nasz kanal na youtube
 • header
 • header
 • header
 • header
 • header
 • header

„Niepozowane” wystawa kolektywu Un-Posed

f

10 marca – 8 kwietnia 2017
Galeria FOTO-GEN
pl. bpa Nankiera 8, Wrocław
Wernisaż: 10.03.2017, godz. 18.00


Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt zdjęć wykonanych przez autorów należących do jednej z najbardziej rozpoznawalnych i najważniejszych polskich grup skupiających fotografów ulicznych.

 

Nieupozowanie i nieustawienie zdjęcia to podstawowa zasada fotografii ulicznej. Fotograf musi obserwować, dostrzegać to, czego inni nie zauważają. Są też tacy, którzy niemal uprzedzają wypadki – wcześniej widzą, że ktoś ciekawie ubrany wejdzie za moment w promień słońca, przejeżdżający wagon zasłoni reklamę, albo pędzący – stworzy ciekawy, rozmyty drugi plan. Do większości zdjęć ulicznych trzeba mieć też sporo szczęścia.

Bohaterem wystawy „Niepozowane” jest człowiek. Znajdujemy go w bardzo różnych sytuacjach – codziennego jeżdżenia do pracy, w trakcie rytuału religijnego lub wypoczynku. Fotografie dziewięciorga autorów powstałe w bardzo różnych miejscach na świecie układają się w opowieść o współczesnej kondycji człowieka. Jak się zachowuje, czym się otacza, jakie emocje wyraża w miejscach publicznych. Co nas z nim łączy? Czy odnajdziemy siebie w podobnych sytuacjach? Czy gdzieś już widzieliśmy te sceny? Niepozowane, migawkowe, ulotne, chwilowe. Mijamy je codziennie.

„Niepozowane” to polska nazwa kolektywu Un-Posed i także tytuł zbiorowej wystawy. Prezentujemy zarówno najlepsze jak i najnowsze zdjęcia znanych w środowisku fotografii ulicznej autorów.

 

Autorzy zdjęć: Damian Chrobak, Maciej Dakowicz, Jamie Fyson Howard, Ania Kłosek, Monika Krzyszkowska, Tomasz Kulbowski, Tymon Markowski, Marta Rybicka, Adrian Wykrota.

 

Kuratorka wystawy: Joanna Kinowska

 

Koordynatorka wystawy: Marta Przetakiewicz

 

 

Kolektyw Un-Posed powstał w 2011 roku z inicjatywy Damiana Chrobaka. Ten najbardziej rozpoznawalny polski kolektyw skupiony wokół fotografii ulicznej, po przerwie, powrócił na początku 2016 roku w nowej odsłonie. W skład reaktywowanej grupy wchodzą: Damian Chrobak, Maciej Dakowicz, Jamie Fyson Howard, Joanna Kinowska (kuratorka), Ania Kłosek, Monika Krzyszkowska, Tomasz Kulbowski, Tymon Markowski, Marta Rybicka oraz Adrian Wykrota. Nadrzędnym celem grupy jest kształtowanie kreatywności i świadomości wizualnej dotyczącej przestrzeni publicznej oraz promowanie osiągnięć polskich fotografów ulicznych.

Fotografia uliczna opiera się na rejestrowaniu niezwykłych zdarzeń, symboli czy anegdot, ukrytych w codziennych sytuacjach, dziejących się w miejscach publicznych, ale niezauważanych przez większość ludzi. Pomimo tego, że członkowie kolektywu poruszają się w tym samym obszarze zainteresowań, każdy z nich ma odrębny, indywidualny styl, co pokazuje złożoność i potencjał tkwiący w fotografii ulicznej. Jedno jest wspólne i konieczne: wyprzedzanie zdarzeń, bycie bardzo blisko sytuacji i ludzi, fotografowanie codziennie – cierpliwe, instynktowne wypatrywanie decydujących momentów, wartych utrwalenia w kadrze ułamków sekund.

