nasz kanal na youtube
 • header
 • header
 • header
 • header
 • header
 • header

Sergiusz Sachno - NAGI CIEŃ

f

2 lipca - 1 sierpnia 2015
Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański”
pl. bpa Nankiera 8, 50-140 Wrocław

Wernisaż: 9 lipca 2015, godz. 17.00

Wielkoformatowe, czarno-białe fotografie to akty, jednak kobiece ciała stanowiły tu tylko pretekst do kreacji artystycznego świata na pograniczu realności i surrealności, jawy i snu, światła i cienia. Jak pisze sam artysta: O prezentowanych fotografiach można by powiedzieć, że zanim stały się nagą kobietą lub jakąkolwiek inną anegdotą, są przede wszystkim płaskimi powierzchniami wydobytymi z iluzyjnej przestrzeni za pomocą światła. Zatem moją intencją nie było pokazanie nagości, lecz fascynacji tajemnicą odkrytych biologicznych form wyłowionych ze zjawiskowości ruchu. Dążeniem moim było wydobycie m.in. zróżnicowanych cech estetyki zawartej w cieniu. Przedstawienie cieni zostaje uzupełnione o tajemnicze podteksty wyznaczające niezwykłość tych obrazów.

 

Sergiusz Sachno urodził się w Chinach. Ukończył liceum im. Stefana Czarnieckego w Szczecinie. Do marca 1968 studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie filozofię i socjologię na Uniwersytecie Karola w Pradze, którą ukończył w 1970 roku. Fotografią zajmuje się od 1972 roku.
Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz uczestniczył w wielu pokazach fotografii za granicą, m.in. w Sydney, Tokio, Montrealu, Toronto, Pradze, Amsterdamie i Berlinie. Ważniejsze wystawy indywidualne: Klimaty 1978, Menady 1980, Aktorzy 1988, Teatralna 1988, Femina mistica 1997, Cherchez la femme 1998, Nagi cień 2003, Gentile 2006. Specjalizuje się w fotografii portretowej, teatralnej, mody i ogólnie reklamowej. Jest autorem licznych plakatów, okładek płytowych, książkowych i programów teatralnych. Był autorem wystawy Stulecie Polaków, eksponowanej w 1999 roku na Zamku Królewskim w Warszawie, a następnie w wielu krajach europejskich oraz albumu pod tym samym tytułem. Jego autorstwa jest wystrój fotograficzny hotelu Hyatt w Warszawie. Był twórcą performance i działań okołoteatralnych. Fotografie publikuje w prasie zagranicznej, a także współpracował z czasopismami Film, Kino, Scena, Twój Styl, Pani, Uroda i wielu innych. W 1979 roku otrzymał od Jacques'a Chiraca Medal miasta Paryża za fotografię, jest laureatem wielu nagród i wyróżnień z całego świata. Od 1979 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, gdzie był aktywnym członkiem władz. Zajmuje się pracą dydaktyczną w dziedzinie fotografii. Prowadzi zajęcia z portretu i aktu na Studium Fotografii ZPAF, a także jest profesorem i wykładowcą fotografii reklamowej w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Doktorat z fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

 

Galeria czynna od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-18.00.
Bilety 4 zł, ulgowe 2 zł. W poniedziałki- wstęp bezpłatny.

 

 

 

Organizator:

Dolnośląskie Centrum Fotografii "Domek Romański"

Mecenat:

Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Patronat medialny:

                      


więcej informacji

Wystawa Aleksandra Borto
AD MAIOREM DEI GLORIAM

f

16 lipca - 17 sierpnia 2015
Galeria Dolnośląskiego Centrum Informacji Kulturalnej
Ośrodek Kultury i Sztuki, Wrocław, Rynek-Ratusz 24

