nasz kanal na youtube
 • header
 • header
 • header
 • header
 • header
 • header

Zlot NOVECENTO w Jeleniej Górze

f

29 - 30 września 2014
Teatr im. Cypriana Kamila Norwida
Aleja Wojska Polskiego 38, Jelenia Góra

Z inicjatywy dyrektorów Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora oraz Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze w dniach 29-30 września 2014 roku odbędzie się w ramach Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych/Września Jeleniogórskiego wydarzenie teatralne pod hasłem „ZLOT NOVECENTO”.

Ta niezwykła opowieść jednego z współczesnych włoskich pisarzy Alessandro Baricco o wybitnym pianiście-samouku, który życie spędził na transoceanicznym liniowcu pływającym między Europą i Ameryką, zainspirowała kilku polskich aktorów.

Monodram zostanie zaprezentowany przez aktorów, którzy wezmą udział w swoistej konfrontacji. W tym wyjątkowym pojedynku główną bronią będzie interpretacja tekstu.  Różnorodność  spojrzeń z pewnością sprawi, że będzie to niezwykłe doświadczenie zarówno dla aktorów jak i publiczności.

 

Aktorzy biorący udział w Zlocie to:

Jacek Grondowy
  
Spektakl w reżyserii Krzysztofa Prusa zrealizowany Teatrze im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze

● Dominik Nowak
   Spektakl w reżyserii  Iwo Vedrala, zrealizowany w Teatrze Nowym w Krakowie

Mateusz Olszewski
   Spektakl w reżyserii Mateusza Nowaka  zrealizowany w Teatrze Szwalnia w Łodzi

Marek Zimakiewicz
  
Spektakl w reżyserii  Małgorzaty Kazińskiej, zrealizowany w Państwowej Wyższej  Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu.

 

Pokaz spektakli towarzyszy 15. Prezentacji Monodramów na Dolnym Śląsku organizowanej w ramach WROSTJA.

Zlot Novecento to  nie pierwsze tego typu wydarzenie w historii festiwali teatru jednego aktora. W 2003 roku w ramach Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora odbył się „Zlot Kontrabasistów”, podczas którego publiczność miała okazję obejrzeć siedem interpretacji monodramu Patricka Süskinda m.in. w wykonaniu Jerzego Stuhra. Ówczesny Zlot „Kontrabasistów” z udziałem aktorów z siedmiu krajów przyciągnął na spektakle tłumy wzbudzając wiele emocji. Mamy nadzieję, że wrześniowe wydarzenie związane z „Novocento” również oczaruje publiczność.

 

Materiały prasowe do pobrania


Organizatorzy:

Teatr im. Cypriana Kamila Norwida
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

 

Patronat:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Prezydent Miasta Jeleniej Góry
Włoski Instytut Kultury w Krakowie
Międzynarodowy Instytut Teatralny UNESCO

 

 

więcej informacji

Finaliści III edycji Dolnośląskiej Ligi Talentów

f

16 września 2014, godz. 12.00
Teatr Polski, Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego
ul. Gabrieli Zapolskiej 3, Wrocław

 

 

16 września 2014 odbył się finał Dolnośląskiej Ligi Talentów.

Podczas dwóch miesięcy przesłuchano ponad 600 osób, to dotychczasowy rekord przeglądu. Spośród wszystkich biorących udział w dolnośląskich eliminacjach, jury w składzie: Stanisław Szelc, satyryk i przewodniczący jutry, Marta Zięba, aktorka Teatru Polskiego oraz dr Waldemar Gromolak, gitarzysta, dydaktyk wrocławskiej Akademii Muzycznej wyłoniło najlepszą dwunastkę. Po burzliwych obradach wskazano dodatkową dwójkę, która zdaniem jury powinna znaleźć się w finale. Głos zostawiono także internautom, w specjalnym głosowaniu na facebookowym profilu dokis.pl przyznali oni miejsce piętnastemu uczestnikowi. 

Przed południem, foyer Teatru Polskiego zapełniło się tłumem przyjaciół, znajomych, całych klas, które przejechały nawet kilkaset kilometrów, aby dopingować swoich faworytów. W samo południe odezwały się dzwonki wzywające na widownię. Niedługo potem rozpoczęły się pierwsze występy. Finał został zainaugurowany przez Arkadiusza Sikorę, wicedyrektora Ośrodka Kultury i Sztuki oraz Katarzynę Dynowską, prowadzącą tegoroczną edycję przeglądu. Ze strony jury zasady głosowania zaprezentował Stanisław Szelc, dodając przy okazji otuchy wszystkim uczestnikom. Dla wielu z nich był to debiut na tak poważnej scenie i wyzwanie, któremu musieli sprostać. 

