nasz kanal na youtube
 • header
 • header
 • header
 • header
 • header
 • header

Jerzy Pluta „Przecinek”

f

Premiera książki, 12 grudnia 2016

Wydawnictwo OKiS Arch2pelag

 

Wydawnictwo Arch2pelag OKiS ma przyjemność poinformować o premierze drugiej pozycji w swoim katalogu, już 12 grudnia ukaże się jego nakładem „Przecinek” Jerzego Pluty. "Przecinek" to unikatowy zbiór wszystkich trzynastu numerów w pełni autorskiego pisma literackiego, wydawanego w latach 1995-2002 przez wrocławskiego prozaika i krytyka literackiego Jerzego Plutę.

 

Partnerem Wydawniczym Książki jest Biuro Festiwalowe Impart 2016 w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego.

 

 

„Przecinek. Małe prozy i marginalia” liczy sobie trzynaście numerów pisma bogatego w formy i znaczenia. Ilość powiązań jawnych i dyskretnych między poszczególnymi fragmentami „Przecinków” jest ogromna. Gęsto splecione stanowią barwną materię wielowątkowej powieści.

„Przecinki” jak sylwy staropolskie są literackimi "wirydarzami", "ogrodami", "hortulusami", w których obok prozaicznych zapisków z życia codziennego autora rękopisu (wszystko w „Przecinkach” pisane jest „na prawach rękopisu”) są wybitne wielkie małe prozy, arcydziełka literackie.

„Przecinki” jak sylwy wzmiankują spotkania towarzyskie, drobiazgowo przepisują menu tych spotkań, recenzują książki, zamieszczają informacje wydawnicze (autor ma swoich szczególnie ulubionych autorów i grono zwolenników oraz sponsorów „Przecinka”, wyraźna w tym koteryjność środowiska przecinkowego), ogłoszenia drobne („Czekam na wielbicielki moich wierszy w każdy wtorek w Cafe de France po godz. czwartej. Autor Chińskich róż”), prowadzą przeglądy prasy i listów do redakcji, przeprowadzają wywiady, zajmują się publicystyką, szerzą kampanie na rzecz różnych spraw (między innymi na rzecz powołania Polskiej Akademii Literatury, padają propozycje nazwisk, procedur naboru członków, formy organizacyjno-prawnej), zamieszczają rękopisy pisarzy, rysunki satyryczne, są – jak oświadcza podtytuł – pismem dla zjadaczy kartofli i słow(n)ików, więc prowadzą walkę propagandową przeciwko ziemniakom, informują, że „My, jako zjadacze słowików i słowników, lubimy także kisiel porzeczkowy”, co w moim przynajmniej przypadku trafia w sedno, martwią się też, że „od kilku lat podaż słowików na rynku mięsnym coraz mniejsza”, a też „coraz więcej książek ma grube, plastykowe okładki, niestety, ciężkostrawne”, publikują „Dziennik pisany na kolanie”, który jest często relacją z podróży, no i przede wszystkim prozę właściwą, literaturę, jak to Andrzej Falkiewicz określił „wielką małą prozę”.

„Przecinek” jest zatem najprawdziwszą silva rerum, lasem rzeczy widzianych rzadko, prawie nieznanych, choć znajdujących się przed oczami i pod ręką. „Przecinek” jest po prostu odkrywczy. Ważne jest przy tym, że sylwiczne wymieszanie form zaprzecza jakby sobie, bo one, tak różne, nie tylko stoją obok siebie (co w sylwie jest przecież nad wyraz interesujące), tylko się nawzajem wzmagają i komplementują. „Przecinek” jest powieścią, te „wielkie małe prozy” łączą się w jeden powieściowy żywioł. 13 numerów „Przecinka”, to 13 rozdziałów znakomitej, wyjątkowej powieści.

Andrzej Więckowski

 

Jerzy Pluta – prozaik, krytyk literacki, edytor – urodził się w 1942 r. na Górnym Śląsku, gdzie spędził dzieciństwo i wczesną młodość; od 1960 r. mieszka na Dolnym Śląsku. W 1960-1965 studiował filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim; następnie do połowy 1969 r. pracował w Bibliotece Ossolineum PAN we Wrocławiu. W 1966-1970 członek „Ugrupowania Literackiego 66”. W 1995-2002 redaktor, edytor i autor naczelny zeszytów literackich „Przecinek”.

