nasz kanal na youtube
 • header
 • header
 • header
 • header
 • header
 • header

Pierwsze spotkanie informacyjny tegorocznej edycji programu
Bardzo Młoda Kultura na Dolnym Śląsku

f

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Urząd Miasta Świdnica zapraszają wszystkich miłośników kultury w niebanalnym wydaniu, animatorów i edukatorów na pierwsze spotkanie informacyjne, 3-letniego programu Narodowego Centrum Kultury pn. Bardzo Młoda Kultura, które odbędzie się już 7 marca br. w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ul. Długiej 33 w Świdnicy. Spotkanie rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa około trzy godziny. Kolejne spotkania zaplanowano w Głogowie (14 marca), Jeleniej Górze (21 marca) i Wiszni Małej (22 marca). Aktualności dotyczące programu i spotkań informacyjnych zamieszczane są na stronie www.bardzomlodakultura.pl oraz na portalu Facebook – fun page Bardzo Młoda Kultura na Dolnym Śląsku.


Program Bardzo Młoda Kultura na Dolnym Śląsku wspófinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Jego tegoroczna edycja rozpoczyna się od serii spotkań informacyjnych w Świdnicy, Głogowie, Jeleniej Górze i Wiszni Małej, na których osoby zainteresowane realizacją pomysłów z zakresu edukacji kulturowej będą mogły poznać szczegóły programu. Niezmiennym elementem projektu jest dwuetapowe konkursowe postępowanie kwalifikujące dla uczestników, dwudniowe warsztaty dla zwycięskich zespołów, podczas których będą mogły podnieść swoje kompetencje, a po warsztatach realizacja pomysłów w ramach regrantingu. Niezmienna także pozostaje kwota na realizację projektu, która wynosi 10 tys. zł i wymóg, aby zespoły były tworzone przez trzy osoby reprezentujące środowisko oświaty i kultury. Forma i pomysł na inicjatywę ograniczone są jedynie kreatywnością uczestników.

Zeszłoroczna edycja programu ożywiła przestrzeń kulturalną w dziesięciu miejscowościach regionu. Projekty były realizowane w Bielawie, Bolesławcu, Bolkowie, Gaworzycach, Jaworze, Kamiennej Górze, Kromnowie, Legnicy, Wleniu i Wrocławiu. W ramach programu zrealizowano m.in. projekty filmowe, teatralne, muzealne, z zakresu sztuki cyrkowej i rzemiosł artystycznych. Działania obfitowały w spotkania edukacyjne, konferencje, warsztaty, próby, pokazy, happeningi. Liczba tego rodzaju przedsięwzięć zbliżyła się do 300, w których łącznie wzięło udział ponad 2000 osób. Dla większości uczestników udział w projekcie wiązał się z odkrywaniem szans i możliwości jakie oferują lokalne instytucje kultury wspierane przez animatorów i liderów kultury. Operatorem dolnośląskiej części programu BMK jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

 

Filmy z realizacji projektów w roku 2016:

Edukacja z filmem i legendą – Bielawa: 
https://www.youtube.com/watch?v=Cr1_abSHBWk

Wkoło koła – Bolesławiec:
https://www.youtube.com/watch?v=ZmaQXmoT2-E

więcej informacji

„Niepozowane” wystawa kolektywu Un-Posed

f

10 marca – 8 kwietnia 2017
Galeria FOTO-GEN
pl. bpa Nankiera 8, Wrocław
Wernisaż: 10.03.2017, godz. 18.00


Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt zdjęć wykonanych przez autorów należących do jednej z najbardziej rozpoznawalnych i najważniejszych polskich grup skupiających fotografów ulicznych.

 

Nieupozowanie i nieustawienie zdjęcia to podstawowa zasada fotografii ulicznej. Fotograf musi obserwować, dostrzegać to, czego inni nie zauważają. Są też tacy, którzy niemal uprzedzają wypadki – wcześniej widzą, że ktoś ciekawie ubrany wejdzie za moment w promień słońca, przejeżdżający wagon zasłoni reklamę, albo pędzący – stworzy ciekawy, rozmyty drugi plan. Do większości zdjęć ulicznych trzeba mieć też sporo szczęścia.

Bohaterem wystawy „Niepozowane” jest człowiek. Znajdujemy go w bardzo różnych sytuacjach – codziennego jeżdżenia do pracy, w trakcie rytuału religijnego lub wypoczynku. Fotografie dziewięciorga autorów powstałe w bardzo różnych miejscach na świecie układają się w opowieść o współczesnej kondycji człowieka. Jak się zachowuje, czym się otacza, jakie emocje wyraża w miejscach publicznych. Co nas z nim łączy? Czy odnajdziemy siebie w podobnych sytuacjach? Czy gdzieś już widzieliśmy te sceny? Niepozowane, migawkowe, ulotne, chwilowe. Mijamy je codziennie.

