nasz kanal na youtube
 • header
 • header
 • header
 • header
 • header
 • header

WROSTJA - Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora 2014

f

W dniach 18 -  21 października 2014 we Wrocławiu (w Teatrze PWST) odbędą się 48. Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.

W tym roku zaprosiliśmy najmniejsze teatry z Algierii, Armenii, Litwy, Słowacji i Stanów Zjednoczonych. W programie jak co roku część konkursowa dla polskich aktorów (43. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora) oraz Dzień Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej  im L. Solskiego Filia w Wrocławiu, podczas którego

odbędą się sesja poświęcona Teatrowi Polskiego Radia, pokazy etiud studenckich, spektakle oraz promocja najnowszej publikacji z serii „Czarna Książeczka z Hamletem”. W pokazach mistrzowskich zobaczymy Dorotę Stalińską i Joannę Szczepkowską.

Pierwszy dzień WROSTJA będzie międzynarodowym spotkaniem młodych aktorów, którzy zostali docenieni na światowych festiwalach teatrów jednego aktora. Zobaczymy słowackiego komika w żywiołowym i pełnym absurdów autorskim spektaklu (Pavol Seris), amerykanina, który w Moskwie z ormiańską reżyserką zrealizował spektakl prozy Iwana Wyrypajewa (Stephen Ochsner) oraz algierkę, która w rytmie flamenco opowie o przekraczaniu granic krajów i kultur (Janati Soliad). Dzień międzynarodowy zakończy występ Birute Mar uznanej za jedną z najlepszych na świecie aktorek uprawiających monodram, która zaprezentuje wyjątkowy spektakl „Słowa na piasku” wg „Szczęśliwych dni” Samuela Becketta.

 

Jak co roku podczas WROSTJA w programie Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora, który ma charakter konkursu dla polskich aktorów i odbywa się pod czujnym okiem wymagającego jury. Podczas dwóch dni publiczność będzie miała okazję zobaczyć ok. 9 spektakli zaproszonych przez Radę Artystyczną 43. OFTJA oraz pokazy mistrzowskie w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej („Goła Baba”) i Doroty Stalińskiej („Żmija”), która zasiądzie również w jury konkursu.

W ramach Dnia PWST Filia we Wrocławiu, odbędą się pokazy etiud studentów (wydział aktorski i lalkarski) oraz sesja poświęcona Teatrowi Polskiego Radia, której towarzyszyć będzie wysłuchanie spektaklu radiowego w wykonaniu Zbigniewa Zapasiewicza „Koniec półświni” i spotkanie z gośćmi.

Akcentem międzynarodowym tego dnia jest spektakl ormiańskiego artysty Murada Janibekyana „Spowiedź”, o którym w recenzjach możemy przeczytać: „To jeden z tych nielicznych, fenomenalnych spektakli, które przechodzą przez rampę bez trudu nawet bez znajomości ani jednego słowa w języku narodowym wykonawcy. Tak zdarza się naprawdę wielkim”.

48. Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora zakończą się spotkaniem z wyjątkowym wrocławskim aktorem, któremu organizatorzy postanowili poświęcić kolejną publikację z serii „Czarna Książeczka z Hamletem”  zatytułowaną „Zakochany Pielgrzym. Samogry Bogusława Kierca”. Spotkanie promocyjne, w którym wezmą udział  autor książki  Tomasz Miłkowski oraz jej bohater, poprzedzi premierę spektaklu w wykonaniu Bogusława Kierca pt. „To wszystko” -  Rzecz o współczesnym pustelniku, dręczonym pokusami i porywanym przez zachwycenia, uświęcającym się i trywialnym. Ustawicznie zakochanym.

 

Organizatorzy WROSTJA: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego w Krakowie. Filia we Wrocławiu oraz Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru zagwarantowali bezpłatny wstęp na prawie wszystkie wydarzenia festiwalowe.

Spotkania odbywają się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego i Prezydenta Wrocławia.

 

Wszystkie wydarzenia WROSTJA (oprócz spektaklu Plama) odbywają się w Teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu przy ul Braniborskiej 59.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia Spotkań (oprócz spektaklu Plama)  jest wolny! Ilość miejsc ograniczona. Obowiązuje rezerwacja.

 

Szczegółowy program i opisy spektakli na: http://www.wrostja.pl

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.


