nasz kanal na youtube
 • header
 • header
 • header
 • header
 • header
 • header

Wystawa fotografii „Burning Man”

f

2 - 31 października 2014
Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański” Galeria OKiS, pl. bpa Nankiera 8
Wernisaż 2 października 2014, godz. 17.00Autorami wystawy „Burning Man” są Romualdas Požerskis i Monika Požerskytė, litewscy artyści, którzy w 2008 roku pojechali na pustynię w Nevadzie, by uczestniczyć w jednym z najoryginalniejszych festiwali artystycznych na świecie – „Burning Man”. Na wystawie zaprezentujemy zapis tamtych ulotnych chwil – ludzi, jakich spotkali na swojej drodze, artystyczne instalacje i obiekty, które powstały specjalnie na festiwal oraz niesamowity pustynny krajobraz.

 

Festiwal „Burning Man” odbywa się cyklicznie pod koniec sierpnia na pustyni Black Rock w Nevadzie w USA, gdzie temperatura w dzień wynosi średnio 40°C, a w nocy spada do -3°C. W powietrzu unosi się pył, częste są też burze piaskowe. Mimo tych trudnych warunków Romualdas Požerskis – jeden z najwybitniejszych współczesnych fotografików, co roku odwiedza to magiczne miejsce i dokumentuje artystyczne miasto, w którym jawa miesza się ze snem, sztuka z życiem, a fantazja staje się rzeczywistością. Na festiwalu nie ma twórców i odbiorców sztuki. Wszyscy zaangażowani są w tworzenie projektów i otwarci są na interakcje z innymi uczestnikami festiwalu. Działanie niektórych kończy się na oryginalnym przebraniu, ale są też tacy, którzy przez cały rok przygotowują się do festiwalu – tworzą fragmenty instalacji, by później na pustyni stworzyć ulotne dzieło sztuki. Ulotne ponieważ pod koniec festiwalu najczęściej zostaje ono spalone (dlatego też częstym budulcem instalacji jest drewno). Kulminacją „Burning Man’a” jest spalenie kilkudziesięciometrowej figury człowieka. Po tym swoistym rytuale, miasto znika, ustępując miejsca pustyni. Ale za rok znów odrodzi się jak feniks z popiołów…

 

Romualdas Požerskis urodził się w 1951 roku w Wilnie. W roku 1975 ukończył Wydział Elektryczny Politechniki w Kownie i wstąpił do Towarzystwa Fotograficznej Artystycznej w Kownie. Od roku 1976 jest członkiem Litewskiego Związku Fotografików. Od roku 1980 zajmuje się wyłącznie fotografią, publikuje w prasie litewskiej i zagranicznej. Od roku 1993 jest profesorem w Katedrze Historii Sztuki i Krytyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Vytautas Magnus.

 

Monika Požerskytė urodziła się w 1981 roku w Kownie. W latach 1995-1999 uczyła się w Gimnazjum Jezuickim, a w latach 1992-1996 w Liceum Artystycznym w Kownie. W latach 1999-2005 studiowała fotografię i wideo w Akademii Artystycznej w Wilnie, gdzie uzyskała magisterium. Od roku 2003 jest członkiem Litewskiego Związku Fotografików. W roku 2005 pracowała w gazecie "Lietuvos rytas" jako fotografik. Obecnie pracuje w studio fotograficznym PIXSTUDIJA.

 

Materiały prasowe do pobrania

 

Galeria jest czynna od poniedzialku do soboty w godz.10.00-18.00.

Bilety 2 zł, ulg. 1 zł.

 

Organizator: Patronat honorowy: Mecenat:

Dolnośląskie Centrum Fotografii "Domek Romański"

Galeria Ośrodka Kultury i Sztuki we Wroclawiu

Ambasada Republiki Litewskiej w RP

Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Patronat medialny:

 

                         
więcej informacji

Nagroda im. Profesora Aleksandra Gieysztora

f

Nagroda im. prof. A. Gieysztora przyznawana jest przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy od roku 1999. Patron tego wyróżnienia był prezesem Polskiej Akademii Nauk, członkiem Rady Fundacji Kronenberga, wybitnym polskim humanistą o międzynarodowej sławie.

 

Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia, mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego w następujących dziedzinach: działalność muzealna, konserwatorska, archiwalna i biblioteczna; utrwalanie i ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą; przedsięwzięcia samorządowe służące ochronie dziedzictwa kulturowego; indywidualne i zbiorowe inicjatywy mające na celu gromadzenie oraz ochronę śladów i pamiątek dziedzictwa kulturowego; upowszechnianie wiedzy o potrzebie i metodach ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce.

 

Nagroda im. prof. A. Gieysztora jest powszechnie uznawana za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w tej dziedzinie. Jej wysokość wynosi 50 000 zł.

 

Celem przedsięwzięcia jest promocja oraz wsparcie tych, którzy podejmują się działań służących ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego zarówno w kraju, jak i za granicą.