Tegorocznemu finałowi nie można zarzucić braku różnorodności. Wachlarz prezentowanych przez młodych artystów umiejętności był bardzo szeroki. Ze sceny popłynęły stonowane kompozycje wokalne, reagge i metal, dał się widzieć poping, taniec brzucha i popisy teatralne, poczuć się dało nawet afrykańskie rytmy. A wszystko to podczas ponad dwugodzinnego performance'u. 

Wreszcie, jury postanowiło przyznać następujące nagrody: 

III miejsce i czek o wartości 3.000 zł dla Zespołu Tanecznego "RYTM".
II miejsce i czek o wartości 5.000 zł dla zespołu Victribells. 
I miejsce i czek o wartości 7.000 zł trafił w ręce Wiktorii Wróbel. 

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy, a wszystkich Państwa zapraszamy na kolejną, przyszłoroczną odsłonę Dolnośląskiej Ligi Talentów. 
 
Redakcja DOKiS.pl
 
 
 

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu
Województwa Dolnośląskiego

http://www.muzycznabitwa.prw.pl/img/sponsors/okis.jpg
           

Współorganizatorzy:
Obornicki Ośrodek Kultury
Bogatyński Ośrodek Kultury
Centrum Kultury MUZA w Lubinie
Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji

 

Patronat medialny:

                       

 

Dofinansowano ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego:

więcej informacji

Wystawa fotografii „Kościoły Pokoju na Dolnym Śląsku” w Jeleniej Górze

f

14 września - 31 grudnia 2014
Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie
ul. Michałowicka 32, Jelenia Góra
Wernisaż: 14 września 2014, godz. 16.00Fotograficzna relacja dolnośląskiej artystki Barbary Górniak ma wymiar niezależnego dzieła, powstałego na skutek obcowania z wybitnymi zabytkami architektury - kościołami pokoju w Jaworze i Świdnicy.

Wystawa i album zostały zrealizowane przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu z okazji obchodów jubileuszu 20-lecia partnerstwa Dolnego Śląska i Dolnej Saksonii.

 

Jako dzieło architektoniczne Kościoły Pokoju pozostają ponadczasowym przekazem, świadczącym o determinacji i sile ducha. Są istotnym dowodem zapoczątkowanych przemian społeczno-religijnych, kiedy trwały pluralizm religijny, promieniujący wówczas z krajów Rzeszy, inicjował powszechność postawy tolerancji w nowożytnej Europie.

Po upływie wieków, konstrukcje kościołów wykazują zadziwiającą trwałość, pomimo zastosowanych do budowy niewyszukanych materiałów. Pozostają obecnie największymi w Europie obiektami, wzniesionymi w konstrukcji szkieletowo-ryglowej.

W 2001 roku oba kościoły zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znalazły się tam jako jeden z trzynastu polskich obiektów w światowym wykazie najcenniejszych dzieł zabytkowej architektury.

Kościół świdnicki zyskał, ponadto, znaczenie symbolu polsko-niemieckiego pojednania. Tutaj właśnie w 1989 roku premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl wspólnie modlili się o pokój i pojednanie między naszymi narodami.

Wystawa, którą prezentujemy w jubileuszowym roku partnerstwa regionów – Dolnego Śląska i Dolnej Saksonii, podkreśla wagę ponadczasowego przesłania, emanującego z dzieła. Przetrwało, budząc nieodmienny podziw dla siły ludzkiego ducha i skali determinacji. Do dzisiaj kościoły pełnią pierwotną rolę jako miejsca zgromadzeń, religijnych przeżyć, integracji społeczności wokół chrześcijańskich zasad. Przez ich wnętrza przepływa rzeka Czasu, który zawsze niesie ludzkim społecznościom wyzwanie sprostania coraz to nowym przeciwnościom. Przesłanie zawarte w obydwu pomnikach kultury, trwających do dziś na Dolnym Śląsku, pozwala wierzyć w osiąganie z pozoru niemożliwych celów. Są one dziełami ludzkich rąk i umysłów, które dla Boskiej chwały stworzyły dzieła pełne uniwersalnego piękna. Ukształtowało je pragnienie wolności, które w ludzkiej naturze pozostaje niezmienne i w każdej epoce jednakie. Tak jak bolesne ziarnko piasku potrafi przeobrazić się w ciele perłopława w jaśniejący blaskiem klejnot, tak trudne doświadczenia ludzkiej egzystencji czasem prowadzą do zaistnienia fenomenów, przekraczających granice dotychczasowych doświadczeń.