„Niepozowane” to polska nazwa kolektywu Un-Posed i także tytuł zbiorowej wystawy. Prezentujemy zarówno najlepsze jak i najnowsze zdjęcia znanych w środowisku fotografii ulicznej autorów.

 

Autorzy zdjęć: Damian Chrobak, Maciej Dakowicz, Jamie Fyson Howard, Ania Kłosek, Monika Krzyszkowska, Tomasz Kulbowski, Tymon Markowski, Marta Rybicka, Adrian Wykrota.

 

Kuratorka wystawy: Joanna Kinowska

 

Koordynatorka wystawy: Marta Przetakiewicz

 

 

Kolektyw Un-Posed powstał w 2011 roku z inicjatywy Damiana Chrobaka. Ten najbardziej rozpoznawalny polski kolektyw skupiony wokół fotografii ulicznej, po przerwie, powrócił na początku 2016 roku w nowej odsłonie. W skład reaktywowanej grupy wchodzą: Damian Chrobak, Maciej Dakowicz, Jamie Fyson Howard, Joanna Kinowska (kuratorka), Ania Kłosek, Monika Krzyszkowska, Tomasz Kulbowski, Tymon Markowski, Marta Rybicka oraz Adrian Wykrota. Nadrzędnym celem grupy jest kształtowanie kreatywności i świadomości wizualnej dotyczącej przestrzeni publicznej oraz promowanie osiągnięć polskich fotografów ulicznych.

Fotografia uliczna opiera się na rejestrowaniu niezwykłych zdarzeń, symboli czy anegdot, ukrytych w codziennych sytuacjach, dziejących się w miejscach publicznych, ale niezauważanych przez większość ludzi. Pomimo tego, że członkowie kolektywu poruszają się w tym samym obszarze zainteresowań, każdy z nich ma odrębny, indywidualny styl, co pokazuje złożoność i potencjał tkwiący w fotografii ulicznej. Jedno jest wspólne i konieczne: wyprzedzanie zdarzeń, bycie bardzo blisko sytuacji i ludzi, fotografowanie codziennie – cierpliwe, instynktowne wypatrywanie decydujących momentów, wartych utrwalenia w kadrze ułamków sekund.

Zdjęcia kolektywu Un-Posed prezentowane były na wystawach w Leica Gallery w Warszawie, podczas Miesiąca Fotografii w Berlinie, a także w ramach międzynarodowych projektów Eastreet i Street Photography Now.

Premiera wystawy „Niepozowane” miała miejsce w sierpniu 2016 roku w Brain Damage Gallery w Lublinie. Jej współproducentami są Brain Damage Gallery i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Wystawę zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin.

Więcej informacji o Un-Posed: www.un-posed.com

 

Teczka prasowa do pobrania

 

Galeria FOTO-GEN

Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

pl. bpa Nankiera 8, 50-140 Wrocław

tel. 71 344 78 40

e-mail: galeria.foto-gen@okis.pl, www.okis.pl

Galeria czynna od poniedziałku do soboty w godz. 10.0018.00.

Bilety: 4 zł, ulg. 2 zł. W poniedziałki wstęp bezpłatny.

więcej informacji

GLASSTOSTERON

f

12 marca - 16 kwietnia 2017
Oddział Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA w Zamku Książ,
ul. Piastów Śl.1, Wałbrzych
Wernisaż: 18.03.2017, godz. 17.00

 

W sfeminizowanym świecie sztuki szkła pozostała niewielka grupa artystów, w żyłach których krąży jeszcze zachowany od prahistorii, tajemniczy składnik ich organizmów glasstosteron. To on odpowiada za miliony szklanych dzieł sztuki, które wykreowali od czasu wydmuchania pierwszej, szklanej bańki do czasu powstania w USA, w drugiej połowie lat 60. XX wieku, artystycznego zjawiska nazwanego później Art Glass Movement’em. Mężczyźni, pionierzy tego ruchu, rozpropagowali pełne uniezależnienie się twórcy od huty szkła, jedynego miejsca gdzie można było tworzyć w gorącej masie szklanej. Powstające pracownie/studia szkła, dały możliwość niekończących się eksperymentów i otworzyły drogę do eksplorowania kolejnych, nowatorskich technik szklarskich. Świat oszalał na punkcie szkła artystycznego - było inne niż to produkowane seryjnie, nawet jeżeli krótkie serie miały cechy unikatów. Już nie wystarczyło „artystyczne zdeformowanie” obiektu, użycie kilku kolorów czy skala przedmiotu. Nowe techniki to nowe w wyrazie i formie obiekty.