Zdjęcia kolektywu Un-Posed prezentowane były na wystawach w Leica Gallery w Warszawie, podczas Miesiąca Fotografii w Berlinie, a także w ramach międzynarodowych projektów Eastreet i Street Photography Now.

Premiera wystawy „Niepozowane” miała miejsce w sierpniu 2016 roku w Brain Damage Gallery w Lublinie. Jej współproducentami są Brain Damage Gallery i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Wystawę zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin.

Więcej informacji o Un-Posed: www.un-posed.com

 

Teczka prasowa do pobrania

 

Galeria FOTO-GEN

Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

pl. bpa Nankiera 8, 50-140 Wrocław

tel. 71 344 78 40

e-mail: galeria.foto-gen@okis.pl, www.okis.pl

Galeria czynna od poniedziałku do soboty w godz. 10.0018.00.

Bilety: 4 zł, ulg. 2 zł. W poniedziałki wstęp bezpłatny.

więcej informacji

W marcowym numerze MIESIĘCZNIKA „ODRA”:

f

WOLEŃSKI o etosie inteligencji  URBANEK: Gra o Wałęsę
INWAZJA ROBOTÓW
  Z listów do redakcji Z. BAUMANA
ORZECHOWSKI: FAKE NEWS
 ŚWIERKOCKI o anglicyzmach
CITATI o CONRADZIE
 POUND: Z fragmentów PIEŚNI
ROMANOWICZOWA
 GOLDSMITH: Pogoda  Tate Modern

więcej informacji

Karolina Aszyk „Kolekcje"

f

24 marca - 20 kwietnia 2017
Galeria PHOTO ZONA
Ośrodek Kultury i Sztuki, Rynek-Ratusz 24, Wrocław
Wernisaż: 24.03.2017, godz. 17:00


Wystawa galerii to cykl Kolekcje autorstwa Karoliny Aszyk

 

Karolina Aszyk jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom magistra z wyróżnieniem w dziedzinie sztuk plastycznych uzyskała w 1996 roku. W roku 2005 decyzją Rady Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie obroniła doktorat, uzyskując tytuł doktora sztuki w dyscyplinie malarstwo. Była stypendystką prezydenta miasta Gdańska oraz Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od roku 2009 pracuje w Uniwersytecie Gdańskim na stanowisku adiunkta, prowadząc zajęcia z fotografii oraz wykłady z teorii i historii fotografii. Bierze udział w krajowych i międzynarodowych wystawach zbiorowych, jest laureatką konkursów międzynarodowych. Począwszy od 1996 roku Karolina Aszyk zorganizowała jedenaście indywidualnych wystaw z dziedziny malarstwa i fotografii. Jedną z pierwszych była wystawa malarstwa Przemienienie w Muzeum Narodowym (Pałac Opatów) w Gdańsku, jedną z ostatnich – wystawa fotografii Between w FassArt Gallery w Istambule w październiku 2015 roku.

 

W twórczych poszukiwaniach autorki ważnym działaniem pozostaje metaforyka światła przekraczającego wymiar zmysłowo-mimetyczny. W cyklu „Kolekcje”, motywy ludzkiego ciała są wywołane z mroku przez światło rozumiane w kategoriach metafizycznych. Podobnie jest w przypadku zestawu, którego głównym motywem jest stół, będący dla autorki symbolem spotkania człowieka z człowiekiem, człowieka z Bogiem.

 

Kuratorem wystawy jest Agata Szuba

 

Zadaniem galerii jest prezentacja dokonań powstałych w fotomedialnym nurcie sztuki. Publiczności zostanie zaprezentowany dorobek artystyczny, który ma swoje źródło w ogólnopolskim środowisku akademickim, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji powstałych w dolnośląskim kręgu artystycznym. Galeria PhotoZona organizuje wystawy o zróżnicowanym charakterze formalnym (fotografia, fotoobiekt, fotoinstalacja itp), które poza miejscem ekspozycji (Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKiS) będą upublicznione również w mediach elektronicznych i publikacjach.

