nasz kanal na youtube
 • header
 • header
 • header
 • header
 • header
 • header

III EDYCJA DOLNOŚLĄSKIEJ LIGI TALENTÓW

f

17 października 2014 roku w Dolnośląskim Centrum Informacji Kulturalnej OKiS odbyła się konferencja prasowa inaugurująca Dolnośląską Ligę Talentów - trzecią edycję konkursu, który powstał w trosce o rozwój amatorskiego ruchu artystycznego na Dolnym Śląsku.


Tegoroczna, trzecia już edycja DLT, urozmaicona została wieloma nowościami. Eliminacje odbędą się w czterech zupełnie nowych miastach. Poprowadzi je nowa prowadząca Katarzyna Dynowska -dziennikarka i prezenterka Telewizji Wrocław. Zmiany zaszły także w jury, Izabelę Możdżeń zastąpi Marta Zięba - absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu i aktorka grająca na deskach Teatru Polskiego.

Pozostali członkowie tegorocznego jury to przewodniczący Stanisław Szelc – znany satyryk oraz dr Waldemar Gromolak – muzyk, wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

 

Dla kogo jest Dolnośląska Liga Talentów?

 Jak sama nazwa wskazuje - dla wszystkich Dolnoślązaków. Liczy się tu tylko talent i pasja. Wiek, gatunek twórczości scenicznej, to czy mieszkamy we wsi, w małym czy dużym mieście nie ma żadnego znaczenia. Zaprezentować można piosenkę, zagrać utwór muzyczny, tańczyć, wykonać skecz lub scenkę teatralną… Możliwości jest bardzo wiele, a lista form artystycznych ma charakter otwarty (Pomysłodawca Dolnośląskiej Ligi Talentów i Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Radosław Mołoń)

 

Czy uczestnicy DLT mają szansę na sukces na profesjonalnym rynku?

 Niektórzy bez wątpienia mają taki potencjał. Ale ja patrzę na to trochę inaczej - część z nich odnajdzie się w sztuce zawodowo, ale ważne jest też, by ci pozostali nie zniechęcili się. Uprawianie jakiejś dziedziny twórczości amatorsko przez długie lata, najlepiej do końca życia nie jest niczym złym - wręcz przeciwnie!

 Proszę pamiętać, że wiele czołowych polskich teatrów awangardowych to były na początku zespoły czysto amatorskie - Teatr STU, czy wrocławski Kalambur to tylko niektóre przykłady. (Stanisław Szelc – przewodniczący jury Dolnośląskiej Ligi Talentów)

 

DLT przyjęła formę przeglądu amatorskich zespołów artystycznych oraz solistów z terenu województwa dolnośląskiego. Celem konkursu jest wyłonienie uzdolnionych artystów – amatorów, umożliwienie im zaprezentowania się przed szeroką publicznością oraz ich promowanie.

 

Podczas konferencji prasowej został zaprezentowany teledysk zwycięzców II edycji Dolnośląskiej Ligi Talentów – zespołu Motor in Corn wyprodukowany przez Agencję Publicystyczną dokis.pl.


 

Występy wszystkich uczestników eliminacji oraz finału będą rejestrowane oraz prezentowane na stronie www.dolita.pl

 

Eliminacje do III edycji konkursu odbędą się:

17 maja w Obornikach Śląskich (11:00),
24 maja w Bogatyni (11:00)
7 czerwca w Lubinie (11:00)
14 czerwca w Kłodzku (11:00).

 

Do finału bezpośrednio z eliminacji dostanie się 12 uczestników (4 eliminacje *3 laureatów), 2 uczestników po eliminacjach wskaże jury (tzw. Dzikie karty) a ostatni finalista zostanie wybrany przez publiczność w głosowaniu internetowym!

 

Finał III edycji Dolnośląskiej Ligi Talentów będzie miał miejsce ponownie w Teatrze Polskim we Wrocławiu 16 września 2014 roku o godzinie 12:00 gdzie zaprezentuje się 15 uczestników.

 

Pula nagród w konkursie wynosi 15 000 zł. (I miejsce - 7 tys. zł, II miejsce - 5 tys. zł, III miejsce - 3 tys. zł.)