 

Obok mężczyzn, pierwszych eksperymentatorów, zaczęły pojawiać się kobiety/artystki szkła, co było naturalnym zjawiskiem, towarzyszyły przecież przy pierwszych doświadczeniach amerykańskich kolegów. Ruch i jego wpływy rozszerzył się na całą Amerykę Północną i Europę. Z biegiem czasu proporcje męskiego i żeńskiego pierwiastka w sztuce szkła zostały mocno zachwiane. Oglądając wystawy szkła, przeglądając katalogi, wizytując pracownie/katedry/wydziały projektowania szkła bez trudu zauważymy dominację kobiet. To ich twórczość zostaje coraz częściej prezentowana na poświęconych tylko kobietom wystawach szkła - tak dzieje się na świecie i również w Polsce. Konkursy na statuetki dla kobiet, projektowane i wykonane przez kobiety czy wspólna wystawa szkła artystek z Polski i Czech to tylko nieliczne krajowe przykłady.

 

Ostatnim dowodem takiej kobiecej dominacji w świecie jest przygotowana w 2016 roku, przez The Mint Museum i Toledo Museum of Art, wystawa Fired Up: Contemporary Glass by Women Artists , prezentująca kobiecą sztukę szkła, obejmującą okres „od zdominowanego przez mężczyzn Art Glass Movement’u lat 60. do instalacji i prac wykonanych w mixed media początku XXI wieku, ukazujących przenikanie się wpływów sztuki, rzemiosła i dizajnu”.

 

Jak wobec tego zjawiska skromny, UNBREAKABLE „nietłukący się szklany zestaw” twórców może stawić czoła armii swych koleżanek?

 

Niech odpowiedzi na to pytanie dostarczy Państwu przygotowany projekt, w którym zaproszeni artyści zmierzyli się z koniecznością zaprezentowania obiektów podkreślających ich przynależność do męskiego świata. Mocne w wyrazie, formie i skali obiekty, często zawierające erotyczny podtekst, stanowią trzon wystawy GLASSTOSTERON. Niech każdy postara się odczytać, zawarty w pracach moich kolegów, wpływ owego tajemniczego, organicznego związku chemicznego i spróbuje odnaleźć ich męski punkt widzenia. Poszukajcie Państwo w naszych obiektach i instalacjach drapieżności struktur, mrocznych płaszczyzn, optycznego ciężaru materii, symboliki elementów oraz znaków i co może dziwne w męskiej sztuce - delikatności zewnętrznych i wewnętrznych reliefów. Może wtedy znajdziecie odpowiedź i zobaczycie różnice w twórczości obu grup.

 

Ja sam nie jestem pewien, czy w przyszłości glasstosteron uratuje męską twórczość. Oby nie stał się wyznacznikiem „nowego wieku” i kruchości męskiej osobowości z naklejką OSTROŻNIE SZKŁO !

 

prof. Kazimierz Pawlak
kurator projektu

 

Organizatorzy:
Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wroclawiu Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnoślaskiego

więcej informacji

W marcowym numerze MIESIĘCZNIKA „ODRA”:

f

WOLEŃSKI o etosie inteligencji  URBANEK: Gra o Wałęsę
INWAZJA ROBOTÓW
  Z listów do redakcji Z. BAUMANA
ORZECHOWSKI: FAKE NEWS
 ŚWIERKOCKI o anglicyzmach
CITATI o CONRADZIE
 POUND: Z fragmentów PIEŚNI
ROMANOWICZOWA
 GOLDSMITH: Pogoda  Tate Modern

więcej informacji

„Za…i przed kamerą – „Dolina Pałaców i Ogrodów” w obiektywie Marzeny Zawal

f

21 marca 2017 r.
Zamek Książ
ul. Piastów Śląskich 1, Wałbrzych

- godz. 18.00 – „Za…i przed kamerą – „Dolina Pałaców i Ogrodów” w obiektywie Marzeny Zawal - wernisaż wystawy fotosów z planu filmowego „Dolina Pałaców i Ogrodów.
(Wystawa czynna:  21.03-4.04.2017r.)

- godz. 19.00 - pokaz filmu „Dolina Pałaców i Ogrodów”

wstęp wolny

 

 

Przedstawiciele rodu Schaffgotschów tworzyli historię Kotliny Jeleniogórskiej już od średniowiecza. Przez stulecia ród ten wywierał wpływ na okolicę i brał udział w najważniejszych wydarzeniach każdej epoki. O Dolinie Pałaców i Ogrodów traktuje nowy film w ramach cyklu „Dolny Śląsk Pełen Historii”

Zamki, dwory, pałace, wielkie posiadłości ziemskie – wszystko to znajdowało się w posiadaniu tej słynnej rodziny: zamek Chojnik, pałac w Sobieszowie, pałac w Cieplicach, pałac w Czernicy i dwór Czarne. Film przypomina sylwetki najważniejszych z jej przedstawicieli: Gotsche II, Hansa Ulryka, Leopolda Schaffgotscha i wielu innych. Wszyscy oni zapisali się wielkimi zgłoskami w kronice historii rodowej i regionalnej – kronice Doliny Pałaców i Ogrodów.