Autor 2 powieści [Sto czyżyków (i piórko rajskiego ptaka) – 1978, 1988; Piotr Czyżyk zasypia – 1988], 7 zbiorów opowiadań [m.in. Konie przejadają Polskę – 1974; Stacja metra: Franz Kafka – 1994; Zdania poranne, zdania wieczorne – 2004; Tysiąc pierdołek o pichceniu grochu z kapustą i kawiorem – 2016], książki o prozie Henryka Worcella Okruchy epopei (1974) oraz książeczki Henryk Bereza: artysta czytacz/pisarz/mistrz/onirysta (2006).

Laureat Nagrody Literackiej im. Stanisława Piętaka (1975) i Nagrody Fundacji im. Kościelskich w Genewie (1980).

więcej informacji

Musical "Doktorze Korczak!" - RUSZYŁA SPRZEDAŻ BILETÓW

f

W ramach Akademii Doktora Korczaka Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu zaprasza na:

„DOKTORZE KORCZAK!”– musical (premiera)

19 grudnia 2016, godz. 19.00           
Teatr Polski we Wrocławiu
Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego

 

 

WSZYSCY: Powtarzali – Żyd nic nie wart,
w gettach zamykali nas

KORCZAK: Weźcie się za ręce i zacznijcie iść.

ABRASZA: Dokąd?

KORCZAK: W stronę słońca.

(...)

KORCZAK: Chodźcie aż staniemy się słońcem.

 

fragment scenariusza musicalu „Korczak”

Przedstawienie na motywach musicalu "Korczak"

Nick Stimson -
libretto
Chris Williams - muzyka

Występują:

Doktor Korczak: Damian Aleksander     
Prześladowca: Tomasz Tracz

Soliści i chórzyści Młodzieżowej Akademii Musicalowej:

 

Jessica Adolph, Maja Boreczek, Natalia Bryła, Mia Gołębiowska, Laura Gronek, Magdalena Janus, Karolina Karczmarczyk, Marika Klarman, Zuzanna Kołodziej, Maja Korbiel, Mikołaj Korbiel, Dąbrówka Kruk, Marysia Kruk, Milena Libura, Wiktoria Łukowicz, Nikola Makowiecka, Michał Osiński, Anna Rutkowska, Julia Salik, Alicja Sałata, Antoni Skolmowski, Benjamin Smoliński – Barragao, Klaudia Sobieszek, Patryk Sobieszek, Agnieszka Sumisławska, Julia Szczygielska, Laura Szewczuk, Natalia Szostak, Julia Szukalska, Zuzanna Tabisz, Marta Horyza.

oraz

Marek Belko i Urszula Milewska

wraz z Orkiestrą Musicalową


Realizacja: Wojciech Hejno, Daniel Jasiński, Joanna Kaczmarek, Tadeusz Płatek, Roberto Skolmowski, Magdalena Zawartko

Akompaniator: Tomasz Kaczmarek

„Doktorze Korczak!” to opowieść o dzieciach i młodzieży, wkraczających w dorosłość w momencie, gdy w świecie zachodzą ogromne zmiany i narasta poczucie kryzysu. Na życiu bohaterów musicalu swoje piętno odcisnęły osamotnienie, groza, przerażenie, a więc wszystko to, czego doświadcza człowiek w chwili zetknięcia z totalitaryzmem. Spektakl w paraboliczny sposób ukazuje odwieczną walkę dobra ze złem, w tym wypadku naprzeciw siebie stają dziecięcia wrażliwość i bezwzględny reżim. Narzędziem obronnym w rękach dzieci są wartości i idee, które przekazywał im Stary Doktor. To on, jako pierwszy, nauczył ich szacunku do słabości, łez, niepowodzeń i wahań. Stał się także niezawodnym kompanem ostatniej podróży swoich podopiecznych, dając świadectwo nieśmiertelności, godności oraz dobra.  Podobno wszyscy wiemy, jak potoczyła się historia Doktora Korczaka i jego dzieci.

Ale czy aby na pewno wiemy?

 

Spektakl jest adaptacją brytyjskiego musicalu „Korczak” wyprodukowanego przez Theatre Royal w Plymouth pod patronatem Youth Music Theatre, jednej z najważniejszych brytyjskich organizacji promujących teatr muzyczny dla młodzieży. Spektakl miał swoją premierę w sierpniu 2011 roku w Rose Theatre w dzielnicy Kingston w Londynie i zyskał wielkie uznanie krytyków i publiczności. Polska premiera musicalu odbyła się w roku 2012 w Operze Podlaskiej w Białymstoku.    

Od początku dwuaktowy musical stworzony został na potrzeby edukacji kulturalnej i artystycznej wśród młodzieży. Spektakl uwrażliwia, inspiruje, pobudza do myślenia, nad ważnymi kwestiami etycznymi,  istotnymi również w kontekście współczesnych wydarzeń.