 

Strona Dolnośląskiej Ligi Talentów: www.dolita.pl

 

Materiały prasowe do pobrania tutaj

Organizatorzy DLT przygotowali motywy muzyczne promujące Dolnoślaską LigęTalentów - m.in. czołówkę DLT zagraną przez jurora Waldemara Gromolaka, zaśpiewaną przez Izabelę Możdżeń, a także fragment piosenki Motor in Corn - zeszłorocznego finalisty Dolnośląskiej Ligii Talentów. 

 
Dzwonki do komórek można pobrać tutaj
 
 

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu
Województwa Dolnośląskiego

http://www.muzycznabitwa.prw.pl/img/sponsors/okis.jpg
           

Współorganizatorzy:
Obornicki Ośrodek Kultury
Bogatyński Ośrodek Kultury
Centrum Kultury MUZA w Lubinie
Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji

 

Patronat medialny:

                       

 

Dofinansowano ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego:

więcej informacji

DOLINA PAŁACÓW I OGRODÓW - kolejny film w cyklu
„Dolny Śląsk Pełen Historii"

f

Film pt. „Dolina Pałaców i Ogrodów” to wyjątkowy projekt, dotyczący kulturowego fenomenu Dolnego Śląska jakim są zamki, dwory i założenia pałacowo-parkowe w Kotlinie Jeleniogórskiej. Fenomen ów docenił prezydent RP Bronisław Komorowski, wpisując pałace Kotliny Jeleniogórskiej na listę Pomników Historii Rzeczpospolitej Polskiej.

 

W 2013 roku udało nam się zakończyć pierwszy etap produkcji, w ramach którego zrealizowaliśmy zdjęcia dokumentalne z udziałem narratorki – w tę rolę wcieliła się znana z licznych publikacji o historii Dolnego Śląska – Joanna Lamparska. Narratorka oprowadza widza po Kotlinie Jeleniogórskiej i ukazuje miejsca nam współczesne. Jest to punkt wyjściowy do dalszej fabularyzacji.

 

Tegoroczny, drugi etap prac zakłada fabularyzację części historycznej, a co za tym idzie realizację skomplikowanych scen batalistycznych oraz rekonstrukcję ważnych wydarzeń historycznych, które odmieniły losy Kotliny Jeleniogórskiej. W tym celu, podobnie jak w poprzednich produkcjach, do współpracy zaprosimy grupy rekonstrukcyjne, statystów, aktorów, ponadto wykorzystamy kostiumy i rekwizyty oddające ducha minionych epok.

Film ma być nowoczesnym medium przeznaczonym do nauki w szkołach ponadgimnazjalnych oraz pomocą dydaktyczną w prowadzeniu zajęć o historii i wiedzy o kulturze.

 

O castingu do filmu można przeczytać tutaj

 

Cykl fabularyzowanych filmów dokumentalnych pt. Dolny Śląsk Pełen Historii to jeden z flagowych projektów Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, realizowany w koprodukcji z TVP Wrocław. Dzięki dotychczasowej współpracy powstało już dziesięć filmów ukazujących bogactwo historyczno-kulturowe Dolnego Śląska, były to m.in: „Daisy – wspomnienie minionego świata”, „Marianna – Królowa Kotliny”, „Jaśniej i cieplej”. Historia gazownictwa na Dolnym Śląsku” czy „Riese – tajemnice wykute w skale”.

 

Prowadząca: Joanna Lamparska

Reżyseria: Maciej Kieres, Wojciech Piotrowski

Scenariusz: Daniel Jasiński, Maciej Kieres


Zdjęcia: Piotr Sędzikowski, Paweł Przybylski, Marcin Grobelny

 

Materiały prasowe do pobrania TUTAJ

Fotorelacja z konferencji prasowej do obejrzenia TUTAJ

 

 

 

Producent: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Koprodukcja: TVP Wrocław,

 http://www.muzycznabitwa.prw.pl/img/sponsors/okis.jpg                                           

 

Partnerzy:

             

 

Dofinansowano ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego:

 

 

więcej informacji

RO/ZŁĄCZENIA - wystawa sztuki współczesnej
w ramach 600-lecia nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską a Turcją

f

2 – 24 maja i 5–26 czerwca 2014, Turcja, Stambuł
Galeria Kuad oraz przestrzeń Kuadrum

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Kuad Gallery mają zaszczyt uczestniczyć w obchodach 600-lecia relacji między Polską a Turcją i organizować wspólnie dwie wystawy (w maju i czerwcu 2014), w których udział weźmie 32 artystów z Polski i Turcji.