Oprócz Schaffgotschów – świadków burzliwej historii i gospodarzy regionu – w fabularyzowanym filmie dokumentalnym pojawią się również inne wielkie postacie oraz ich pałace: hrabiostwo Reden – założyciele jednego z pierwszych na kontynencie parków romantycznych w Bukowcu. Pałac i park, którego gośćmi był sławny romantyczny malarz Caspar David Friedrich oraz poeta Johann Goethe.  

Nieopodal, w Mysłakowicach i Karpnikach, spędzała lato rodzina królewska, urządzając huczne bale, udając się na romantyczne spacery i wycieczki po śląskim „Elizjum”. Pałacowe parki u stóp Karkonoszy: Wojanów, Staniszów, Bukowiec, Karpniki, Cieplice, Ciszyca, Mysłakowice jeden po drugim zamieniały się w romantyczne oazy z widokiem na najważniejszą górę Prus – Śnieżkę.     

W tej scenerii rozgrywa się nieszczęśliwa miłość polskiej arystokratki Elizy Radziwiłłówny i księcia Prus, syna króla, Wilhelma. Nic nie trwa wiecznie i romantyczne czasy zastąpiły wiek żelaza, pary, ludowych buntów i socjalistycznej rewolucji. Konflikty na tle klasowym – między arystokracją i przemysłowcami z jednej strony, a robotnikami z drugiej – zakończył wybuch pierwszej, a potem drugiej wojny światowej.            

Uciekając przed nadciągającą ze wschodu Armią Czerwoną, niemieckie rody arystokratyczne opuściły pałace, w tym i Schaffgotschowie, zostawiając swoje dominia wraz z pałacem w Cieplicach na łasce przybyszów ze wschodu. Zrujnowane w latach komunistycznych pałace i parki powoli odzyskują dzisiaj blask, będąc świadkami historii i ludzkich dramatów. Film jest również opowieścią o przemianach kulturowych w Kotlinie.            

Misją cyklu „Dolny Śląsk Pełen Historii” - tworzonego przez TVP3 Wrocław i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - jest ukazanie piękna regionu, przekazanie wartościowej wiedzy o jego historii i kulturze, aktywizacja lokalnej społeczności oraz zwiększenie dumy z miejsca zamieszkania. Dla mieszkańców miejscowości, w których kręcone są zdjęcia, realizacja filmu to zawsze ważne wydarzenie odbijające się echem w lokalnych mediach i angażujące dziesiątki osób z grup rekonstrukcyjnych oraz statystów – często pasjonatów historii.

Film miał już swoje premiery we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Wojanowie i na antenie TVP 3 Wrocław w listopadzie i grudniu zeszłego roku.

więcej informacji

Archiwum

Kliknij aby powiększyć

PROPOZYCJE DCIK: WEEKEND NA DOLNYM ŚLĄSKU: 25-27 listopada 2016

Zapraszamy do zapoznania się z listą polecanych przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnych OKiS weekendowych wydarzeń. W tym tygodniu m.in. polecamy m.in. ciekawe koncerty, premiery teatralne i wystawy. W każdy piątek publikujemy na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.

 

 

 

DOLNY ŚLĄSK


MUZYKA

Jazztopad
25 lis 2016, 19:00, Dzierżoniów, Dzierżoniowski Ośrodek Kultury

Jazztopad w DOK-u W piątek o godz. 19:00 w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury odbędzie się koncert w ramach imprezy "Jazztopad w DOK-u". Wystąpią zespoły:MORTE PLAYS - kwartet Jazzowy złożony ze studentów i absolwentów Uniwersytetu Zielonogórskiego kierunków takich jak Jazz czy Muzyka Estradowa. Zagrali wspólnie wiele koncertów w klubach muzycznych jak Piekarnia Cichej Kobiety podczas wiosny bluesowo-jazzowej wraz z kanadyjskim trębaczem Jacquesem Kubą Seguin oraz NEW BONE - Kwintet jazzowy złożony z młodych, utalentowanych muzyków. Więcej

 

 

 

MISTRZOWIE BATUTY I MŁODZI WIRTUOZI FORTEPIANU
25 lis 2016, 19:00, Jelenia Góra, Filharmonia Dolnośląska

MISTRZOWIE BATUTY I MŁODZI WIRTUOZI FORTEPIANU Przemysław Neumann – dyrygent
Bartosz Skłodowski – fortepian
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej
Stanisław Moniuszko – Uwertura fantastyczna "Bajka. Opowieść zimowa", Fryderyk Chopin – II Koncert fortepianowy f-moll op. 21, Piotr Czajkowski – I Symfonia g-moll "Zimowe marzenia Więcej

 

Teatr Narodowy Operetki Kijowskiej
26 lis 2016, 18:00, Wałbrzych, Centrum Nauki i Sztuki STARA KOPALNIA