Zapraszamy na premierę i jedyny pokaz w roku 2016!

 

Ceny biletów: 30 zł (normalny), 20 zł (ulgowy)


Sprzedaż biletów:
Kasa Teatru Polskiego we Wrocławiu             
oraz
Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej (poniedziałek-piątek: 9.00-17.00, tel. 71 342 22 91
tel. 71 344 28 64, wew. 216, Rynek-Ratusz 24)

 

MATERIAŁY PRASOWE

 

 

 

 

 

więcej informacji

Nowy sprzęt filmowy w Ośrodku Kultury i Sztuki!

f

Informujemy, że Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu złożył w roku 2016 wniosek w ramach priorytetu Infrastruktura domów kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowe i otrzymał dofinansowanie do projektu:

"Kultura i film - zakup sprzętu filmowego do popularyzacji regionalnej tożsamości, edukacji kulturowej i artystycznej”

 

Zakupiony sprzęt będzie służył do realizacji wielu ambitnych cyklów filmowych dotyczących kultury, historii i sztuki Dolnego Śląska oraz Europy. Propagować będzie wiedzę artystyczną, naukową oraz piękno naszego regionu.

 

W skład zakupionego sprzętu wchodzą m.in.:

 

- dwie kamery Video Canon EOS C100 wraz z kompletem obiektywów, nagrywarkami Atomos Ninja II i statywami firmy Libec

 

 

- zestaw trzech paneli LED firmy Yongnuo do nagrywania wypowiedzi

 
oraz

- trzy osiowy gimbal Ronin DJI

 

 

OKiS jest producentem cyklu fabularyzowanych filmów dokumentalnych „Dolny Śląsk pełen historii”, realizatorem nagrań koncertów, reportaży i wywiadów. Inwestycja w nowoczesne środki realizacji filmowej otwiera przed nami nowe możliwości pozyskiwania partnerów i współproducentów kolejnych projektów. Ośrodek Kultury i Sztuki zachęca również instytucje kulturalne i edukacyjne Dolnego Śląska do współpracy przy realizacji różnych form filmowych.

 

Dofinansowano ze środków:

 http://www.gorzow.pl/system/obj/719_ministerstwo_kultury_i_dziedzictwa_narodowego_logo.jpg    

więcej informacji

WYNIKI PIERWSZEGO ETAPU KONKURSU "POROZMAWIAJ Z BABCIĄ, ZAPYTAJ DZIADKA"

f

Szanowni Państwo! Drodzy uczniowie!
 
W piątek 28 października, mieliśmy zaszczyt przyjąć w siedzibie Ośrodka Kultury i Sztuki, członków jury, którzy wyłonili 20 najlepszych prac konkursowych naszego projektu „Porozmawiaj z babcią, zapytaj dziadka”.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za nadesłanie prac.
 
Wysoki poziom oraz ilość prac przerosła oczekiwania członków komisji oceniającej prace. Za tak duże zainteresowanie dziękujemy zarówno uczniom jak i osobom, które pomogły im w napisaniu tych pięknych i wzruszających prac.
 
Dzięki tej literackiej formie, utrwalono i odświeżono piękne, choć również często trudne i dramatyczne wspomnienia. Dzięki takim pracom, zostaje  zachowana pamięć i historia ludzi, którym przyszło zmagać się z tym trudnym czasem.
Jesteśmy przekonani, że czytelnicy docenią wysoki poziom oraz znaczenie tych prac.
 
Wyniki pierwszego etapu konkursu zostały ogłoszone 31 października na łamach Gazety Wrocławskiej. Dziś na naszej stronie konkursowej porozmawiaj. okis.pl zamieszczamy pełną listę nazwisk.
 
Już dziś pragniemy zaprosić zarówno autorów jak i ich rodziny i opiekunów ze szkół na oficjalną galę wręczenia nagród, która odbędzie się dnia 5 grudnia o godzinie 12:00, w siedzibie Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli przy ul. Skarbowców 8 we Wrocławiu.
Na gali zostanie wyłonionych troje finalistów oraz zostaną wręczone nagrody dla dwadzieściorga najlepszych uczestników konkursu!
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.
Będziemy kontaktować się z wybranymi uczestnikami w celu doprecyzowania dalszej współpracy przy wydaniu książki oraz nagraniu materiału z laureatami we współpracy z TVP Wrocław.
 
Oddzielnie pragniemy podziękować członkom jury:
 
Katarzyna Kaczorowska (Gazeta Wrocławska),
Ewa Skrzywanek (Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli),
Małgorzata Lubańska (Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli),
Ilona Gosiewska (Stowarzyszenie Odra Niemen),
Manfred Bator (Ośrodek Kultury i Sztuki).
 