 

Barbara Górniak i jej fotograficzna notacja

Fotograficzna relacja dolnośląskiej artystki Barbary Górniak ma wymiar niezależnego dzieła, powstałego na skutek obcowania z wybitnym zabytkiem architektury. Nieokiełznana architektoniczna wizja Albrechta von Saebischa zmusza do milczenia wobec siły energii zatrzymanej w tej przestrzeni. O kościołach często mówi się, że są namodlone. Artystce udało się niemal zawrzeć w przedstawionych fotogramach szepty, które niewątpliwie można usłyszeć, pozostając uważnym wobec tutejszego genius loci. Dostrzega w niej fascynujące szczegóły dekoracji – ciągi złoconych opowieści, które na niektórych ze zdjęć składają się w niezwykły chór plastycznych form, ukształtowanych dłońmi siedemnastowiecznych śląskich artystów. Fotogramy stanowią formę swego rodzaju ekfrazy poetyckiej – próbującej jeszcze raz opowiedzieć ten zamknięty szachulcowymi ścianami świat, który przed kilkuset laty wykreowała pełna odwagi i woli ludzka wyobraźnia.

 

Henryk Dumin


 

Wystawa i druk albumu zostały sfinansowane ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Wystawa była prezentowana w:
3.05.2013, Hannover Congress Centrum, Theodor-Heuss-Platz 1-3
16.05.2013, Konsulat Generalny RP w Hamburgu, Gründgensstr. 20
06.2013 Marienkirche Osnabrück, Markt 13-14, 49074 Osnabrück
09.2013 Schloss Bückeburg, Schloßplatz 1, 31675 Bückeburg
11.2013 Chapelle pour l’Europe, rue Van Maerlantstraat 22-24, 1040 Bruxelles
10.12.2013 Eglise Notre Dame du Sablon rue du Sablon, 1000 Bruxelles
11.02.2014 Centrum Kultury "ZAMEK" pl. Świętojański 1, Wrocław
25.04.2014 Bogatyński Ośrodek Kultury

 

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Urząd Marszałkowski

 
Współorganizator:
Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie


Mecenat: 
Marszałek Województwa Dolnośląskiego

 http://www.dcik.pl/files/logo%20urz%20marsz-male-1.jpg

 

Tekst: Henryk Dumin

Zdjęcia: Barbara Górniak, www.gorniak.barbara.artwroc.com

  

więcej informacji

KOSTAS KIRITSIS FICTION / NON-FICTION Biblioteka obrazów
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

f

12 września – 12 października 2014
Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20, Toruń
Wejście do sal wystawowych ul. Ducha Św. 6
Wernisaż:
12 września, godz. 18.00Wystawa jest prezentacją zarówno starszych (z lat 90.), ale nie pokazywanych dotąd prac, jak i dzieł nowych, przygotowanych specjalnie na tę ekspozycję. Poprzednią wystawę Kostasa Kiritsisa, Cywilizacje, Ośrodek Kultury i Sztuki organizował w 2004 roku. Tytuł wystawy Fiction / Non-Fiction zwraca uwagę, iż te same pojęcia, za pomocą których rozróżnia się fikcję literacką i literaturę faktu, odnoszą się również do obrazów, a także, iż wzajemna ich relacja daleka jest od jednoznaczności.

 

Kostas Kiritsis w niekonwencjonalny i oryginalny sposób wykorzystuje możliwości klasycznych technik fotograficznych. Fotografia istotna jest dla niego nie tylko jako obraz, ale także jako materialny przedmiot – obiekt. Tworzywem swoich prac Kostas Kiritsis uczynił papier, który jest nie tylko podłożem obrazu, ale także jego dopełnieniem, nadającym mu byt realnego obiektu z własnym życiem i historią. Dla sensu jego prac istotne są ślady destrukcji, jakie zostawia na papierze upływający czas i indywidualna historia fotografii-przedmiotu, czyniąc z niej symboliczny relikt, świadectwo przemijania.

 

Ponadto, dokonywane przez niego manualne ingerencje w obraz nadają mu charakter unikatu, nabierającego materialnej konkretności; konkret wdziera się w świat fikcji, tworząc „realne metafory”: realistyczna reprezentacja świata zostaje bowiem przekształcona w fikcyjną wizję. Dzieła Kostasa Kiritsisa są projekcją wyobraźni, rzutowaną na dzisiejszą rzeczywistość z perspektywy odległej przyszłości lub przeszłości.