 

Tytuł Ro/Złączenia odnosi się z jednej strony do historycznych relacji pomiędzy Polską a Turcją, przechodzących przez szereg konfliktów. Z drugiej strony — do właściwości dzieł sztuki współczesnej, będących zarówno manifestacjami sprzeciwu wobec pewnych odziedziczonych wartości, jak i ofertą nowych postaw, dających nadzieję na zbliżenie naszych idei, działań i osiągnięć.

 

Artyści:
Gülçin Aksoy, Anna Baumgart, Kuba Bąkowski, Piotr Bosacki, Karolina Breguła, Wojtek Doroszuk, Monika Drożyńska, Nezaket Ekici, Angelika Fojtuch, Karolina Freino, Patrycja German,Koray Kantarcıoğlu, Piotr Kmita, Katarzyna Krakowiak, Sıtkı Kösemen, Tomasz Kulka, Robert Maciejuk, Anna Molska, Ardan Özmenoğlu, Ferhat Özgür, Tomasz Partyka, Agnieszka Polska, Çağrı Saray, Wilhelm Sasnal, Sümer Sayın, Janek Simon, Piotr Skiba, Konrad Smoleński, Tunca Subaşı, Antek Wajda, Uygur Yılmaz

 

Zespół kuratorskiI:
Agnieszka Chodysz-Foryś, Beral Madra, Güneş Nasuhbeyoğlu, Małgorzata Sobolewska

 

Wernisaże:
2 maja 2014, godz. 18.00 / 5 czerwca 2014, godz. 18.00


Debata "O wolności sztuki w czasach demokracji"
2 maja 2014, godz. 12.00

Uczestnicy debaty:
Fırat Arapoğlu, Max Cegielski, Justyna Chmielewska, Beral Madra, Agata Pyzik, Joanna Warsza

O debacie tutaj

Koncert:
Krew z Kontaktu (KZK)

 

Organizacja i koordynacja:
Ośrodek Kultury i Sztuki
we Wrocławiu
Dyrektor: Piotr Borkowski


Galeria Kuad oraz przestrzeń Kuadrum w Stambule
Dyrektorka Artystyczna: Beral Madra

www.kuadgallery.com

 

Patronat honorowy: Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego

 

 

Strona projektu: www.rozlaczenia.wordpress.com


W 2014 roku obchodzimy 600-lecie polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. Za początek naszej wspólnej historii przyjmuje się według Kronik Jana Długosza rok 1414, kiedy to sułtan Mehmet I Çelebi przyjął na swoim dworze w Bursie (ówczesnej stolicy Imperium) pierwszą polską misję dyplomatyczną. Przez te 600 lat Polskę i Turcję łączyły więzi polityczne, handlowe, wspólna granica w XVI wieku oraz relacje kulturowe. Wspólna dla obu państw była też ich wielokulturowość oraz specyficzne miejsce na geopolitycznej mapie świata.

W tej 600-letniej historii intensywnych kontaktów pomiędzy Turcją i Polską odróżniają się relacje dwudziestowieczne, wyjątkowo słabe. Po zakończeniu drugiej wojny światowej, w czasie „zimnej wojny”, związki Turcji i Polski niemal nie istniały – były zamrożone aż do upadku muru berlińskiego. Nawet jednak po roku 1989 relacje te nie zmieniły się tak bardzo, jak powinny, co było spowodowane zbyt wolnymi zmianami w oficjalnych relacjach dyplomatycznych, a także we współpracy gospodarczej i wymianie kulturalnej.

Obecna oficjalna inicjatywa, kluczowa dla celebrowania historycznych relacji polsko-tureckich, tworzy możliwość multidyscyplinarnej kulturowej komunikacji oraz wymiany. Prezentowane w obu krajach wystawy będą stanowiły podstawę dla przyszłej współpracy i wspólnych projektów artystów oraz specjalistów zajmujących się sztuką współczesną.

Wystawa Ro/Złączenia zorganizowana przez wrocławski Ośrodek Kultury i Sztuki, oraz dodatkowy program, jaki będzie jej towarzyszył, ma za zadanie połączyć artystów z Polski i Turcji we wspólnym działaniu, a tym samym stworzyć nową sytuację poznawczą.