Teatr Narodowy Operetki Kijowskiej W grudniu 2009 roku TEATR NARODOWY OPERETKI KIJOWSKIEJ obchodził swoje 75 urodziny i otrzymał status Opery Narodowej. Na scenie Operetki Kijowskiej z powodzeniem wystawiane są klasyczne operetki, musicale współczesne i klasyczne, różne programy koncertowe (pokazy, koncerty, orkiestra symfoniczna, opera i balet) oraz wdrażanych jest wiele eksperymentów twórczych. Nowoczesny okres teatru jest bardzo ciekawy i bogaty, utalentowani aktorzy dają publiczności uczucie prawdziwych uniesień. Wielofunkcyjny teatr muzyczny z jasno określoną strategią rozwoju, przejmuje różnorodność stylów i kierunków, zaprasza artystów z innych teatrów i innych krajów i jest w ciągłym poszukiwaniu nowych kreatywny pomysłów. Więcej

 

Taco Hemingway - Marmur Tour -koncert
26 lis 2016, 20:00, Legnica, Spiżarnia

Taco Hemingway - Marmur Tour -koncert Zapraszamy na pierwszy koncert Taco Hemingwaya w Legnicy! Okazja podwójna, gdyż występ odbędzie się w ramach trasy promującej debiutancki album długogrający pt. "MARMUR". Spodziewajcie się dużej ilości nowego materiału na żywo. Więcej

 

LEGNICA JAZZ DAY
26 lis 2016, 19:00, Legnica, Akademia Rycerska

LEGNICA JAZZ DAY 26 listopada o godz. 19:00 rozpocznie się koncert "Legnica Jazz Day". Wystąpi zespół Nwe bone - kwintet jazzowy złożony z młodych, utytułowanych muzyków. Czterema płytami (w tym trzema autorskimi) utwierdził swoją pozycję na polskim rynku jazzowym. Entuzjastycznie o ich muzycznych dokonaniach wypowiadały sie takie autorytety w tej dziedzinie, jak Jarek Śmietana czy Bogdan Chmura. Pozytywny oddźwięk w branżowej prasie zarówno polskiej, jak i zagranicznej, przyczynił sie do wzrostu zainteresowania zespołem poza granicami naszego kraju. Więcej

 

Koncert Laureatów XVIII Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Kameralnych – Jawor 2016
27 lis 2016, 19:00, Jawor, Europejskie Centrum Młodzieży Euroregionu Nysa

Koncert Laureatów XVIII Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Kameralnych – Jawor 2016 Serdecznie zapraszamy na Koncert Laureatów XVIII Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Kameralnych – Jawor 2016, który odbędzie się dnia 27 listopada 2016 r. o godz. 17.00 w Europejskim Centrum Młodzieży Euroregionu Nysa w Jaworze ul. Parkowa 5. Honorowy patronat nad projektem objął Emilian Bera Burmistrz Miasta Jawora. Więcej

 

 

 

 

 

Międzynarodowy projekt Sisters in Jazz
27 lis 2016, 19:00, Wałbrzych, Klub A PROPOS

Międzynarodowy projekt Sisters in Jazz Ten niezwykle oryginalny projekt jazzowy miał swoją premierę podczas prestiżowego Ystad Sweeden Jazz Festival w sierpniu 2015 roku. Jego głównym założeniem jest połączenie wielu kultur, dla których wspólnym mianownikiem ma być muzyka improwizowana, wykonywana wyłacznie przez kobiety, wybitne instrumentalistki z różnych stron świata. Więcej

 

 


SZTUKI WIZUALNE

 

26. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych - Promocje 2016
25 lis 2016 – 11 gru 2016, Legnica, Galeria Sztuki

26. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych - Promocje 2016

Zapraszamy 25 listopada 2016 na godzinę 18.00 do Galerii Sztuki w Legnicy na uroczysty wernisaż połączony z wręczeniem nagród dla laureatów PROMOCJI 2016. Wcześniej o godz. 16.00 zapraszamy do Galerii Ring (Rynek 12) na panel dyskusyjny "Pozrozmawiajmy o malarstwie i malarzach." Więcej

 

 

 

 

 

Prezentacje Młodego Teatru
26 lis 2016 – 27 lis 2016, Wałbrzych, Teatr Dramatyczny

Prezentacje Młodego Teatru W najbliższy weekend 26 i 27 listopada obydwie sceny wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego ponownie będą należeć do młodych. Wszystko za sprawą Prezentacji Młodego Teatru. Wstęp jest bezpłatny. W trakcie wydarzenia zaprezentują się wszystkie działające przy wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym grupy, zajmujące się poznawaniem tajników aktorstwa. Na Dużej Scenie premiera słuchowiska „NOC Z K." Więcej

 