 

Kandydatów do Nagrody zgłaszać mogą członkowie Kapituły, laureaci poprzednich edycji Nagrody oraz instytucje kultury - państwowe, samorządowe bądź pozarządowe. Laureatów wybiera Kapituła, obradująca pod przewodnictwem prof. Andrzeja Rottermunda, w której skład wchodzą członkowie Rady i Zarządu Fundacji.

 

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie www.nagrodagieysztora.pl

 

Nominacji do Nagrody można dokonać do 12 października 2014 do godz. 23:59

więcej informacji

Nagroda Kulturalna Ślaska 2014

f

13 września odbyła się gala wręczenia Nagrody Kulturalnej Śląska 2014. Nagroda ta jest przyznawana od 1977 roku i cieszy się bodaj najwyższą rangą wśród przyznawanych wyróżnień w dziedzinie wymiany kulturalnej pomiędzy Śląskiem a Dolną Saksonią. Dotychczas tą prestiżową nagrodę otrzymali m.in. Tadeusz Różewicz (1994), Olga Tokarczuk (2003), prof. Jan Miodek (2007), prof. Ewa Michnik (2010), Fundacja Bente Kahan (2010) oraz wielu innych zasłużonych dla Śląska i nie tylko wybitnych Polaków.

W tym roku do zaszczytnego grona laureatów dołączyli prof. dr Norbert Heisig, założyciel Niemiecko – Polskiego Towarzystwa Uniwersytetu Wrocławskiego wspierającego rozwój polskiej nauki i kultury oraz  Beata Maciejewska, wrocławska dziennikarka i autorka książek popularyzujących historie i kulturę Wrocławia i Dolnego Śląska. 

Nagrodę specjalną przyznano Fundacji Eriki Simon zajmującej się ratowaniem oraz renowacją zabytków śląskich.

W gali, oprócz laureatów, uczestniczyli Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Radosław Mołoń oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Sportu Kraju Związkowego Dolna Saksonia - Boris Pistorius, a także laudatorzy - Horst Milde, Maciej Łagiewski i prof. Michael Pietsch oraz znamienici goście z Polski i Niemiec.

Uroczystość uświetnił występ znakomitego duetu Rafała Łuca (akordeon) i Krzysztofa Karpety (wiolonczela). Ponadto w ramach obchodów Nagrody Kulturalnej Śląska 2014 goście mogli wybierać spośród bardzo bogatej oferty kulturalnej.

 

 

PROGRAM ARTYSTYCZNY


15.00 – 17.30    projekcje filmów dokumentalnych (Aula Leopoldyńska):

 • „Pierwszy dzień”  - film zrealizowany przez Niemiecko – Polskie Stowarzyszenie Kulturalne w Brunszwiku i agencję filmową MAAM.TV z Bremy.   Reżyseria Christine Jezior i Sabina Kaluza;
 • „Mój pierwszy dzień” – film zrealizowany przez Witolda Świętnickiego oraz TVP Wrocław;


15.30 – 16.30    wernisaż wystawy zbiorów z prywatnej kolekcji prof. Norberta Heisiga (Ratusz Wrocławski)

 

 do  15.30    wystawa pt. „Opiekunka Kotliny Jeleniogórskiej. Działalność hrabiny von Reden“ , będącej wrocławską częścią wystawy pn. „Szlachta na Śląsku/Adel in Schlesien“
(Sala pod Filarem Muzeum Uniwersyteckiego)

 

19.00 – 20.30    spektakl pt. „Złote Drzewo” zrealizowany przez teatr  OCELOT inspirowany dolnośląskimi legendami.
(Teatr Polski, Wrocław, ul. Gabrieli Zapolskiej 3)

Zachęcamy do obejrzenia dokumentacji fotograficznej z tego wspaniałego widowiska.

 

Inauguracja uroczystości związanych z przyznaniem Nagrody Kulturalnej Śląska miała miejsce na Zamku Topacz.

 

 

 http://www.dcik.pl/files/logo%20urz%20marsz-male-1.jpg

więcej informacji

Finaliści III edycji Dolnośląskiej Ligi Talentów

f

16 września 2014, godz. 12.00
Teatr Polski, Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego
ul. Gabrieli Zapolskiej 3, Wrocław

 

 

16 września 2014 odbył się finał Dolnośląskiej Ligi Talentów.

Podczas dwóch miesięcy przesłuchano ponad 600 osób, to dotychczasowy rekord przeglądu. Spośród wszystkich biorących udział w dolnośląskich eliminacjach, jury w składzie: Stanisław Szelc, satyryk i przewodniczący jutry, Marta Zięba, aktorka Teatru Polskiego oraz dr Waldemar Gromolak, gitarzysta, dydaktyk wrocławskiej Akademii Muzycznej wyłoniło najlepszą dwunastkę. Po burzliwych obradach wskazano dodatkową dwójkę, która zdaniem jury powinna znaleźć się w finale. Głos zostawiono także internautom, w specjalnym głosowaniu na facebookowym profilu dokis.pl przyznali oni miejsce piętnastemu uczestnikowi. 