Tytuł Ro/Złączenia odnosi się nie tylko do historycznego faktu relacji pomiędzy Polską a Turcją, przechodzących przez szereg konfliktów, ale także do charakteru prezentowanych prac sztuki współczesnej, które powstają nie tylko jako manifestacje sprzeciwu wobec pewnych odziedziczonych wartości, ale także jako oferty nowych postaw, dających nadzieję na zbliżenie idei, działań i osiągnięć. Przedstawiamy dzieła artystów debiutujących w latach 90. i później, w swojej twórczości odwołujących się do archetypów i mitologii zakorzenionych w naszych kulturach, prezentowanych jednak w kontekście współczesności i aktualnej geopolityki.

Ideą Ro/Złączeń jest nowe spojrzenie na nasze tradycje kulturowe, ze szczególnym uwzględnieniem czasów transformacji, społecznej polaryzacji oraz wydarzeń najnowszych. Być może, dzięki zestawieniu młodej sceny sztuki polskiej i tureckiej uda się znaleźć punkty wspólne i zbudować spójną narrację, która posłuży do zainicjowania artystycznej wymiany i współpracy.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Wydarzenie realizowane w ramach programu kulturalnego obchodów 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych w 2014 roku.


www.turkiye.culture.pl

 

więcej informacji

WROCŁAWSKIE SPOTKANIA KABARETOWE
„Poniedziałek z Niedzielskim” - 120 lat pracy twórczej

f

28 kwietnia 2014, godz. 19.00
Klub „Zaklęte Rewiry” ul. Krakowska 100, Wrocław

 

Organizatorzy Wrocławskich Spotkań Kabaretowych zapraszają wszystkich miłośników dobrego humoru do klubu „Zaklęte Rewiry” na wieczór kabaretowy „Poniedziałek z Niedzielskim”, który będzie miał formę jubileuszowego benefisu z udziałem wspaniałych artystów takich jak Artur Andrus, Tadeusz Drozda, Jan Miodek, Kabaret Elita, Aga Damrych, Marta Dzwonkowska.

Leszek Niedzielski rocznik 42, który ukończył niedawno 70 lat, to wybitny twórca nurtu satyrycznego, najsilniej związany z Wrocławiem, artysta Kabaretu Elita i radiowego „Studio 202". Wkroczył na scenę jeszcze jako student bibliotekoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Od roku 1960 występował w Studenckim Teatrze Satyry "Bluff" (1960-62), w Studenckim Teatrze Pantomimy „Gest” (1962-71), w Kabarecie Ojców (1967-71), w Teatrze „Kalambur” (1969). W latach 60-tych z wrocławskim "Gestem" gościł na międzynarodowych festiwalach teatralnych w kilkunastu krajach Europy m. in. we Francji, w Finlandii oraz w Turcji. W 1971 roku otrzymał nagrodę za monodram wg „Trans-Atlantyku” Witolda Gombrowicza występując na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu oraz zdał egzamin dyplomowy dla aktorów dramatycznych.


Twórczość radiową rozpoczęta w 1967, skupiała się wokół audycji takich jak „Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy", „60 minut na godzinę” i „Studio 202” od 1973 roku. W roku 1976 uzyskał dyplom reżysera radiowego. Od roku 1971 występuje w Kabarecie Autorów ELITA wraz z Jerzym Skoczylasem i Stanisławem Szelcem, biorąc udział w licznych programach estradowych, telewizyjnych i radiowych, będąc jednocześnie redaktorem w Rozgłośni Regionalnej Polskiego Radia we Wrocławiu.Wstęp za zaproszeniami i wejściówkami:
Wejściówki do odebrania od 7 kwietnia w Dolnoślaskim Centrum Informacji Kulturalnej OKiS Rynek-Ratusz 24 we Wrocławiu.