 
Poniżej znajdują sie nazwiska osób, które wygrały pierwszy etap konkursu „Porozmawiaj z babcią, zapytaj dziadka”.
Gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na finał!
 
Do zobaczenia!
  
 

OKRĘG IMIĘ i NAZWISKO
 
JELENIA GÓRA Zuzanna Pietruszkiewicz
JELENIA GÓRA Kamila Eleni Urdas
JELENIA GÓRA Weronika Podroużek
JELENIA GÓRA Karolina Mastyka
JELENIA GÓRA Mateusz Cygan
 
LEGNICA Anna Józków i Michał Józków
LEGNICA Angelika Helwig
LEGNICA Paweł Wiśniowski
LEGNICA Sandra Maślej
LEGNICA Adrianna Ziobroniewicz
 
WAŁBRZYCH Martyna Zdrojek
WAŁBRZYCH Jan Baranowski
WAŁBRZYCH Marek Kędzia
WAŁBRZYCH Anita Zapała
WAŁBRZYCH Olga Zaborska
 
WROCŁAW Natalia Jeziorna
WROCŁAW Aleksandra Furtak
WROCŁAW Jagoda Dziambor
WROCŁAW Ryszard Kaźmierski
WROCŁAW Zofia Idzik

 
 
 
Pozdrawiamy!
Beatrix Baumert
Manfred Bator
Urszula Reduch

więcej informacji

„DOLINA PAŁACÓW I OGRODÓW” - PREMIERA w TVP

f


"Dolina Pałaców i Ogrodów" - zakończenie produkcji
Premiera w TVP Wrocław - grudzień br.

 

 

W rolach głównych: Jacek Grondowy, Magdalena Dąbrowska, Stanisław Kornafel,

Prowadząca: Joanna Lamparska
Reżyseria: Maciej Kieres, Wojciech Piotrowski
Scenariusz: Daniel Jasiński
Zdjęcia: Piotr Sędzikowski, Paweł Przybylski, Jerzy Szota
Montaż: Jerzy Szota
Produkcja: Marta Stolarczyk, Maciej Kasprzyk
Scenografia: Bajka Tworek-Mourier, Mirosław Jarosławski

 

Przedstawiciele rodu Schaffgotschów tworzyli historię Kotliny Jeleniogórskiej już od średniowiecza. Przez stulecia ród ten wywierał wpływ na okolicę i brał udział w najważniejszych wydarzeniach każdej epoki. Zamki, dwory, pałace, wielkie posiadłości ziemskie – wszystko to znajdowało się w posiadaniu tej słynnej rodziny: zamek Chojnik, pałac w Sobieszowie, pałac w Cieplicach, pałac w Czernicy i dwór Czarne. Film przypomina sylwetki najważniejszych z jej przedstawicieli: Gotsche II, Hansa Ulryka, Leopolda Schaffgotscha i wielu innych. Wszyscy oni zapisali się wielkimi zgłoskami w kronice historii rodowej i regionalnej – kronice Doliny Pałaców i Ogrodów.     

Oprócz Schaffgotschów - świadków burzliwej historii i gospodarzy regionu - w fabularyzowanym filmie dokumentalnym pojawią się również inne wielkie postacie oraz ich pałace: hrabiostwo Reden - założyciele jednego z pierwszych na kontynencie parków romantycznych w Bukowcu. Pałac i park, którego gośćmi był sławny romantyczny malarz Caspar David Friedrich oraz poeta Johann Goethe. Nieopodal, w Mysłakowicach i Karpnikach spędzała lato rodzina królewska, urządzając huczne bale, udając się na romantyczne spacery i wycieczki po śląskim „Elizjum”. Pałacowe parki u stóp Karkonoszy: Wojanów, Staniszów, Bukowiec, Karpniki, Cieplice, Ciszyca, Mysłakowice jeden po drugim zamieniały się w romantyczne oazy z widokiem na najważniejszą górę Prus – Śnieżkę. W tej scenerii rozgrywa się nieszczęśliwa miłość polskiej arystokratki Elizy Radziwiłłówny i księcia Prus, syna króla, Wilhelma. Nic nie trwa wiecznie i romantyczne czasy zastąpiły wiek żelaza, pary, ludowych buntów i socjalistycznej rewolucji. Konflikty na tle klasowym – między arystokracją i przemysłowcami z jednej strony, a robotnikami z drugiej - zakończył wybuch pierwszej, a potem drugiej wojny światowej. Uciekając przed nadciągającą ze wschodu Armią Czerwoną, niemieckie rody arystokratyczne opuściły pałace, w tym i Schaffgotschowie zostawiając swoje dominia wraz z pałacem

w Cieplicach na łasce przybyszów ze wschodu. Zrujnowane w latach komunistycznych pałace i parki powoli odzyskują dzisiaj blask, będąc świadkami historii i ludzkich dramatów. Film jest również opowieścią o przemianach kulturowych w Kotlinie.