 

 

Patronat medialny nad Galerią PhotoZona objęło Pismo Artystyczne Format, made-in-photo.com, Tuwroclaw.com, Kulturaonline.pl, Quart Kwartalnik Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, Portal Kulturaisztuka.pl.


więcej informacji

Archiwum

Kliknij aby powiększyć

PROJEKCJA FABULARYZOWANEGO FILMU DOKUMENTALNEGO "DAISY. WSPOMNIENIE MINIONEJ EPOKI"

16 lut 2012, 19:30, Szczawno Zdrój, Teatr Zdrojowy, kino

uż 16 lutego księżna Daisy von Pless powróci do uzdrowiskowego Szczawna-Zdroju. W tłusty czwartek Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, instytucja kultury samorządu województwa dolnośląskiego, zaprasza na niezwykłą wystawę i projekcję fabularyzowanego filmu dokumentalnego

W piękne wnętrza Teatru Zdrojowego o godz. 19.30 powróci czar XIX i I połowy XX wieku. Wszystko za sprawą bezpłatnej projekcji fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Daisy. Wspomnienie minionej epoki”. - Podczas godzinnej emisji chcemy zabrać widzów w niezwykłą podróż w czasie – mówi Piotr Borkowski, dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. - Dlaczego ta Angielka stała się tak niezwykłą i ważną osobą w historii Szczawna i Ziemi Wałbrzyskiej? Jak skomplikowane dzieje świata wpłynęły na losy Daisy? To tylko jedne z wielu pytań, na jakie odpowiedź znajdą widzowie podczas seansu.

Pełna scen kostiumowych produkcja dokumentalna o księżnej Daisy von Pless - kojarzonej z Zamkiem Książ i budową Grand Hotelu, dzisiejszego Domu Zdrojowego w Szczawnie - powstała dzięki współpracy Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu i TVP Wrocław. Film jest częścią projektu „Dolny Śląsk pełen historii”, wspieranego przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego i Fundację Polska Miedź, który ma popularyzować przez filmy interesującą przeszłość naszego regionu.

Miłośnicy historii od 16 lutego do 16 marca będą mogli odkryć także fotograficzne spotkania z księżną Daisy i pozostałych planów z filmowych opowieści o Bystrzycy Kłodzkiej, Twierdzy Kłodzkiej, Zamku na Skale i Ziemi Lądeckiej. Przez miesiąc, w pijalni uzdrowiskowej będzie eksponowana wystawa fotosów autorstwa młodego fotografika Tomasza Wolaka.

Na spotkanie z Daisy zapraszamy we współpracy z Uzdrowiskiem Szczawno-Jedlina oraz Teatrem Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju. Dzięki nam w czwartek 16 lutego Daisy znowu zawita w Szczawnie.

Kliknij aby powiększyć

NOWA KSIĄŻKA PETRA ŠABACHA PODRÓŻE KONIKA MORSKIEGO PREMIERA 14 lutego 2012

Konik morski to jedyny przedstawiciel fauny, u którego samiec, nie samica, wydaje na świat młode. Bohater tej książki to jedyny (a przynajmniej jedyny, którego sam zna) mężczyzna w Pradze, który w końcu betonowych lat osiemdziesiątych nie chce stać żonie na drodze do kariery naukowej i nie bardzo wiedząc, w co się pakuje, bierze na siebie opiekę nad trzyletnim synkiem.

Podróże konika morskiego to wielokrotnie wznawiany w Czechach pamiętnik młodego ojca na urlopie tacierzyńskim. Czy kiedy w roli taty występuje czołowy czeski humorysta Petr Šabach, możemy się spodziewać tylko tego, że założy pieluchę na lewą stronę, przypali mleko i zgubi dziecko w monopolowym? Jak się okazuje – niekoniecznie. Ta niezwykle ciepła, zabawna i, co ciekawe, bardzo autobiograficzna książka to lektura obowiązkowa dla każdego rodzica i miłośnika czeskiej (lub po prostu dobrej) prozy.