 

Organizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu
Województwa Dolnośląskiego

Urząd Marszałkowski


Agencja Artystyczna „Elita”,


Klub „Zaklęte Rewiry”


Mecenat:  Marszałek Województwa Dolnośląskiego

   http://www.dcik.pl/files/logo%20urz%20marsz-male-1.jpg

 

Patronat medialny:

Materiały prasowe

więcej informacji

Wystawa fotografii
„Kościoły Pokoju na Dolnym Śląsku” w Bogatyni

f

25 kwietnia – 11 maja 2014
Bogatyński Ośrodek Kultury, ul. II Armii Wojska Polskiego 1
Wernisaż: 25 kwietnia, godz. 17:00


Jako dzieło architektoniczne Kościoły Pokoju pozostają ponadczasowym przekazem, świadczącym o determinacji i sile ducha. Są istotnym dowodem zapoczątkowanych przemian społeczno-religijnych, kiedy trwały pluralizm religijny, promieniujący wówczas z krajów Rzeszy, inicjował powszechność postawy tolerancji w nowożytnej Europie.

 

Po upływie wieków, konstrukcje kościołów wykazują zadziwiającą trwałość, pomimo zastosowanych do budowy niewyszukanych materiałów. Pozostają obecnie największymi w Europie obiektami, wzniesionymi w konstrukcji szkieletowo-ryglowej.

 

W 2001 roku oba kościoły zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znalazły się tam jako jeden z trzynastu polskich obiektów w światowym wykazie najcenniejszych dzieł zabytkowej architektury.

 

Kościół świdnicki zyskał, ponadto, znaczenie symbolu polsko-niemieckiego pojednania. Tutaj właśnie w 1989 roku premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl wspólnie modlili się o pokój i pojednanie między naszymi narodami.

 

Wystawa, podkreśla wagę ponadczasowego przesłania, emanującego z dzieła. Przetrwało, budząc nieodmienny podziw dla siły ludzkiego ducha i skali determinacji. Do dzisiaj kościoły pełnią pierwotną rolę jako miejsca zgromadzeń, religijnych przeżyć, integracji społeczności wokół chrześcijańskich zasad. Przez ich wnętrza przepływa rzeka Czasu, który zawsze niesie ludzkim społecznościom wyzwanie sprostania coraz to nowym przeciwnościom. Przesłanie zawarte w obydwu pomnikach kultury, trwających do dziś na Dolnym Śląsku, pozwala wierzyć w osiąganie z pozoru niemożliwych celów. Są one dziełami ludzkich rąk i umysłów, które dla Boskiej chwały stworzyły dzieła pełne uniwersalnego piękna. Ukształtowało je pragnienie wolności, które w ludzkiej naturze pozostaje niezmienne i w każdej epoce jednakie. Tak jak bolesne ziarnko piasku potrafi przeobrazić się w ciele perłopława w jaśniejący blaskiem klejnot, tak trudne doświadczenia ludzkiej egzystencji czasem prowadzą do zaistnienia fenomenów, przekraczających granice dotychczasowych doświadczeń.

 

Barbara Górniak i jej fotograficzna notacja

Fotograficzna relacja dolnośląskiej artystki Barbary Górniak ma wymiar niezależnego dzieła, powstałego na skutek obcowania z wybitnym zabytkiem architektury. Nieokiełznana architektoniczna wizja Albrechta von Saebischa zmusza do milczenia wobec siły energii zatrzymanej w tej przestrzeni. O kościołach często mówi się, że są namodlone. Artystce udało się niemal zawrzeć w przedstawionych fotogramach szepty, które niewątpliwie można usłyszeć, pozostając uważnym wobec tutejszego genius loci. Dostrzega w niej fascynujące szczegóły dekoracji – ciągi złoconych opowieści, które na niektórych ze zdjęć składają się w niezwykły chór plastycznych form, ukształtowanych dłońmi siedemnastowiecznych śląskich artystów. Fotogramy stanowią formę swego rodzaju ekfrazy poetyckiej – próbującej jeszcze raz opowiedzieć ten zamknięty szachulcowymi ścianami świat, który przed kilkuset laty wykreowała pełna odwagi i woli ludzka wyobraźnia.

 

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie gościnny występ zespołu wokalnego „Piú Mosso”. Zespół pod batutą dyrygenta Dominika Jarockiego wyłonił się z Kłodzkiego Chóru Kameralnego Concerto Glacensis. Obecnie działa przy Katedrze Muzykologii UWR. Zespół wykonuje głównie pieśni sakralne z różnych epok, można jednak również usłyszeć współczesne kompozycje Henryka Warsa, Jeremiego Przybory czy Raya Charlesa.