Skazany na bluesa - spektakl
26 lis 2016, 19:00, Lubin, Centrum Kultury MUZA

Skazany na bluesa - spektakl Skazany na bluesa” w wykonaniu aktorów Teatru Śląskiego w Katowicach to pierwsze w Polsce przeniesienie filmowej historii Przemysława Angermana i Jana Kidawy-Błońskiego na teatralne deski w adaptacji i reżyserii Arkadiusza Jakubika. Zrealizowana z ogromnym rozmachem produkcja teatralna hipnotyzuje i zachwyca. Główną rolę Ryśka Riedla gra Maciej Lipina – lider zespołu Ścigani. Kilkunastu aktorów Teatru Śląskiego, grająca na żywo kapela, klimat śląskich malarzy naiwnych i nieśmiertelne piosenki Dżemu układają się w poruszającą historię o przyjaźni, wolności i miłości, lecz przede wszystkim o nie zawsze wygranej walce z samym sobą. Więcej

 

Królewna Logorea i Niedźwiedź. Teatr Lalek Guliwer – Warszawa
27 lis 2016, 12:00, Lubin, Centrum Kultury MUZA

Królewna Logorea i Niedźwiedź. Teatr Lalek Guliwer – Warszawa Opowieść, która zabiera nas do świata magii, gdzie nieostrożne używanie czarów niesie ze sobą poważne konsekwencje i nieraz płata figle głównej bohaterce, Królewnie Logorei. Jej rodzice, Król Honorariusz i Królowa Biżuteria, wcale nie lubią być królem i królową. Z nadzieją czekają na pojawienie się następcy tronu, który przejmie ich obowiązki. Ich córeczka, Królewna Logorea, jest bardzo zazdrosna o mającego przyjść na świat chłopca. Z pomocą szemranego cudotwórcy, Bezkantego Dila, rzuca więc na braciszka straszliwą klątwę. Więcej

 

Sztuka Shaloma Tomasa Neumana
18 lis – 10 gru 2016, Jelenia Góra, BWA Jelenia Góra

Sztuka Shaloma Tomasa Neumana

W skład wystawy wchodzą multisensoryczne instalacje zbudowane z przedmiotów znalezionych, którym artysta nadaje nowe znaczenia. Sztuka Shaloma Tomasa Neumana wynika z nałożenia się i przenikania wielu mediów oraz dyscyplin: sztuki cyfrowej, malarstwa, rzeźby, światła, dźwięku, performance, teatru i filmu. Choć są to wypowiedzi na granicy kiczu i zabawy, to obnażają rzeczywistość, pokazując jej lichotę i zaśmiecenie. Nawiązują też do kultury konsumpcji. Więcej


 

 

WROCŁAW

 

MUZYKA

13. JAZZTOPAD
17 lis 2016 – 27 lis 2016, Narodowe Forum Muzyki, pl. Wolności 1

13. JAZZTOPAD Trzy niesamowite premiery – zamówienia Jazztopadu – zelektryzują festiwalową publiczność: Jason Moran razem z wrocławskimi artystami wykona kompozycję, którą zadedykował naszemu miastu. Po raz pierwszy w historii legendarny Wayne Shorter przyjął zamówienie od polskiego festiwalu –napisane dla Jazztopadu dzieło zagra wspólnie z Lutos AirQuintet. Mar cin Masecki wykona swoją premierową kompozycję razem z Chórem NFM. Do tego muzyczne smaki Węgier i Japonii oraz uwielbiane przez publiczność Jazztopadowe tradycje (koncerty w mieszkaniach, filmy, atrakcje dla dzieci). Jak co roku możemy spodziewać się w programie nazwisk z najwyższej półki i repertuaru obejmującego najróżniejsze obszary jazzu. Więcej

 

 

Skalpel
25 lis 2016, godz. 20.00, Klub Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1

Skalpel 25 listopada legendarny duet Skalpel zagra we wrocławskim klubie Stary Klasztor specjalny koncert! Giganci światowego nu jazzu zakończą podróż rozpoczętą w 2014 roku po wydaniu płyty Transit. Podsumują koncertowe doświadczenia z ostatnich dwóch lat prezentując przekrojowy set w nowym spektakularnym, elektroakustycznym brzmieniu. Więcej

 

Koncert Amor Latino
26 lis 2016, 18:00, Klub Pod Kolumnami, pl św. Macieja 21

Koncert Amor Latino Trio w składzie: Julieta Gonzalez, wybitna wokalistka z Meksyku oraz gitarzyści - Jan Schneider i Maciej Posłuszny. Muzycy zaprezentują repertuar inspirowany tradycją muzyczną Ameryki Łacińskiej, usłyszymy takie gatunki jak: tango, bolero, samba, czy bossa nova. Więcej

 

 

 

 

 

Kapela Ze Wsi Warszawa, Żywiołak i goście!
26 lis 2016, godz. 19.00, Klub Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1

Kapela Ze Wsi Warszawa, Żywiołak i goście! 26 listopada na dwóch scenach klubu Stary Klasztor we Wrocławiu zagrają KAPELA ZE WSI WARSZAWA, ŻYWIOŁAK, INFIDELIS, LELEK i LOOPUS DUO Więcej

 

 

 

 

 

Koncert Charytatywny Sygit Band
27 lis 2016, 18:00, Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7