Partnerzy:

Czeskie Centrum, MamoToJa, 
KulturaonLine.pl, 
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Maluchy.pl, 
Ojcowski.pl, 
Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka, 
Stosunkimiedzynarodowe.pl

 

O autorze:

Petr Šabach (ur. 1951 w Pradze) - w tej chwili czołowy czeski humorysta.

Na podstawie jego dorobku powstało pięć filmów fabularnych.

Twórczość tego prozaika pełna jest ciepłego humoru i

ironii, pogody ducha, ale i słodko- gorzkiej, prostej mądrości. Petr Šabach jest

uważany za kontynuatora tradycji pisarskiej ukochanego również przez

Polaków autora- Bohumila Hrabala.

Pierwsza wydana w Polsce (luty 2011) książka Petra Šabacha „Gówno się pali” została bardzo dobrze przyjęta przez polskich czytelników.

Co piszą o Šabachu znani Polacy:

„Każdy Czech wie, kto to jest Petr Šabach. Chyba każdy Czech go czytał, a
jak nie czytał, to widział w kinie film na podstawie jego opowiadania.
Bo wszystkie najpopularniejsze czeskie filmy ostatnich lat powstają
według pomysłów Šabacha. Można więc powiedzieć, że Czesi w naszych
głowach są stworzeni przez Šabacha. Nie ma od niego ucieczki.”

Mariusz Szczygieł- dziennikarz, czechofil

„Czytałem ostatnio książkę Petra Šabacha o łatwym do zapamiętania tytule "Gówno się pali". Trzy opowiadania jakby o niczym, o prozaicznych zdarzeniach, które okazują się esencją czeskiego dowcipu. Polecam.”

Andrzej Grabowski- aktor

Literatura czeska par excellence. W sensie humoru owianego melancholią. I w tym, że wszystko, co się w niej dzieje, zanurzone jest po szyję w dniu powszednim. Tak, ona z życia wzięta, ale nie w sensie naszych seriali. W niej chodzi o to, co zakręcone, nieprawdopodobne, niewiarygodne. O normalne szaleństwo, po prostu. Lub szaleńczą normalność. Šabach to wędkarz, który łowi - od członków rodziny, znajomych, sąsiadów - tylko takie ryby (czytaj: historie), które w głowie się nie mieszczą. A są. To autor spod znaku facecji. Kolekcjoner anegdot, uwielbia je, szczególnie te z puentą.

Janusz Rudnicki- pisarz

Petr Šabach dał się poznać bliżej polskim czytelnikom podczas ogólnopolskiej trasy promującej książkę „Gówno się pali” (maj 2011) oraz jako gość Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania (październik 2011).

polska strona www autora: www.petrsabach.pl

 

Premiera: 14.02.2012

Kliknij aby powiększyć

W LUTOWYM NUMERZE MIESIĘCZNIKA „ODRA”:

ŚWIERKOSZ: Nie powstrzymamy marszu ku samozagładzie! • BRATKOWSKI, GIEŁŻYŃSKI o „strukturach poziomych” • Co z tą Ukrainą? • TURNAU o TWARDOWSKIM • SZAHAJ ELIOT: Chóry z Opoki • KRASZEWSKI o dramacie ELIOTA • Marzenia emerytów USA • SIERADZKI: Wampir w teatrze polskim

Więcej na stronie: www.facebook.com/MiesiecznikOdra
www.odra.okis.pl

« poprzednia 1 2327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 następna »

 • DolnySlaskpelenHistorii
 • Galeria FOTO-GEN
 • DCIK
 • 50.WROSTJA
 • dokis