 

Skład:

Dominik Jarocki – dyrygent/tenor
Iwona Maksylewicz – sopran
Agata Kaczmarek – sopran
Klaudia Ciechanowicz – sopran
Paulina Ziobrowska – sopran
Maja Krawczyk – alt
Agata Pawłowska – alt
Klaudia Swatek – alt
Mateusz Czajka – tenor
Przemysław Gellert – bas
Marcin Jakubowski - bas
Wystawa była prezentowana w:

3.05.2013, Hannover Congress Centrum, Theodor-Heuss-Platz 1-3
16.05.2013, Konsulat Generalny RP w Hamburgu, Gründgensstr. 20
06.2013 Marienkirche Osnabrück, Markt 13-14, 49074 Osnabrück
09.2013 Schloss Bückeburg, Schloßplatz 1, 31675 Bückeburg
11.2013 Chapelle pour l’Europe, rue Van Maerlantstraat 22-24, 1040 Bruxelles
10.12.2013 Eglise Notre Dame du Sablon rue du Sablon, 1000 Bruxelles
17.02.2014 Centrum Kultury Zamek, pl. Świętojański 1, Wrocław

 

Piú Mosso

Zespół pod batutą dyrygenta Dominika Jarockiego wyłonił się z Kłodzkiego Chóru Kameralnego Concerto Glacensis. Obecnie działa przy Katedrze Muzykologii UWR. Zespół wykonuje głównie pieśni sakralne z różnych epok, można jednak również usłyszeć współczesne kompozycje Henryka Warsa, Jeremiego Przybory czy Raya Charlesa.

Tekst: Henryk Dumin

 

Więcej: tutaj

 

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Urząd Marszałkowski

Współorganizator: Bogatyński Ośrodek Kultury

Mecenat: Marszałek Województwa Dolnośląskiego

http://www.dcik.pl/files/logo%20urz%20marsz-male-1.jpg

Zdjęcia: Barbara Górniak, www.gorniak.barbara.artwroc.com

 

Materiały Prasowe

 

więcej informacji

COLLEGIUM MUSICUM. Wykład Marka Dyżewskiego
„Krąg wyobraźni Oliviera Messiaena " cz.2

f

26 kwietnia 2014, godz. 16.00
Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu
pl. Kościuszki 9, Wrocław

 

COLLEGIUM MUSICUM - taką nazwę miały działające w czasach Jana Sebastiana Bacha stowarzyszenia melomanów, muzyków oraz ludzi zainteresowanych poznawaniem muzyki od strony teoretycznej. Tym razem owa nazwa określa cykl wykładów o muzyce, prowadzonych przez Marka Dyżewskiego. Szczególną wartością wykładów jest ich szeroka perspektywa humanistyczna, ukazywane są związki muzyki z innymi dziedzinami sztuki. Ich autor, Marek Dyżewski, komentował w II Programie Polskiego Radia i telewizji największe, odbywające się w naszym kraju, międzynarodowe imprezy muzyczne: Festiwale „Wratislavia Cantans”, Międzynarodowe Konkursy Dyrygenckie im. Grzegorza Fitelberga, Międzynarodowe Konkursy Skrzypcowe im. Henryka Wieniawskiego oraz Konkursy Pianistyczne im. Fryderyka Chopina. Prowadził gościnne wykłady na wszystkich polskich uczelniach muzycznych oraz na kilku uniwersytetach. Wykładał też w Niemczech, Belgii, Austrii, Rosji, Francji i Hiszpanii. Był rektorem wrocławskiej Akademii Muzycznej.

 

Materiały prasowe

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu
Województwa Dolnośląskiego

Urząd Marszałkowski

Mecenat:  Marszałek Województwa Dolnośląskiego

   http://www.dcik.pl/files/logo%20urz%20marsz-male-1.jpg

więcej informacji

Aktualności

« powrót

POŁĄCZYŁ NAS DOLNY ŚLĄSK - wystawa pokonkursowa

POŁĄCZYŁ NAS DOLNY ŚLĄSK - wystawa pokonkursowa

Dodano: 13.12.2013 16:23

17 grudnia 2013 - 31 stycznia 2014
Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKiS,
Rynek-Ratusz 24Wystawa pt. „Połączył nas Dolny Śląsk” składa się z prac nagrodzonych i wyróżnionych w dwóch konkursach: „Mój album rodzinny – Moja historia” oraz „Ślad naszej historii”, których pomysłodawcą i patronem honorowym jest Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego – Radosław Mołoń, zaś organizatorem Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