 

Szczególną formą prac tego autora jest unikatowa książka, wykonana przez niego własnoręcznie z wykorzystaniem własnych zdjęć układających się w tematyczne serie. Książka istotna jest tu ze względu na symboliczne jej znaczenie jako obiektu przechowującego wiedzę, która tworzy ludzką cywilizację. Jednocześnie (szczególnie w serii Tabula rasa) Kostas Kiritsis ukazuje narastający proces zastępowania tradycyjnej formy tekstowej przez obrazy. Jego książki stanowią swoiste requiem dla tej formy przekazu – są hołdem składanym księdze przez obraz.

 

Zestaw prac tworzących wystawę sięga do symboliki wszystkich trzech form tego szczególnego przedmiotu, jakim jest książka: księgi, książki i książeczki. Nowa, powstała w ostatnich latach część wystawy to cykl małych książeczek, zamkniętych w podświetlonych pojemnikach-szkatułkach. Ich zawartość ukazuje osobistą małą apokalipsę kogoś, kto chodząc po ulicach tętniącego życiem ogromnego miasta myśli o tym, że to wszystko, co dzieje się teraz, właśnie mija i wkrótce nie będzie po tym już nawet śladu, dokładnie tak samo, jak po antycznych cywilizacjach…

 

Prawdziwa wolność twórcza – swobodne poszukiwanie własnych oryginalnych form – przynosi najciekawsze rezultaty wówczas, gdy oparta jest na poszanowaniu tradycji i zrozumieniu jej wartości – taki wniosek można wynieść z kontaktu z pracami Kostasa Kiritsisa. Może to zanurzenie w trzech kulturach jednocześnie: greckiej, polskiej i amerykańskiej pozwala temu artyście tak swobodnie poruszać się między tradycją a nowatorstwem?

 

 

Kostas Kiritsis

Ur. w 1962 roku w Szczecinie. Mieszka w Nowym Jorku. W latach 1980–1986 studiował na Politechnice Szczecińskiej, a w latach 1992-1995 w School of Visual Arts w Nowym Jorku. Oprócz pracy artystycznej zajmuje się edukacją w dziedzinie fotografii, prowadząc zajęcia warsztatowe dla dzieci, młodzieży i studentów, także w macierzystej School of Visual Arts.

 

Tekst: Elżbieta Łubowicz, kuratorka wystawy

 

Materiały prasowe do pobrania

 


Organizatorzy:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 Urząd Marszałkowski   

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

 

 

Wystawa została zorganizowana w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego OKiS

 

 

Mecenat:

Marszałek Województwa Dolnośląskiego

 http://www.dcik.pl/files/logo%20urz%20marsz-male-1.jpg

 

Patroni Medialni:

 

 

 

więcej informacji

Wystawa malarstwa Jana Szula

f

12 września - 9 pażdziernika 2014
Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu
pl. Kościuszki 9, Wrocław
Wernisaż: 12 września 2014, godz. 17.00

Podczas wernisażu odbędzie się koncert fortepianowy Zofii Zbroi

 

 

"Jan Szul urodził się 1 maja 1959 r. w Sieniawie na Podkarpaciu. Wychowywał się i ukończył szkołę podstawową we wsi Leżachów. To właśnie wiejskie środowisko ukształtowało jego wrażliwość na dalsze życie. Wykształcenie średnie techniczne, następnie absolwent dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Najpierw dziennikarz radiowy, potem telewizyjny. Zawsze zajmował się dziennikarstwem informacyjnym.

Reporter, sprawozdawca rządowy, prezenter oraz szef największej redakcji informacyjnej w kraju - "Wiadomości" TVP. W ostatnich latach wydawca programów publicystycznych tej stacji. Jak mówi, dziennikarstwo traktuje jako styl życia. Jednak prywatnie największą jego pasją jest malarstwo, które przybrało formę kolekcjonerską. W 2010 r. zdecydował się spróbować swoich sił w malowaniu.

 

 

"Jan Szul - dlaczego maluję...?

 

Od lat kolekcjonuję malarstwo.... każde zaoszczędzone pieniądze przeznaczam na zakup nowych obrazów... myślę więc, że nastąpiła u mnie taka kumulacja estetyczna, że w końcu musiało to eksplodować, znalazło ujście - maluję...

zdecydowałem się na malowanie bo taka jest moja wrażliwość... tak patrzę na świat i otaczającą mnie rzeczywistość... tak mi w duszy gra... chcę powiedzieć, że piękne są rzeczy proste i zwyczajne, które nas otaczają a których najczęściej nie zauważamy... "