Jako twórcy cyklu „Dolny Śląsk Pełen Historii” wierzymy, że mieszkamy w wyjątkowym miejscu. Dolny Śląsk to różnorodność kultur, bogactwo historii europejskiej, wyjątkowe zabytki oraz krajobrazy. To miejsce nieodkrytych skarbów kulturowych i przyrodniczych. Nieodkrytych również przez samych mieszkańców Dolnego Śląska.

Misją cyklu „Dolny Śląsk Pełen Historii” jest ukazanie piękna regionu, przekazanie wartościowej wiedzy o jego historii i kulturze, aktywizacja lokalnej społeczności oraz zwiększenie dumy z miejsca zamieszkania. Dla mieszkańców miejscowości, w których kręcone są zdjęcia, realizacja filmu to zawsze ważne wydarzenie odbijające się echem w lokalnych mediach i angażujące dziesiątki osób z grup rekonstrukcyjnych oraz statystów – często pasjonatów historii.

Do tej pory zrealizowaliśmy 9 filmów: „Marianna Orańska – królowa Kotliny” (2010), „Daisy – wspomnienie minionego świata”(2011), „Ziemia Lądecka – wędrówki po miejscach niezwykłych” (2011), „Opowieść o zamku na Skale” (2011), „Srebrny Lew – wędrówki po ziemi Bystrzyckiej”(2011), „Twierdza Kłodzka”(2011), „Pamiętajcie o Ogrodach…”(2012), „Jaśniej i Cieplej. Historia Gazownictwa na Dolnym Śląsku”(2012) oraz „Riese. Tajemnice wykute w skale”(2012), cieszące się dużą popularnością.

 

więcej informacji

Aktualności

« powrót

Otwarcie Galerii PHOTO ZONA - fotoinstalacja Agaty Szuby

Otwarcie Galerii PHOTO ZONA - fotoinstalacja Agaty Szuby

Dodano: 23.11.2015 9:32

4 grudnia 2015 – 12 stycznia 2016
Galeria PHOTO ZONA
Ośrodek Kultury i Sztuki, Wrocław, Rynek-Ratusz 24
Wernisaż: 4 grudnia 2015, godz. 17.00

4 grudnia rozpocznie swoją działalność nowa galeria sztuki Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucji Samorządu Województwa Dolnośląskiego pn. PHOTO ZONA.

Zadaniem galerii będzie prezentacja dokonań powstałych w fotomedialnym nurcie sztuki. Publiczności zostanie przedstawiony dorobek artystyczny, który wywodzi się z ogólnopolskiego środowiska akademickiego, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji powstałych w dolnośląskim kręgu artystycznym. W roku 2016 Galeria PHOTO ZONA zorganizuje wystawy o zróżnicowanym charakterze formalnym (fotografia, fotoobiekt, fotoinstalacja itp), które poza miejscem ekspozycji (Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKiS) będą upublicznione również w mediach elektronicznych, zaś kolejnym wystawom będą towarzyszyć także publikacje.

 

Inauguracyjna wystawa nowo powstałej galerii to fotoinstalacja Wolności, do kuchni marsz! autorstwa Agaty Szuby.

Kuratorem wystawy jest Igor Wójcik.

Agata Szuba (ur. w 1985 r. w Olsztynie) jest absolwentką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Od 2014 roku jest pracownikiem naukowo-artystycznym w Katedrze Sztuki Mediów wrocławskiej ASP. Uprawia takie dyscypliny jak: fotografia, fotoobiekt, fotoinstalacja, wideo, realizacje multimedialne oraz projektowanie graficzne. Jest autorką pięciu wystaw indywidualnych oraz uczestniczką dwudziestu pokazów zbiorowych w kraju i zagranicą.

 

Patronat medialny:

  

 

Materiały prasowe

 

Organizator:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 

Mecenat: Marszałek Województwa Dolnośląskiego


  


 • Dodaj na Facebook
 • Dodaj na nk
 • Dodaj na gg
 • Dodaj na Wykop
 • Dodaj na Twitter
 • Dodaj na Blip

 • DolnySlaskpelenHistorii
 • DCIK
 • 50.WROSTJA
 • Domek Romański
 • dokis