 

Konkurs „Mój album rodzinny – Moja historia” odbywał się w terminie: 18.06-15.11.2013 r. i polegał na stworzeniu albumu zawierającego zdjęcia, dokumenty i wspomnienia o trudnych latach 1945-1970, albumu pokazującego historie ludzi, którzy przybyli na Dolny Śląsk z różnych stron Polski, z terenów przyłączonych do Związku Radzieckiego i tutaj znalazłszy swój dom, zaczęli pisać nową historię tych ziem. Celem konkursu było rozbudzenie tożsamości kulturowej młodych Dolnoślązaków poprzez pokazanie pracy i codziennego życia ich dziadków w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej.

Ideą konkursu „Ślad naszej historii”, który odbywał się w terminie: 2.10-6.11.2013 r., było zaś przedstawienie fotografii, pokazującej ważne wydarzenie z lat 1945-1970 w dziejach rodziny, grupy społecznej, miejscowości, zakładu pracy czy szkoły z terenu Dolnego Śląska wraz z krótkim (kilku zdaniowym) opisem.

 

Spośród nadesłanych prac Jury konkursów w składzie: Wojciech Romanowski, Roman Ziembicki, Michał Hose wyłoniło trzech finalistów:

 

Konkurs „Mój  album rodzinny – Moja historia”:

miejsce 1: Jan Baranowski „Z Zagłębia i z Podlasia na Dolny Śląsk”

miejsce 2: Małgorzata Murawska „Mój album rodzinny – Moja historia”

miejsce 3: Jakub Nejman „Rodzina Mrozków”

 

Konkurs „Ślad naszej historii”:

miejsce 1: Adam Ziemianowicz „Uczniowie szkoły mechanicznej”

miejsce 2: Joanna Jaskólska „Rodzina Bugrynów na podwórku”

miejsce 3: Krzysztof Szozda „Wieczerza wigilijna”

 

Dolny Śląsk był miejscem mieszania się ludzi i kultur. Większość przesiedleńców i przybyszów chciała jednak powoli kształtować swoje otoczenie, tworzyć nowe relacje międzyludzkie i dostosowywać swoje życie do nowej rzeczywistości.

Lata 1945-1970 to czas zmiany wizerunku tych ziem. Najpierw odbudowa po zniszczeniach wojennych a potem budowa nowych osiedli , fabryk , instytucji oświatowych i kulturalnych.Powstały też nowe zjawiska kulturowe i obyczajowe. Niektóre z nich przekroczyły próg lokalności i dały ich uczestnikom nowe wrażenia i doświadczenia.

Tę nową społeczność budowali ludzie, którzy jeszcze żyją wśród nas. To ci, którzy tu przyjechali i których młodzieńcze lata przypadły na ten trudny okres. Swoją młodość kształtowali w nowej rzeczywistości, zdobywali umiejętności, wiedzę i wykształcenie. Wśród nich byli: Twoja Babcia, Twój Dziadek.

Warto zapisać wspomnienia tych ludzi a szczególnie warto, żebyście zrobili to Wy, ich wnukowie. Pokazać stare zdjęcia i dokumenty. Bo wtedy historia dolnośląska stanie się historią rodzinną, historią, tak naprawdę Waszą historią.

                                       Radosław Mołoń
Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego

 

Dwanaście prezentowanych na wystawie zdjęć wraz z opisami znalazło się na kartach drugiej edycji Dolnośląskiego Kalendarza Społecznego na 2014 rok.

Wernisaż: 17 grudnia 2013, godz. 11.00

 

Ekspozycja oraz kalendarz sfinansowane zostały ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Fotografia z albumu Małgorzaty Murawskiej nadesłanego na konkurs „Mój album rodzinny – Moja historia”

 

 

Organizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

dokis


Patronat honorowy: Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego - Radoslaw Mołoń

http://www.dcik.pl/files/logo%20urz%20marsz-male-1.jpg


 • Dodaj na Facebook
 • Dodaj na nk
 • Dodaj na gg
 • Dodaj na Wykop
 • Dodaj na Twitter
 • Dodaj na Blip

 • Domek Romański
 • dokis
 • DCIK
 • CASTING do Doliny