Materiały prasowe do pobrania


 

 


Wersja elektroniczna książeczki programowej WROSTJA 2014 tutaj


______________________________________________________

 

główni organizatorzy: Ośrodek Kultury i Sztuki, Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu

         

współorganizator: Towarzystwo Kultury Teatralnej

patronat: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Wrocławia, Międzynarodowy Instytut Teatralny ITI - UNESCO

dyrektorzy: Piotr Borkowski (dyrektor Spotkań), Wiesław Geras (dyrektor artystyczny Spotkań)
kierownik realizacji: Karolina Michalska-Cecot

 

Rada Programowa: Elżbieta Czaplińska - Mrozek, Janusz Degler, Wiesław Geras, Krzysztof Kuliński, Tomasz Miłkowski, Elwira Militowska, Lech Śliwonik, Jan Zdziarski

 

JURY 43. OFTJA: Elżbieta Czaplińska - Mrozek, Janusz Degler, Bogusław Kierc, Dorota Stalińska, Lech Śliwonik


WROCŁAWSKIE SPOTKANIA TEATRÓW JEDNEGO AKTORA dofinansowano ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Samorządu Województwa Dolnośląskiego i Miasta Wrocław

 

          http://www.dcik.pl/files/logo%20urz%20marsz-male-1.jpg                   


więcej informacji

Program "Fifty Fifty dla Artysty"

f

Program polega na sfinansowaniu wydatków przeznaczonych na różne formy promocji artystów, także poprzez wydarzenia artystyczne. Wartość całego projektu to 30 tys. zł brutto. Połowę środków finansowych zapewnia samorząd województwa dolnośląskiego, drugą połowę, w postaci wkładu rzeczowego lub finansowego, zapewnia instytucja zgłaszająca projekt. Program adresowany jest wyłącznie do samorządowych instytucji  kultury z terenu Dolnego Śląska.

 

Tegoroczny program ma charakter pilotażowy. Zachęcamy do wzięcia udziału w projekcie, ponieważ od Państwa aktywności i zainteresowania projektem zależy to, czy przekształci się on w przyszłym roku w stałe źródło finansowania tego rodzaju działalności promocyjnej.

 

Zgłoszenia można składać od 6 do 20 października do godz. 24, na adres mailowy: FiftyFifty@okis.pl.

 

Regulamin konkursu tutaj.

 

więcej informacji

W październikowym numerze MIESIĘCZNIKA „ODRA”:

f

Polska po Tusku • SZPERKOWICZ: Urlop od agresji (maj 1989)

KRZEMIŃSKI: Zgryz z Niemcami • Peerel zrobiony w balona

ANDERSEN: Dzienniki • SOCHAŃSKA: Życie jak baśń • Lemaitre

AUGUSTYN o premierach w Londynie • Arkadia PANUFNIKA

Boznańska • Wojciechowski • Iłowiecki • 8 Arkusz Odry

 

 

Więcej na stronie:
www.facebook.com/MiesiecznikOdra

i  www.okis.pl

 

W Dolnośląskim Centrum Informacji Kulturalnej ODRĘ można nabyć w promocyjnej cenie 8 zł.
Archiwalne numery miesięcznika w cenie 5 zł.

 

Wydawnictwo dofinansowane ze Środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego

http://www.dcik.pl/files/logo%20urz%20marsz-male-1.jpg

Projekt wydawniczy pod nazwą „Ósmy Arkusz ODRY” w miesięczniku „Odra” dofinansowano przez Miasto Wrocław

więcej informacji

Noworoczne kolędowanie

« powrót

Noworoczne kolędowanie w Bazylice Garnizonowej

 

Tradycja koncertów kolędowych organizowanych przez Ośrodek Kultury i Sztuki każdorazowo we wrocławskiej Bazylice Garnizonowej sięga 2000 roku. Do tej pory wystąpili na nich między innymi: Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki pod dyrekcją Stefana Stuligrosza, artystka krakowskiej Piwnicy pod Baranami – Anna Szałapak, zespół wokalny – Affabre Concinui, ukraiński zespół Tercja Pikardyjska, Mieczysław Szcześniak, Andrzej Sikorowski z zespołu Pod Budą z córką Mają, dziecięcy zespół Arka Noego, Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego z solistami, zespół Golec uOrkiestra oraz Krystyna Prońko.


W okresie świątecznym, najczęściej w sobotę wieńczącą pierwszy pełny tydzień nowego roku, zapraszamy mieszkańców Dolnego Śląska do wspólnego kolędowania ze znanymi artystami. To wspaniała okazja do tego, aby, w przystępnej cenie, usłyszeć niezwykłe bożonarodzeniowe utwory.


Naszą ambicją podczas tych spotkań jest, nie tylko krzewienie polskiego dziedzictwa kulturowego zaklętego w dźwiękach muzycznych opowieści o świętach, ale także pokazanie niezwykłej atmosfery panującej na Dolnym Śląsku oraz zachęcenie do wspólnego przeżywania okresu świątecznego.


Przejdź do pełnej galerii
 • Dodaj na Facebook
 • Dodaj na nk
 • Dodaj na gg
 • Dodaj na Wykop
 • Dodaj na Twitter
 • Dodaj na Blip

 • WROSTJA 2014
 • Domek Romański
 • DCIK
 • dokis