 

więcej informacji

Aktualności

« powrót

POŁĄCZYŁ NAS DOLNY ŚLĄSK - wystawa pokonkursowa

POŁĄCZYŁ NAS DOLNY ŚLĄSK - wystawa pokonkursowa

Dodano: 13.12.2013 16:23

17 grudnia 2013 - 31 stycznia 2014
Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKiS,
Rynek-Ratusz 24Wystawa pt. „Połączył nas Dolny Śląsk” składa się z prac nagrodzonych i wyróżnionych w dwóch konkursach: „Mój album rodzinny – Moja historia” oraz „Ślad naszej historii”, których pomysłodawcą i patronem honorowym jest Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego – Radosław Mołoń, zaś organizatorem Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

 

Konkurs „Mój album rodzinny – Moja historia” odbywał się w terminie: 18.06-15.11.2013 r. i polegał na stworzeniu albumu zawierającego zdjęcia, dokumenty i wspomnienia o trudnych latach 1945-1970, albumu pokazującego historie ludzi, którzy przybyli na Dolny Śląsk z różnych stron Polski, z terenów przyłączonych do Związku Radzieckiego i tutaj znalazłszy swój dom, zaczęli pisać nową historię tych ziem. Celem konkursu było rozbudzenie tożsamości kulturowej młodych Dolnoślązaków poprzez pokazanie pracy i codziennego życia ich dziadków w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej.

Ideą konkursu „Ślad naszej historii”, który odbywał się w terminie: 2.10-6.11.2013 r., było zaś przedstawienie fotografii, pokazującej ważne wydarzenie z lat 1945-1970 w dziejach rodziny, grupy społecznej, miejscowości, zakładu pracy czy szkoły z terenu Dolnego Śląska wraz z krótkim (kilku zdaniowym) opisem.

 

Spośród nadesłanych prac Jury konkursów w składzie: Wojciech Romanowski, Roman Ziembicki, Michał Hose wyłoniło trzech finalistów:

 

Konkurs „Mój  album rodzinny – Moja historia”:

miejsce 1: Jan Baranowski „Z Zagłębia i z Podlasia na Dolny Śląsk”

miejsce 2: Małgorzata Murawska „Mój album rodzinny – Moja historia”

miejsce 3: Jakub Nejman „Rodzina Mrozków”

 

Konkurs „Ślad naszej historii”:

miejsce 1: Adam Ziemianowicz „Uczniowie szkoły mechanicznej”

miejsce 2: Joanna Jaskólska „Rodzina Bugrynów na podwórku”

miejsce 3: Krzysztof Szozda „Wieczerza wigilijna”

 

Dolny Śląsk był miejscem mieszania się ludzi i kultur. Większość przesiedleńców i przybyszów chciała jednak powoli kształtować swoje otoczenie, tworzyć nowe relacje międzyludzkie i dostosowywać swoje życie do nowej rzeczywistości.

Lata 1945-1970 to czas zmiany wizerunku tych ziem. Najpierw odbudowa po zniszczeniach wojennych a potem budowa nowych osiedli , fabryk , instytucji oświatowych i kulturalnych.Powstały też nowe zjawiska kulturowe i obyczajowe. Niektóre z nich przekroczyły próg lokalności i dały ich uczestnikom nowe wrażenia i doświadczenia.

Tę nową społeczność budowali ludzie, którzy jeszcze żyją wśród nas. To ci, którzy tu przyjechali i których młodzieńcze lata przypadły na ten trudny okres. Swoją młodość kształtowali w nowej rzeczywistości, zdobywali umiejętności, wiedzę i wykształcenie. Wśród nich byli: Twoja Babcia, Twój Dziadek.

Warto zapisać wspomnienia tych ludzi a szczególnie warto, żebyście zrobili to Wy, ich wnukowie. Pokazać stare zdjęcia i dokumenty. Bo wtedy historia dolnośląska stanie się historią rodzinną, historią, tak naprawdę Waszą historią.

                                       Radosław Mołoń
Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego

 

Dwanaście prezentowanych na wystawie zdjęć wraz z opisami znalazło się na kartach drugiej edycji Dolnośląskiego Kalendarza Społecznego na 2014 rok.

Wernisaż: 17 grudnia 2013, godz. 11.00

 

Ekspozycja oraz kalendarz sfinansowane zostały ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Fotografia z albumu Małgorzaty Murawskiej nadesłanego na konkurs „Mój album rodzinny – Moja historia”

 

 

Organizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

dokis


Patronat honorowy: Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego - Radoslaw Mołoń

http://www.dcik.pl/files/logo%20urz%20marsz-male-1.jpg


 • Dodaj na Facebook
 • Dodaj na nk
 • Dodaj na gg
 • Dodaj na Wykop
 • Dodaj na Twitter
 • Dodaj na Blip

 • DCIK
 • WROSTJA 2014
 • Domek Romański
 • dokis