Koncert Charytatywny Sygit Band Fundacja Bente Kahan oraz Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci ZAPRASZAJĄ Państwa na koncert charytatywny zespołu Sygit Band.
W składzie wystąpią m.in. prof. Alicja Chybicka, prof. Jan Miodek, prof. Marek Sąsiadek, prof. Marek Ziętek i dr Paweł Wróblewski.
Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na zapewnienie opieki psychologicznej rodzinom i domową rehabilitację dzieci będących pod opieką fundacji. Więcej

 

HEY
27 lis 2016, godz. 19.00, Centrum Kongresowe przy Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1

HEY HEY jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych od lat wpływający na historię polskiej muzyki. Od 1992 r. ich twórczość – znakomite kompozycje opatrzone poruszającymi i szczerymi tekstami Katarzyny Nosowskiej – szybko zjednały sobie publiczność. Pierwsza płyta Hey’a „Fire” wydana w 1993 r. jest dziś jedną z najmocniejszych pozycji kanonu polskich albumów rockowych.
Przez ponad 20 lat działalności zespół oscyluje między grungem, rockiem alternatywnym aż po elektronikę.
Więcej

 

Luxtorpeda i Cuba de Zoo
27 lis 2016, godz. 19.00, Klub Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1

Luxtorpeda i Cuba de Zoo

Debiutancki album zatytułowany LUXTORPEDA ukazał się 9 maja 2011 roku i jest połączeniem brzmień garażowo-punkowo-rockowych, teksty mówią o życiu każdego człowieka, o walkach, upadkach, powstaniach, ciemnościach i nadziei. Zarówno w warstwie tekstowej, jak i w muzycznej Litza i spółka są absolutnie bezkompromisowi. Więcej

 

 

 

SZTUKI WIZUANLE

Mistrz i Uczeń / sztuka papieru w najlepszej odsłonie
25 lis 2016 – 9 gru 2016, Galeria Sztuki Tętno, Jatki 12-13

Mistrz i Uczeń / sztuka papieru w najlepszej odsłonie
Wernisaż: 25.11.2016, godz. 18:00

Wystawa podsumowująca projekt „Mistrz i Uczeń”, w ramach której będzie można zobaczyć najnowsze prace Magdaleny Soboń i Barbary Mydlak, artystek zajmujących się sztuką papieru. „Mistrz i Uczeń” to wspólny projekt Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju i Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro – Europejskiej Stolicy Kultury Wroclaw 2016. Więcej

 

 

Eugeniusz Józefowski - wystawa
25 lis 2016 – 9 gru 2016, Galeria M, ul. Świdnicka 38a

Eugeniusz Józefowski - wystawa
Wernisaż: 25.11.2016, godz. 19:00

Wystawa rysunków Eugeniusza Józefowskiego zatytułowana "Cokolwiek by to nie było, jest to tylko hipotetyczne i pozbawione znaczenia". Więcej

 

 

 

 

 

PRZENIKANIE
18 lis 2016 – 30 sty 2017, Muzeum Współczesne Wrocław, Pl. Strzegomski 2a

PRZENIKANIE Wystawa Przenikanie jest zapisem procesów badawczych, działań i warsztatów, które odbyły się na początku października 2016 roku w Obornikach Śląskich, Bagnie, Rościsławicach i Żmigrodzie. Poza pracą z młodzieżą i mieszkańcami podwrocławskich wsi i miast zaproszeni do projektu artyści, animatorzy, edukatorzy stworzyli własne, indywidualne obrazy, tłumaczące na język uniwersalny to, co lokalne, niewidoczne czy zapomniane. Więcej

 

 

TEATR

Liżę twoje serce
25 lis 2016 – 27 lis 2016, Teatr Muzyczny Capitol, ul. J.Piłsudskiego 72

Liżę twoje serce Rzecz dzieje się we Wrocławiu w 1945 roku. Młoda Cyganka (Helena Sujecka) desperacko szuka swojego ukochanego, Cygana ze złotym zębem (Artur Bocheński), i spotyka po drodze niezwykłe – a przecież w tamtym czasie i miejscu oczywiste – postaci. Nikt nie jest tu u siebie, wszyscy próbują ułożyć sobie życie w mieście wśród morza ruin: szabrownicy, profesorowie ze Lwowa, żydowscy aktorzy. Więcej

 

 

"Półwariaty" M.Występek - premiera Teatru dla Początkujących
26 lis 2016 – 28 lis 2016, Centrum Technologii Audiowizualnych ul. Wystawowa 1

„Pamiętać to jest łatwo. Każdy głupi to wie. Tak samo z mówieniem. Umiesz mówić to mówisz, gorzej gdy nie umiesz a masz coś do powiedzenia. Chcesz to powiedzieć, tak mocno całym sobą, tylko nie pamiętasz co to jest. Nie wiesz czy coś przeżyłeś czy o czymś napisałeś." Więcej

 

 

 

 

 

 

FILM

Tydzień Nowego Kina Argentyńskiego
25 lis 2016 – 1 gru 2016, Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21