Przed południem, foyer Teatru Polskiego zapełniło się tłumem przyjaciół, znajomych, całych klas, które przejechały nawet kilkaset kilometrów, aby dopingować swoich faworytów. W samo południe odezwały się dzwonki wzywające na widownię. Niedługo potem rozpoczęły się pierwsze występy. Finał został zainaugurowany przez Arkadiusza Sikorę, wicedyrektora Ośrodka Kultury i Sztuki oraz Katarzynę Dynowską, prowadzącą tegoroczną edycję przeglądu. Ze strony jury zasady głosowania zaprezentował Stanisław Szelc, dodając przy okazji otuchy wszystkim uczestnikom. Dla wielu z nich był to debiut na tak poważnej scenie i wyzwanie, któremu musieli sprostać. 

Tegorocznemu finałowi nie można zarzucić braku różnorodności. Wachlarz prezentowanych przez młodych artystów umiejętności był bardzo szeroki. Ze sceny popłynęły stonowane kompozycje wokalne, reagge i metal, dał się widzieć poping, taniec brzucha i popisy teatralne, poczuć się dało nawet afrykańskie rytmy. A wszystko to podczas ponad dwugodzinnego performance'u. 

Wreszcie, jury postanowiło przyznać następujące nagrody: 

III miejsce i czek o wartości 3.000 zł dla Zespołu Tanecznego "RYTM".
II miejsce i czek o wartości 5.000 zł dla zespołu Victribells. 
I miejsce i czek o wartości 7.000 zł trafił w ręce Wiktorii Wróbel. 

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy, a wszystkich Państwa zapraszamy na kolejną, przyszłoroczną odsłonę Dolnośląskiej Ligi Talentów. 
 
Redakcja DOKiS.pl
 
 
 

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu
Województwa Dolnośląskiego

http://www.muzycznabitwa.prw.pl/img/sponsors/okis.jpg
           

Współorganizatorzy:
Obornicki Ośrodek Kultury
Bogatyński Ośrodek Kultury
Centrum Kultury MUZA w Lubinie
Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji

 

Patronat medialny:

                       

 

Dofinansowano ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego:

więcej informacji

W październikowym numerze MIESIĘCZNIKA „ODRA”:

f

Polska po Tusku • SZPERKOWICZ: Urlop od agresji (maj 1989)

KRZEMIŃSKI: Zgryz z Niemcami • Peerel zrobiony w balona

ANDERSEN: Dzienniki • SOCHAŃSKA: Życie jak baśń • Lemaitre

AUGUSTYN o premierach w Londynie • Arkadia PANUFNIKA

Boznańska • Wojciechowski • Iłowiecki • 8 Arkusz Odry

 

 

Więcej na stronie:
www.facebook.com/MiesiecznikOdra

i  www.okis.pl

 

W Dolnośląskim Centrum Informacji Kulturalnej ODRĘ można nabyć w promocyjnej cenie 8 zł.
Archiwalne numery miesięcznika w cenie 5 zł.

 

Wydawnictwo dofinansowane ze Środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego

http://www.dcik.pl/files/logo%20urz%20marsz-male-1.jpg

Projekt wydawniczy pod nazwą „Ósmy Arkusz ODRY” w miesięczniku „Odra” dofinansowano przez Miasto Wrocław

więcej informacji

Noworoczne kolędowanie

« powrót

Noworoczne kolędowanie w Bazylice Garnizonowej

 

Tradycja koncertów kolędowych organizowanych przez Ośrodek Kultury i Sztuki każdorazowo we wrocławskiej Bazylice Garnizonowej sięga 2000 roku. Do tej pory wystąpili na nich między innymi: Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki pod dyrekcją Stefana Stuligrosza, artystka krakowskiej Piwnicy pod Baranami – Anna Szałapak, zespół wokalny – Affabre Concinui, ukraiński zespół Tercja Pikardyjska, Mieczysław Szcześniak, Andrzej Sikorowski z zespołu Pod Budą z córką Mają, dziecięcy zespół Arka Noego, Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego z solistami, zespół Golec uOrkiestra oraz Krystyna Prońko.


W okresie świątecznym, najczęściej w sobotę wieńczącą pierwszy pełny tydzień nowego roku, zapraszamy mieszkańców Dolnego Śląska do wspólnego kolędowania ze znanymi artystami. To wspaniała okazja do tego, aby, w przystępnej cenie, usłyszeć niezwykłe bożonarodzeniowe utwory.


Naszą ambicją podczas tych spotkań jest, nie tylko krzewienie polskiego dziedzictwa kulturowego zaklętego w dźwiękach muzycznych opowieści o świętach, ale także pokazanie niezwykłej atmosfery panującej na Dolnym Śląsku oraz zachęcenie do wspólnego przeżywania okresu świątecznego.


Przejdź do pełnej galerii
 • Dodaj na Facebook
 • Dodaj na nk
 • Dodaj na gg
 • Dodaj na Wykop
 • Dodaj na Twitter
 • Dodaj na Blip

 • WROSTJA 2014
 • dokis
 • Domek Romański
 • DCIK