzenie przenośne, które pozwoli nam na zapis ulotnych momentów, wizji i zwykłej codzienności. I co istotne, dzięki portalom społecznościowym, w prosty i szybki sposób można podzielić się swoimi pracami z szerokim gronem odbiorców, którzy czasem pochwalą, czasem skrytykują, czasem podpowiedzą co poprawić. Są to platformy wymiany, doświadczeń, myśli, wskazówek i może droga do robienia coraz lepszych fotografii…

Kurator: Jolanta Waniowska

 

Wernisaż: 3 kwietnia 2014, godz. 17.00Autorzy fotografii prezentowanych na wystawie:

Adrian Werner, Agata Jackowiak, Agnieszka H., Maciej Radziszewski, Bartosz Wiatrak, Bartosz Staniecki, Basia Łucka, Ewelina Jaśkowiak, Cezary Dziadurski, Mateusz Adamiak, Weronika Szadowiak, Jarosław Marciuk, Kamil Kawczyński, Katarzyna Szymańska, Kinga Zielińska, Łukasz Majcher, Marta Biały, Michał Kazanowski, Jolanta Waniowska, Maciej Sondij, Krystian Majer, Marek Grabowski, Mateusz Wantoch — Rekowski, micaralinda, Wojtek Pietrusiewicz, Ewa Jermakowicz, Olga Wysoczańska, orhana, Piotr Kruk, pp313, Roman Wojciechowski, Jędrzej Franek, Ryszard Miketa, Katarzyna Ziembicka, Damian Nowosadzki, Dariusz Sobiecki, Filip Laszuk, Dorota Piechowiak, Rafał Sikora, Marcin Sowa, Marta Bagińska, Sławomir Bednarek, nikatrinika, Ewa Suwińska, Paulina Matysiak, Sebastian Nowak, Monika Proć, Beata Ratuszniak, Joanna Kurkowska, Grzegorz Kopacz, Joanna Lemańska, Katarzyna Gołecka, Łukasz Gurbiel, Mariusz Lewosiński, Michał Szklanowski, Justyna Łobodzińska, Rafał Piotrzkowski, Elżbieta Smoleńska, Kaja Szafranek, Karol Chęciński, Paweł Szarek, Shirley Zawada, Ela Ćwik, Jakub Ziemba, Michał Koralewski, Wojtek Papaj, Adam Oczkoś, Joanna Weltrowska, Krzysztof Górny, Mateusz Jaszak, Tomasz Olszewski, Mariusz Majewski, Przemek Fall, Małgorzata Radziszewska, Sebastian Romik.

 

 

 

Organizator:

Dolnośląskie Centrum Fotografii "Domek Romański"

Galeria OKiS we Wrocławiu

Mecenat:

Marszałek Województwa Dolnośląskiego

 

 

 


Sponsor wystawy:

 

Patroni medialni:


 

 
 

 

 Materiały prasowe

Galeria jest czynna od poniedziałku do soboty w godz.10.00-18.00.
Bilety 2 zł, ulgowe 1 zł; w poniedziałki wstęp bezpłatny.

więcej informacji

Noworoczne kolędowanie

« powrót

Noworoczne kolędowanie w Bazylice Garnizonowej

 

Tradycja koncertów kolędowych organizowanych przez Ośrodek Kultury i Sztuki każdorazowo we wrocławskiej Bazylice Garnizonowej sięga 2000 roku. Do tej pory wystąpili na nich między innymi: Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki pod dyrekcją Stefana Stuligrosza, artystka krakowskiej Piwnicy pod Baranami – Anna Szałapak, zespół wokalny – Affabre Concinui, ukraiński zespół Tercja Pikardyjska, Mieczysław Szcześniak, Andrzej Sikorowski z zespołu Pod Budą z córką Mają, dziecięcy zespół Arka Noego, Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego z solistami, zespół Golec uOrkiestra oraz Krystyna Prońko.


W okresie świątecznym, najczęściej w sobotę wieńczącą pierwszy pełny tydzień nowego roku, zapraszamy mieszkańców Dolnego Śląska do wspólnego kolędowania ze znanymi artystami. To wspaniała okazja do tego, aby, w przystępnej cenie, usłyszeć niezwykłe bożonarodzeniowe utwory.


Naszą ambicją podczas tych spotkań jest, nie tylko krzewienie polskiego dziedzictwa kulturowego zaklętego w dźwiękach muzycznych opowieści o świętach, ale także pokazanie niezwykłej atmosfery panującej na Dolnym Śląsku oraz zachęcenie do wspólnego przeżywania okresu świątecznego.


Przejdź do pełnej galerii
 • Dodaj na Facebook
 • Dodaj na nk
 • Dodaj na gg
 • Dodaj na Wykop
 • Dodaj na Twitter
 • Dodaj na Blip

 • Domek Romański
 • CASTING do Doliny
 • dokis
 • DCIK