Tydzień Nowego Kina Argentyńskiego Ambasada Republiki Argentyny i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty w dniach od 25 listopada do 1 grudnia zapraszają do Kina Nowe Horyzonty na przegląd nowego kina argentyńskiego, prezentowanego i nagradzanego na międzynarodowych festiwalach. Więcej

 

 

 

 

KABARET

Koncert Galowy Festiwalu Wrocek
27 lis 2016, 18:00, Impart, ul. Mazowiecka 17

Koncert Galowy Festiwalu Wrocek Kto wystąpi? W dużym skrócie artyści znani i lubiani. Andrzej Poniedzielski,
Kabaret OTTO, Mariusz Kałamaga, Elita. Gwiazdą wieczoru będzie Boy with Tape on his Face – nowozelandzki artysta uniwersalny, który udowadnia, że bariery kulturowe i językowe w sztuce nie muszą być odczuwalne. To mim z dźwiękiem, stand-up bez słów, sztuka bez gry aktorskiej. Więcej

 

 

 

 

Materiały opracowane przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKIS
Więcej na: dcik.pl


W każdy czwartek można znaleźć na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.

Jest to wybór subiektywny, ale staramt się wskazywać wydarzenia z różnych dziedzin. Zawsze zatem zwracamy uwagę na róznego rodzaju koncerty, festiwale, wystawy czy np. spotkania literackie lub ciekawy wykład. Zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi wyborami na  facebook.com /informacja kulturalna

Kliknij aby powiększyć

Koncert Hawdalowy: Sholem

26.11.2016, sobota, godz. 18:17
Synagoga pod Białym Bocianem
ul. Włodkowica 7, Wrocław

 

W ostatnią sobotę listopada zapraszamy do wrocławskiej Synagogi pod Białym Bocianem na koncert krakowskiego tria - Sholem. Będzie to spotkanie z tradycyjną, klezmerską muzyką żydowską w aranżacjach Eweliny Tomanek-Inglot (skrzypce i śpiew), Macieja Inglota (akordeon) oraz Maxa Kowalskiego (kontrabas). W kręgu zainteresowań muzyków znajduje się również muzyka klasyczna, jazz i folk, co ma ogromny wpływ na niezwykle bogaty i niepowtarzalny muzyczny styl. Podczas koncertu usłyszymy zarówno utwory instrumentalne, jak i wokalne - pieśni w języku jidysz.

Zespół wystąpi w składzie:

Ewelina Tomanek-Inglot - skrzypce i śpiew

Maciej Inglot - akordeon

Max Kowalski - kontrabas

 

Koncert Hawdalowy rozpocznie się, zgodnie z tradycją żydowską, po zachodzie słońca. Jest to czas hawdali –  kończącej szabat i rozpoczynającej nowy tydzień. Hawdala z języka hebrajskiego znaczy oddzielenie, jest to rytuał przejścia pomiędzy sacrum a profanum. Żydowska muzyka jest nieodzownym dopełnieniem hawdalowego błogosławieństwa. Przed koncertem odmówiona zostanie krótka modlitwa na zakończenie szabatu.

                                                                                                                                                               

Bilety: 35 zł normalne, 25 zł ulgowe (uczniowie, studenci, seniorzy)

Do nabycia w Centrum Informacji Żydowskiej - w Synagodze pod Białym Bocianem (II piętro), w Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej, ul. św. Antoniego 8, 50-073 Wrocław, tel. 71 346 15 34, e-mail: it@dzielnica4wyznan.info.pl;na www.ticketpro.pl i w Empiku; oraz na godzinę przed koncertem.

 

Organizator:

Fundacja „PRO ARTE 2002”

 

Współorganizatorzy:

Agencja Art&Business

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Oddział we Wrocławiu

 

Mecenat:

Miasto Wrocław

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Kliknij aby powiększyć

Drone Film Festival Wrocław 2016

11.11.2016
Centrum Konferencyjne Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu
ul. Strzegomska 55, Wrocław

 

I edycja Drone Film Festival Wrocław 2016 to wyjątkowe wydarzenie zrzeszające pasjonatów i doświadczonych operatorów bezzałogowych statków powietrznych oraz miłośników fotografii i filmów lotniczych. Drone Film Festival jest unikatowym międzynarodowym festiwalem, który zaprezentuje odbiorcom najlepsze obrazy powietrzne zarówno z kraju, jak i z zagranicy. FINAŁ IMPREZY odbędzie się 11 listopada 2016 r. w Centrum Konferencyjnym Dolnośląskiej Szkoły Wyższej przy ulicy Strzegomskiej 55 we Wrocławiu.

 

Informacja pochodzi z materiałów prasowych organizatora: www.dronefilmfestival.eu

« poprzednia 1 25 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15331 332 następna »

 • 50.WROSTJA
 • DCIK
 • Galeria FOTO-GEN
 • dokis
 • DolnySlaskpelenHistorii