nasz kanal na youtube
 • header
 • header
 • header
 • header
 • header
 • header

NAGRODA KULTURALNA ŚLĄSKA 2016

f

24 września 2016 r.
Opera Wrocławska

 

 

Nagroda Kulturalna Śląska jest wspólnym przedsięwzięciem dolnośląsko-dolnosaksońskim organizowanym od 1993 roku. Poprzez przyznawanie tej nagrody Rząd Dolnej Saksonii i Samorząd Województwa Dolnośląskiego wspólnie wspierają działania ukierunkowane na pielęgnacje i rozwój śląskiego dziedzictwa kulturowego.

Rokrocznie jury Nagrody przyznaje dwie nagrody indywidualne za dotychczasowe osiągnięcia zawodowe oraz nagrodę specjalną dla instytucji, stowarzyszenia, fundacji za działania na polu wzajemnego poznania się i zrozumienia pomiędzy Polską i Niemcami.

Laureatami Nagrody Kulturalnej Śląska 2016 roku zostali: Julita Izabela Zaprucka, dyrektor Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jagniątkowie, Hans – Dieter Rutsch,  dramaturg i reżyser, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju oraz Niemieckie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne we Wrocławiu.

Uroczystość wręczenia tegorocznych Nagród odbędzie się w 24 września w Operze Wrocławskiej.

więcej informacji

Realizacja projektów „Dolnośląskiego Programu MikroWsparcia
Europejskiej Stolicy Kultury 2016”

f

Do końca 2016 roku realizowane są projekty wyłonione w konkursie „Dolnośląskiego Programu MikroWsparcia Europejskiej Stolicy Kultury 2016”. Jest nam niezmiernie miło, że konkurs cieszył się tak dużym zainteresowaniem. Na uznanie zasługują przede wszystkim niewielkie, oddolne inicjatywy kulturalne z ośrodków odległych od dużych centrów. To właśnie dzięki takim pomysłom  i staraniom idea Europejskiej Stolicy Kultury będzie obecna w wielu miejscach Dolnego Śląska w działaniach kulturalnych i edukacyjnych w różnych dziedzinach sztuki. Jesteśmy przekonani, że podejmowane wspólnie inicjatywy pozwolą aktywizować różnorodne i jak najszersze grono uczestników.

 

We wrześniu realizowane będą projekty:

 • Nr 54 Stowarzyszenie Filtrator Sokołowsko, „Sokołowsko – Pamięta że...”, wystawa, Sokołowsko, – 03.09.2016

 

 • Nr 28 Lucyna Wierzbicka, „Poczet Polskich i Czeskich władców i świętych...”, wernisaż, Nowa Ruda, Bogoszów Gorce, Bielawa, Nova Paka, Broumov, Szczawno Zdrój, Mieroszów, Świebodzice, Ludwikowice, Kamienna Góra, 02.09 – 30.11.2016

 

 • Nr 47 Zespół Pieśni i Tańca, warsztaty taneczno-wokalne, Wrocław, Oborniki Śląskie, 05.09 – 11.11 + koncert.

 

 • Nr 58 Janusz Styczeń, Tomik Poezji „Pani wyrocznia”, 300 szt., druk i wysyłka, Dolny Śląsk, 08-09.2016

 

 • Nr 72 Andrzej Mazur, Wystawa „Medium i Przestrzeń”, Bogatynia, 09.09.2016.

 

 • Nr 40 Katarzyna Borys, „Kopuła Wspomnień”, biesiada międzypokoleniowa, Świeradów Zdrój, 15.09 – 30.09.2016

 

 • Nr 67 Arkadiusz Bagiński, „3KWADRA”, festiwal, Strzecha Akademicka (Karpacz), 24.09.2016 więcej

 

 • Nr 25 Anna Kowalska-Szewczyk, Wystawa malarska „O antynomii”, Polanica Zdrój, 30.09-27.10.2016

więcej informacji

Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański”

domek romanski


Dolnośląskie Centrum Fotografii "Domek Romański"

pl. bpa Nankiera 8, 50-140 Wrocław

domek.romanski@okis.pl

tel. 0048 71 344 78 40

Galeria czynna poniedziałek-sobota | 10.00-18.00.

Bilety: normalny 4 zł, ulgowy* 2 zł. W poniedziałki wstęp bezpłatny.

 

Aktualna wystawa


Dolnośląskie Centrum Fotografii jest agendą Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Mieści się w zabytkowym Domu Panien Trzebnickich, najstarszym budynku mieszkalnym Wrocławia z 1208 roku, który początkowo był rezydencją trzebnickich cysterek. Powierzchnia ekspozycyjna obejmuje trzy pomieszczenia: najstarsze – romańskie, gotyckie oraz część współczesną. Dużym atutem jest usytuowanie DCF w centrum miasta, w dukcie spacerowym Rynek – Ostrów Tumski.

 

Jest to największa galeria na Dolnym Śląsku zajmująca się stricte fotografią. Jej działalność wpisuje się w tradycję funkcjonujących w tym miejscu od początku lat siedemdziesiątych galerii fotografii: Wrocławskiej Galerii Fotografii, a później Foto-Medium-Art.

 

Głównym celem DCF jest propagowanie fotografii, poszerzanie wiedzy na temat tego medium oraz promowanie wybitnych twórców w tej dziedzinie. Założenia te są realizowane m.in. poprzez organizację czasowych wystaw fotografii, konkursów, wykładów, sympozjów, aukcji, wydawanie katalogów wystaw. DCF dba o to, by ukazywać szerokie spektrum nurtów fotograficznych. Niezależnie od tego czy eksponowane są fotografie artystyczne, historyczne, dokumentalne czy reporterskie, zawsze istotny jest wysoki poziom prezentowanych prac.

 


Wyświetl większą mapę

Najważniejsi artyści, których wystawy odbyły się w galerii to: Ryszard Horowitz, Edward Hartwig, Jan Bułhak, Jean Loup Sieff, Luis Gonzales Palma, Joseph Beuys, Stefan Arczyński, August Sander, Fritz Lang, Zeev Ramiel, Andrzej Dudziński, Tadeusz Rolke, Romualdas Požerskis, Jan Tarasin, Tomasz Gudzowaty, Maurizio Buscarino.
DCF „Domek Romański" propaguje nie tylko uznanych już artystów, ale także otwarte jest na współpracę z młodymi twórcami. Odbywają się tutaj wystawy debiutantów, swoje prace pokazują m.in. absolwenci Wrocławskich Szkół Fotograficznych.

 

Mimo iż galeria współpracuje z artystami z całej Polski i z zagranicy ma również misję, by propagować działalność lokalnych fotografików. Zamierzenie to realizuje m.in. poprzez organizację dorocznej wystawy Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.

 

Kierownik artystyczny – Jan Bortkiewicz
Pracownicy merytoryczni – Olga Nazarkiewicz, Joanna Makowska

 

*

Bilet ulgowy przysługuje: emerytom, rencistom, uczniom, studentom, grupom zorganizowanym (od 10os.)


Wstęp bezpłatny: dla dzieci do lat 7, studentów kierunków artystycznych i pokrewnych, dziennikarzy, osoby powyżej 70. roku życia, Zasłużeni Działacze Kultury, Zasłużeni Kulturze Gloria Artis lub adekwatnie odznaczeni, pracownicy galerii i muzeów na podstawie legitymacji pracowniczych, przewodnicy miejscy w trakcie oprowadzania

Przejdź do pełnej galerii
 • dokis
 • Domek Romański
 • DCIK
 • DolnySlaskpelenHistorii