Wernisaż: 16 lipca 2015, godz. 17.00


Aleksander Borto jest wrocławskim artystą i plastykiem, a także twórcą filmowym. Ukończył Zespół Szkół Plastycznych oraz kierunek filmowy w Państwowym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy SKIBA.
Artysta ma bogate doświadczenie w pracy z wyjątkowymi grupami ludzi. Wielokrotnie prowadził zajęcia, będące elementem terapii dla schizofreników paranoidalnych w Stowarzyszeniu na Rzecz Promocji Zdrowia CURATUS. Zajmował się również prowadzeniem zajęć  dla osób uzależnionych w Młodzieżowym Ośrodku Profilaktyki i Wczesnej Terapii MONAR. Kierował też zajęciami plastycznymi we wrocławskich domach dziecka oraz świetlicy środowiskowej.
Eksperymentowanie artystyczne z wieloma materiałami takimi jak lateks charakteryzatorski, granit, drewno czy glina, to jedna z pasji twórcy. Jednak jego ulubione narzędzia to ołówek, kredka akwarelowa, farba w spraju i kamera.
Obecnie powstaje film dokumentalny o Aleksandrze i jego zaprzyjaźnionych artystach.


Wystawa ,,Ad maiorem Dei gloriam" – to surrealistyczna opowieść o świecie duchowym, w której została zastosowana oryginalna forma przekazu. To także niezwykłe, pełne detali rysunki wykonane różnymi technikami - od ołówka, przez kredkę akwarelową, farby  w spreju i markery.

 

Aleksander Borto na facebook
na you tube

 

Teczka prasowa do pobrania

 

Organizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 

Mecenat: Marszałek Województwa Dolnośląskiego

więcej informacji

W wakacyjnym numerze MIESIĘCZNIKA „ODRA”

f

GAJDZIŃSKI: Maszeruje V RP • ALBERSKI o scenie politycznej
CHMIELEWSKI: Barbarzyńcy i troglodyci • KOZŁOWSKI
AUDREY TOPPING o swojej rodzinie z Chinami w tle • Grydzewski
KLIMOWICZA esej żałobny • ANTONYCZ: Wiersze
Demon Kartezjusza
• Znowu „GALERIA POD MONĄ LIZĄ”

Więcej na stronie:
www.facebook.com/MiesiecznikOdra

www.okis.pl

 

W Dolnośląskim Centrum Informacji Kulturalnej ODRĘ można nabyć w promocyjnej cenie 8 zł.
Archiwalne numery miesięcznika w cenie 5 zł.

 

Wydawnictwo dofinansowane ze Środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego

http://www.dcik.pl/files/logo%20urz%20marsz-male-1.jpg

Projekt wydawniczy pod nazwą „Ósmy Arkusz ODRY” w miesięczniku „Odra” dofinansowano przez Miasto Wrocław

więcej informacji

Noworoczne kolędowanie

« powrót

Noworoczne kolędowanie w Bazylice Garnizonowej

 

Tradycja koncertów kolędowych organizowanych przez Ośrodek Kultury i Sztuki każdorazowo we wrocławskiej Bazylice Garnizonowej sięga 2000 roku. Do tej pory wystąpili na nich między innymi: Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki pod dyrekcją Stefana Stuligrosza, artystka krakowskiej Piwnicy pod Baranami – Anna Szałapak, zespół wokalny – Affabre Concinui, ukraiński zespół Tercja Pikardyjska, Mieczysław Szcześniak, Andrzej Sikorowski z zespołu Pod Budą z córką Mają, dziecięcy zespół Arka Noego, Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego z solistami, zespół Golec uOrkiestra oraz Krystyna Prońko.


W okresie świątecznym, najczęściej w sobotę wieńczącą pierwszy pełny tydzień nowego roku, zapraszamy mieszkańców Dolnego Śląska do wspólnego kolędowania ze znanymi artystami. To wspaniała okazja do tego, aby, w przystępnej cenie, usłyszeć niezwykłe bożonarodzeniowe utwory.


Naszą ambicją podczas tych spotkań jest, nie tylko krzewienie polskiego dziedzictwa kulturowego zaklętego w dźwiękach muzycznych opowieści o świętach, ale także pokazanie niezwykłej atmosfery panującej na Dolnym Śląsku oraz zachęcenie do wspólnego przeżywania okresu świątecznego.


Przejdź do pełnej galerii
 • Dodaj na Facebook
 • Dodaj na nk
 • Dodaj na gg
 • Dodaj na Wykop
 • Dodaj na Twitter
 • Dodaj na Blip

 • DolnySlaskpelenHistorii
 • dokis
 • DCIK
 • Domek Romański